Dub 232017
 

Bílá sobota 15. 4. 2017 – Litomyšl a cestička lesem nad Roudnou

 

Na druhý den velikonoční série jsme naplánovali Litomyšl a Portmoneum, kde Zorka ještě nebyla. Já jo. Ježíš to je let…  Děti si užívaly atmosféru tohoto fantastického města, kde je stále co objevovat a já to tu miluju. Ale přiznám se, že Hranice na Moravě, mám teď raději. Jsou pro mne tajemnější a nejsou tak okatě vystajlované jako Litomyšl. Ale to je velmi subjektivní názor nekorespondující s tím většinovým.

IMG_1852_3_4_tonemapped

Autobusák v Litomyšli si nesmím nechat ujít. Jeho okolí – lavičky, rostlinky a Billa je pro mě stejně atraktivní jak náměstí. Už se těším jak to tu zase zaroste a já si tu v klidu v létě posedím s nějakou baštou zakoupenou v Bille. To spojení všeho ve mně vyvolává euforii…

IMG_1857

Stále stejnou trasou do města… podchodem, přes řeku… ale co to? něco nám tu rejdí a dělá díry do břehu. Přátelé, jsou to nutrie a jsou pěkně oprsklý. Všechno se to stěhuje do měst. kde je snadnější obživa a dá se tu ledacos vyžebrat… straky, nutrie…

IMG_1858

S nutriemi komunikuje i nějaká myš. Zorka říká, že je to plch, ale já vím svoje… tipuju potkana.

IMG_1859

Království nutrií. Jak se sem ti mazlíčci dostali???

IMG_1861

Šmarjá, na tohle jsem alergická a jen se ošívám… tahle formulace je tak zprofanovaná, že už tomu nikdo nevěří… je to passé.. Proč zrovna v Litomyšli… uááááá?!

IMG_1862

Sedím na jedné ze zdejších superlaviček a mládež se kochá Váchalovými obrázky..

IMG_1864

Odcházíme z Galerie Zdeňka Sklenáře, z výstavy Šíma, Reynek, Boštík. Fotit se zde nesmí, tak jen nějaké záběry z chodby. Taky dobrý.

IMG_1866

Galerie Zdeňka Sklenáře, chodba, nějaká roura, umělecky pojatá

IMG_1867

Budova galerie – provozuje se tu současně i restaurace. Malý svět. Ruch z restaurace zasahuje i do miniaturní galerie, ostatně je tam přítomna i opticky. Na fotce vstup do galerii nevidíte, nenápadné dveře jsou vpravo a zvoní se. Prohlídka zdarma.

Jeden snímek jsem na zapřenou přece udělala … záběr z galerie do restaurace mne překvapil, snad je to prvek, který má překvapit, stejně jako ten pronikající “ruch velkoměsta”. Ale k tichým obrázkům Boštíka a Reynka mi to moc nekorespondovalo.

500x0-plak_tri_web

Přísně grafický plakát výstavy typografa profesora Zdeňka Zieglera

IMG_1863

Intervence restaurace do galerie – umělecky řečeno žáno..

500x0-_R5A2139 web_orez

Jedna i kreseb – ilustrací – malíře Josefa Šímy pro pražského nakladatele Otakara Štorcha-Mariena. Typická šímovská, nejtypičtější z vystavených (staženo z webu galerie)

500x0-_R5A2140 web

Drobné grafické klenoty Bohuslava Reynka mne potěšily, ale i maličko zklamaly. nechci se rouhat, ale vzpomínám na obě výstavy v Chrudimi:
http://rozvedena.blokuje.cz/620986-vystava-v-chrudimi-php
http://rozvedena.blokuje.cz/904716-v-chrudimi-na-seminari-a-bohuslav-reynek-v-galerii-art-php
a také na tu v Praze, v domě U kamenného zvonu:
http://rozvedena.blokuje.cz/918487-reynek-radimsky-a-ti-druzi-php

Boštíkovy obrazy, ucelenou, časově a motivově posloupnou výstavu, jsem shlédla s nadšením v Pardubicích, a tak jsem po pravdě nebyla tímto specifickým výběrem vyvedena z míry a rozjásána . Jednalo se o výseč z autorovy tvorby ze 70. let, byly to obrázky na papíře malého formátu, který pan Sklenář objevil v italské galerii, kde měl v 70. letech výstavu, říkala nám kustodka příběh obrazů. Ano, Boštík to byl, ale taková druhá liga s prominutím…  Přiznám se, že mne tato výstava nepřivedla do vytržení. Mám raději retrospektivy, kde je dílo umělce představeno v souvislostech nebo výběry toho nejlepšího… nejsem zase takový fajnšmekr, který si vychutná i jemné umělecké nuance.

IMG_1868_69_70_tonemapped

Klášterními zahradami jsme prošli a pak už jen pár kroků a před námi se objevuje známá ochechulka a to už vím, že jsem před Portmoneem.

Už jsem tu jednou byla, jak jsem se hned zkraje zmínila, a tak jsem se soustředila zase na jiné věci než ty dva pokojíky. Ostatně, bylo tam lidí jako blech a stejně se to nedalo příliš užívat a umělecky zpytovat. Tak jsem ty kumbály jen lehce prošla, skoukla že postel byla přemístěna a pak jsem si četla v úvodní místnosti základní informace a následně jsem se přesunula na dvorek a na kávu. To minule ještě nešlo. Celá expozice je samoobslužná, a tak mi bylo fakt příjemné se motat na dvorku a v prádelně, kde si můžete uvařit kafe a posedět u něho s přáteli – nebo na zahradě. Je právě tak malá, že ji můžeme nazvat intimní. Jen nesmí být přecpaná intelektuály co sem přišli na Váchala.

IMG_1874

Jsme tu opravdu sami. Vzadu sezení a v prostoru několit artefaktů, které vám představím.

IMG_1875

Nahej muskej na stromě hlavou dolů. Kdo chce vědět více,l může se přijet podívat, abych všechno nevykecala. je tu ještě nahatá žena visící na okapu.

IMG_1876

To je ona, Váchal by jistě ocenil tu neobvyklou polohu a krásu.

IMG_1878

V prádelně – nyní kavárničce, vpravo je nainstalována kamera obskura, tak vytrvejte a ovládněte ji, jako my.

V domečku jsou také vzpomínky na nedávno zesnulého pana Paseku – Horáčka, který domek koupil a zachránil. Po jeho smrti zakoupilo domek od vdovy městské muzeum. Myslím, že to domečku prospělo. Je skvělé zajít na zahradu. nakouknout do prádelny, dát si tam kapučíno z automatu a tak…vládne zde příjemná atmosféra.

IMG_1881

Nutrie na pneumatice – vidět v Litomyšli, městu které si tak na sobě zakládá, v řece jím protékající, vyhozenou pneumatiku, je osvěžující.

Syn nazval nutrie bobry, ale jsou to namouduši nutrie, bobři mají ploché ocasy, to si pamatuju z přírodovědeckých knih.

IMG_1886

Už si to mašírujeme přes louku k lesu a jedné zajímavé cestičce. Přesně podle instrukcí… hlásíme, že stromy už kvetou

IMG_1887

Cestou míjíme osamělé stavení

IMG_1891

Cesta lesem …

IMG_1892

Scházíme dolů a netrvá dlouho a sedíme v hrabalovské hospůdce na verandě u Toulovce. Je to trampská hospoda a mastňáky zde vidí rádi, protože jim musí umýt nádobí.

IMG_1893

Uvnitř trampové, venku my a cyklisti. Kdo chce být členem tohoto spolku musí si po sobě umýt nádobí a mastňáci ho mejou i po přítomných trampech. Správkyně klubu a vedoucí se s námi nemažou a jsou docela drsní :).

IMG_1894

K dispozici je na pohlazení vychovaná kravička a ovečka. Takovou milou kravku jsem ještě nepotkala…

IMG_1895

Ani Emmička se jí nebojí..

IMG_1871

Dnes jsme poobědvali na chatce rajskou s kolínky a toto je Váchalův BONUS z Portmonea. Na jednom z ukazatelů je jméno města kde žiju. BINGO!!

A kdo dočetl až sem, ten se dozví jakou mají dnes cenu Reynkovy grafiky – kolem 160.000 – 180.000. Nejsou to většinou grafiky typu 5/20, z doby kdy malíř žil a tiskl je sám nebo se synem Danielem, listy nejsou číslovány a většina jsou monotypy (tedy vlastně originály). Reynek čaroval i  s barvou. Tyto původní grafické listy jsou podepsány autorem. Existují však i novotisky ze starých destiček. Ty podepsány nejsou a jejich cena je nižší. Setkala jsem se s nimi poprvé a zatím vlastně i naposledy v Galerii ART v Chrudimi. Nejsem si jista, že mne ovlivnila jejich “anonymita” tedy absence signatury, ale bylo to tak nějak poznat. Nebylo to ono, chybělo takovéto  chvějivé, osobní nebo jak to popsat, ty novotisky byly zkrátka tvrdší…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient