Kvě 202012
 

v Orlických horách a v dobré společnosti

Když jsem nabízela strýci a tetě Cílka, přespání a výlet, ještě jsem netušila, že bych se později dostala do střetu zájmů! Naštěstí Běháci měli Otvírání studánek a zůstali ve svém regionu Polabském. Tím pádem jsem hned mohla kývnout na Albiho nabídku soboty strávené v podhůří Orlických hor. Tentokrát ale žádné výletnické polykání poutních míst na čas, ale jak bych to řekla… šlo o hlubší ponor! Našim cílem byly pouze Bartošovice v Orlických horách a místní kostel zasvěcený sv. Maří Magdaléně a kostel sv. Jana Nepomuckého v nedaleké Vrchní Orlici, na podzim již námi navštívený.

Mělo to svůj důvod, protože Albi se chystá o těchto místech cosi smysluplného napsat a na podzim to přednést při jisté příležitosti veřejně. Takže naše plány byly doplněny i o setkání s panem Petrem Zámečníkem, místním nadšencem o historické památky a vůbec o zanikající stopy lidské činnosti v tomto místě a okolí.

Plynutí času je tak relativní… Minule jsme stihli hodinovou „architektonickou“ projížďku Hradcem Králové, myslím tři zastávky na zabíjačkových pochoutkách a počítám-li dobře 7 poutních míst Podorlicka;  a neměla jsem pocit, že bychom spěchali… nyní však čas letěl jak uragán. Nespěchali jsme též, pohybovali jsme se jen v jednom místě, přesuny byly po svejch, občerstvení také 3x… ano každý z obou výletů měl své kouzlo. A včerejší navíc krášlilo jarní slunce! No a setkání s panem Petrem Zámečníkem!

Pan Zámečník je neuvěřitelný člověk. Takových jsem poznala málo a jak tak dumám, ani momentálně o nikom takovém nevím. Absolutní nadšenec do historie místa a starých odcházejících památek. Žije sám, a tak žije pouze tím. Na první pohled a pohovoření hodný a zasvěcený člověk. Mluvil s námi dlouho a nezištně se podělil o svoje poznatky. Povídali jsme si u jeho chalupy a setkali se s ním ještě u kostela ve Vrchní Orlici, kam přijel na obhlídku terénu. A zase povídal a povídal… přestože se konečně kostel opravuje a vidíme novou věžičku a zaděláno na novou střechu… povídá o zlodějích a zlodějíčcích. Je mi z té lidské chamtivosti a neúcty k hodnotám vybudovaných předky, nanic. Ach jo. Jaký protiklad k panu Zámečníkovi, starému trampovi s přezdívkou pytlák Říha, který se sem před časem přestěhoval za truhlářskou prací a už zde zakotvil a zamiloval si to. Vzácný člověk, jeden z mála.

Dalším našim cílem byl místní kostel sv. Máří Magdaleny. Nevyznám se v tom, ale nikdy jsem o zasvěcení kostela této světici neslyšela, respektive jsem se s takovým kostelem nesetkala. Až nyní, v Sudetech. Jenže Sudety je takové fiktivní označení, dle pana Zámečníky se ti němečtí osadníci cítili Čechy, obdivovali Masaryka a v kostele se nachází naprosto unikátní výzdoba – pravý postranní oltář ve tvaru orlice zobrazuje sv. Václava a české zemské patrony, oltář vlevo zasvěcený Panně Marii růžencoví k němu tvoří doplňující protějšek. Kostel byl uzavřen, fotografováno přes mříže.

A s panem Zámečníkem se setkáváme i ve Vrchní Orlici, u kostela sv. Jana Nepomuckého.

Nová věžička a bude i nová střecha!

Dvojitá kruchta a vpravo zbytky stojánků na noty

Utěšená pahorkatina…

Snímek z loňského podzimu…

a album včerejších fotek

a málem bych zapomněla… ráno jsme zahájili prohlídkou zámeckého parku v Kostelci nad Orlicí, patříci Kinským.

V Bartošovicích na polívce, je to dršková, chleba máme svůj, protože v tomhle bufetu jim už došel.

 

 

 Posted by at 19.29

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz