Kvě 132012
 

Zahrada klidu, flóra, fauna

Pozor – chybí tu fotky: alba s fotkami vídeňských hřbitovů naleznete zde:

https://www.rajce.idnes.cz/zuzizuzi/album/viden-kveten-2012-centralni-hrbitov-zentralfriedhof-secesni-kost

https://www.rajce.idnes.cz/zuzizuzi/album/viden-kveten-2012-centralni-hrbitov-zentralfriedhof-zidovska-sek

https://www.rajce.idnes.cz/zuzizuzi/album/viden-kveten-2012-centralni-hrbitov-zentralfriedhof-flora-fauna-

https://www.rajce.idnes.cz/zuzizuzi/album/viden-kveten-2012-centralni-hrbitov-zentralfriedhof-hroby-osobno

https://www.rajce.idnes.cz/zuzizuzi/album/viden-kveten-2012-kostel-sv-michaela-krypta

https://www.rajce.idnes.cz/zuzizuzi/album/viden-kveten-2012-hrbitov-sv-marka-se-symbolickym-hrobem-w-a-moz

Musím s Vídní pohnout nebo se s ní budu zabývat měsíc a pak ji stejně nedokončím. Nejhorší je moje touha po dokonalosti a současně smysl pro rozrtržitost. TO spolu válčí, ale co se dá dělat, člověk je takovej a jinej nebude… zrychlím TO a nebudu zabíhat do podrobností (sic!).

Jsem ráda, že mám dceru, která se mnou sdílí kulturní záliby a také amatérská přírodovědecká pozorování. A její dychtivost po poznání je někdy dokonce silnější než ta moje, a to je co říci. Zřetelné je to zejména, když po celodenním pobíhání po hřbitovech, zahradách a galeriích už sotva pletu nohama. To jsem plísněna a burcována k dalším akcím. Někdy zkrátka musím jít přes mrtvoly, protože je mi líto o něco přijít. Příležitost je mnohdy jediněčná. – Hlodavce a ptáka fotografovala ona a tahali jsme se na hřbitově o jeden aparát, protože chtěla také fotit náhrobky, které zajímaly ji, nejenom ty MOJE. Společnost dvou je ideální počet na takové akce. Ještě že jsem takovou společnici/společníka nemusela dlouho hledat. To bych se načekala!!!

pozn. Syn má také rád přírodu, ale jeho omezení je velmi úzké. Specializuje se na marihuanu.

Kamejka modronachová, chráněná, pro mne vzácná rostlina, u nás neroste – nebo jsem na ni nenarazila

Fotografie pocházejí z Centrálního vídeňského hřbitova, ze zóny klidu a míru, kde se můžete dostat do kontaktu se silami přírody, rostlin a stromů, kamenů a země. Nebo se o to pokusit. Nebo lze jen tak pozorovat přírodu, hlodavce, motýli a ptáky. Nevylučuji ani brouky a pavouky. To vše má smysl, hlavně nikam nespěchat. Mrtví vám neutečou. Krásné místo. Byly jsme zde celou dobu samy. Brzy poránu je tu určitě nejlépe. Síly přírody se probouzí!

Na Centrální hřbitov se vyplatí vracet. Naleznete tu pozoruhodnou přírodu a mnoho vzrostlých rozložitých stromů. Nejen v této oblasti klidu, ale všude. Ano, i mezi hroby, v jejich bezprostřední blízkosti. Strom má právo růst a důstojně zestárnout. Není nutno ho skolit, jakmile se nějakému úředníkovi znelíbí jeho staré šlachovité větve. Řeže a prořezává se tu podle mého náhledu citlivě k přírodě.

Vesnovka obecná, obyčejná kytka. Květiny fotografovány na sušší louce, pravděpodobný je vápnitý podklad.

Rožec polní, obvyklý výskyt na slunných suchých místech

Z neznámého hlodavce se vyklubal křeček polní. Místní křečci jsou sice opatrní ale je-li lovec beze zbraně pomalý a důsledný, přiblíží se tam, že křečkovi skoro dejchá na záda; pak ovšem stačí málo a šup obezřetný hlodavec zmizí v díře.

Křeček má černé bříško

Kamenný kruh; mám nafoceny i jiné motivy, ale zatím nemám k dispozici první kartu, v tomto místě nám došla kapacita, později i baterie, na tuto situaci jsme byly připraveny dobře.

Pumpava obecná

Rezeda žlutá (rýt žlutý)

Snědek chocholičnatý

Odkvetla, ale domnívám se že se jedná o Modřenec hroznatý.

Předchozí snědek i modřenec dávám do souvislostí – zde to jsou plané rostliny a u mne na zahrádce mám obě vyšlechtěné. někdy možná zplaňují, ale zde to vylučuji.

Žluna zelená (Picus viridis), tahle je z klasického hřbitova, žluna z louky byla velmi plachá. Nebylo kde se na tom volném placu skrýt. Fotografii si můžete zvětšit, stejně jako i ostatní

Nevím si rady – tipla bych si na Pryskyřník zlatožlutý, ale ten roste na vlhčích lokalitách, zde bylo sucho, ovšem někdy také zaprší. Možná také proto je spíše zakrslý, když zde roste ve spáře. Možná jsem se spletla a jedná se o Pryskyřník bambulinatý, těžko soudit na dálku… bambulinatý má rád sucho.

Šalvěj luční

Zde kapituluji, možná mi zítra řekne oslovený odborník. Vypadá to na nějakou pampelišku nebo co…, ale ty listy jsou nějaký divný..

Ještě vážka na břečťanu, vypadá to na motýlici obecnou, samičku, lze zvětšit.

Více fotek na toto téma na rajčeti

 

 Posted by at 13.27

  3 Responses to “Vídeň, Centrální hřbitov”

  1. kamejkaKamejka modronachová, myslím si, u nás roste. Párkrát jsem ji viděl a vyfotil ji tady: http://hadec.rajce.idnes.cz…3.JPG – poblíž Poděbrad. A v létě jsem viděl její tvrdé plody, které mají připomínat kamej. Vypadá jinak než ta tvá kytka, možná taky nějaká kamejka neboco. Ta žlutá kytka – není to nějaký přikrčená kozí brada?

  2. kamejkaTa tvá kamejka, to asi bude pilát: http://www.wmap.cz…os/ros6946.htm . Ale povedly se ti krásné fotky. Zvláště ten hlodavec, to je bomba. bz

  3. […] Hřbitovy jsou pro mne galerií pod širým nebem a nepřečtenou knihou. A je zde klid a ticho. Proto je mám tak ráda. Hlavně ty malé vesnické se vzrostlými stromy. Ale není to pravidlem. I ty velké jsou podivuhodné, třeba Centrální hřbitov ve Vídni… […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient