Kvě 162012
 

Zde jsou rakve

Krypta pod kostelem Sv. Michaela ve Vídni

Tato krypta patří k nejznámějším nekropolím ve Vídni. Návštěvníky lákají vedle hrůzné atmosféry podzemí pod kostelem především mumie, které vznikly přirozenou cestou.

Kostel Sv. Michaela
Krypta se nachází přímo pod podlahou  kostela na Michaelském náměstí naproti Hofburgu (dvorní hrad ve Vídni, někdejší rezidence rakouského císaře). Tento kostel v románském stylu byl postaven ve 13. století a je jedním z nejstarších ve Vídni. Vedle kostela Sv. Štěpána (Stephansdom) a Skotského klášteru (Schottenstift) patřil ke třem vídeňským farnostem. Vejdete-li do kostela, upoutají vás možná vlevo za sebou tři mramorové desky v podlaze. Tyto desky překrývají úzká vstupní místa, kterými se dříve do krypty vpouštěly rakve. Na deskách vidíme erby rodů a to znamená, že pod deskou leží nebožtíci příslušní tomuto rodu. Jasná věc.

Pohřbení v této kryptě si mohli dovolit pouze majetní občané – ti méně majetní byli pohřbeni na hřbitově hned vedle kostela. Po josefínských reformách císaře Josefa II. byla od roku 1780 všechna pohřební místa nacházející se uvnitř městských zdí uzavřena, a tím také Michaelská krypta přišla o nové obyvatele.  Od této doby se pohřbívá ve Vídni pouze mimo městské zdi.

Prohlídka krypty:
Naše prohlídka začínala ve 13. hodin.  Návštěvy krypty jsou možné každý den (mimo neděle a svátky) v 11. a 13. hod. Chtiví zvědavci pak čekají před hlavním vchodem a jejich počet je omezen číslem 20, tuším. Po příchodu průvodce, krátkém úvodu a upozornění (teplota v chlazené kryptě činí pouhých 10 stupňů; nebouchnout se při scházení schodů do hlavy), začíná jít do tuhého. V zadní části vlevo od oltáře se nachází železné dveře jimiž se schází dost prudce po schodech dolů do krypty.

Tento vchod zde dříve neexistoval, mrtví se spouštěli, jak už jsme si říkali, dolů, úzkými otvory v podlaze. Jdeme tedy dolů po schodech a celou dobu nás provází chladný vzduch z klimatizace, která je zde dole instalována jednak kvůli chlazení mrtvých a též vylepšuje vzduch v podzemí, takže není cítit žádná hniloba ani plíseň – dole je prostě jen trochu zima, ale jinak příjemně. Byla zde zavedena od  doby, co se v podzemí objevili nějací brouci – škůdci, kteří poškodili dřevěné rakve i mumie. Chladný vzduch však broukům nesvědčil,  a tak odtáhli jinam. Někteří to nestihli a sami se stali nebožtíky.

Paní průvodkyně dále vyprávěla, že dříve byly na obou stranách krypty větrací šachty, které sloužily přívodu vzduchu, což vedlo k tomu, že mrtvoly nehnily, ale byly přirozenou cestou mumifikovány. Někdy později byly tyto šachty z důvodu jakési přestavby zazděny, čímž se snížila kvalita vzduchu a znehodnotil se i léta stabilizovaný stav krypty. Dnes je ale celá situace znovu pod kontrolou.

Sejdete-li po schodech dolů, ocitnete se v jakési bizarní kamenné předsíni (kanceláři), kde je stolek, počítač  a všude jsou vidět rozvody klimatizace. Je to velmi legrační, jako když si neandrtálci do  ponuré jeskyně přinesou nějaké vyřazené věci ze skládky. Rakouský smysl pro pořádek s tímhle nemá nic společného.  Z této místnosti vede několik tmavých chodech do jednotlivých částí krypty. Jdeme úzkou chodbou do hlavního, dosti velkého prostoru, kde se vedle sebe krčí několik desítek starých rakví ve dvou řadách, barevně pomalovaných pohřebními symboly (lebky, ratolesti apod… Hlavní místnost je propojena s několika menšími prostory. Jsou to všechno rodové kobky, abych se vyjádřila přesněji. Tyto byly dříve zazděny – každý rod měl svou část extra. Později byly zdi protrženy a krypty propojeny.

V hlavní velké místnosti byli pohřbeni ostatní bohatí občané, kteří si poslední odpočinek v kryptě mohli dovolit. Jména osob nejsou bohužel známa a není je možné dohledat. V kryptě bylo pohřbeno cca 4000 osob, tedy poměrně dost. Tuto informaci nemůžu potvrdit – nám bylo sděleno, že se v kryptě nachází nyní asi 800 mrtvých (koster) a 24 (nebo 28?) mumií, takže nevím. V hlavním prostoru si lze prohlédnout tři mumie – jednoho muže, jednu ženu a o třetí mumii jsme nemluvili. Všechny mumie jsou velice zachované, mají kožené boty, u muže byla vidět část paruky, u ženy pak část čepce, šaty ženy byly celé hedvábné a také velice zachovalé (samozřejmě v rámci možností), každý z mrtvých pak měl na krku zavěšen kříž a v ruce růženec. Nalevo je vidět velká hromada kostí a vedle krásně poskládané části rakví – to zde dělali pořádek mniši a poškozené rakve poskládali na kupičku a s kostmi udělalali to samé … Je tu také několik malých, dětských rakví.
V jedné postranní místnosti jsou vidět nové rakve. Krásné, čisté, dřevěné, vyřezávané zdobené rakve. Do těchto rakví jsou přenášeny ostatky (nebo mumie), když se jejich původní rakve restaurují. V jedné z těchto nových rakví ležela mumie ženy. Když je rakev zrestaurována, je mumie (kostra) vrácena zpět do své staré rakve.

Průvodkyně nás dále upozornila na velkou, krásně restaurovanou rakvi nacházející se na podstavci, ve které se nachází jediná význačná osobnost této krypty, Pietro Metastasio – dvorní básník rodu Habsburků.

Dále jsme šli do jiného menšího prostoru, kde jsme mohli otvorem shlédnout další rakve – tentokrát železné, krásně zdobené. Bohatší nebožtíci byli pochováni v dřevěných rakvích, a ty byly následně dány do rakví železných.

Železné rakve (nejstarší v kryptě) jsme pak mohli vidět ještě jednou – tyto byly ale poškozené (pouze plné kostí, které byly otvorem v jedné rakvi trochu vidět – takže žádné mumie). Do krypty se totiž (pravděpodobně podplacením) dostali vandalové hledající šperky, kteří kovové rakve poničili, čímž se do nich dostal vzduch, a ten následně poškodil dřevo, později nebožtíky.

Prohlídka stála 7 EUR,  trvala cca. půl hodiny a velice ji doporučuji. Je to zvláštní pocit, být v podzemí plném starých rakví, se zemřelými, a pohled na některou z mumií rozhodně stojí za prohlídku.

Více o kostele sv. Michaela na jeho webu, odkud jsou také staženy fotky, v kryptě je fotit zakázáno.

 Posted by at 20.59

  7 Responses to “Krypta pod kostelem Sv. Michaela ve Vídni”

  1. Koukám,jak tě berou mrtví Vídeňáci… a do císařské hrobky pod kapucínským klášterem http://www.wien.info…burial-vault – se taky chystáte? A co takhle, podívat se na pár pitev na vídeňské prosektuře? Mám tam známého: http://hadec.rajce.idnes.cz…2.jpg

  2. Kdyžtě tak berou vídeňští mrtví, jistě také zajdeš do Kapucínské hrobky(Kaisergrub): http://cs.wikipedia.org…C3%ADdni. A mohlo by se domluvit shlédnutí pár pitev na vídeňské prosektuře, mám tam známého: http://hadec.rajce.idnes.cz…2.jpg

  3. Inu,tváří se to jako neodeslané, tak se to napíše znovu,.. bordel. bz

  4. Tohledobrodružství vymyslela a napsala Zorka, já to jen uhladila a dodala tomu trochu šťávy, ale bavilo mě to též. Mám ráda tajemno a pak, mrtví už nikomu neškodí, nikoho nenapálí, nikoho neokradou, a také na hřbitovech je velmi neobvyklá atmosféra. Je tam klid, ticho, ale zároveň je celý prostor prostoupen jakýmsi fluidem, které prostor vyplňuje srdečnou atmosférou, takovou živočišnou, a do toho slunce a žluny a vážky… co si více přát???

  5. Jak říkám.Lze si přát návštěvu vídeňské prosektury. Adresu na toho patologa někde mám. http://hadec.rajce.idnes.cz…4.jpg

  6. … aleta císařská hrobka rozhodně za návštěvu stojí. Byli jsme tam s rodinkou a byl to zajímavý pocit – stát třeba před sarkofágem Marie Terezie nebo France Josefa I.

  7. Byla jsem a viděla 🙂Byla jsem ve Vídni před dvěma lety. Musím říct, že na vlastní oči to vypadá ještě lépe. Kostel je krásnější než na fotkách. :)Krypta je sám o sobě trochu děsivá… Byla zima a tma, jako v kryptě. Zkušenost je nepopsatelná. 😉

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz