Dub 122012
 

a člověk zírá a usmívá se

Bylo to včera?? Ano stalo se to včera. Ve středu 11. 4. 2012 v 14:30. Sedla jsem si k televizi a shlédla pořad z cyklu Architektura díl 14/45 pod názvem Peter Zumthor a termální švýcarské lázně.

Zpočátku jsem tak lavírovala a něco přitom štupovala, ale za chvíli mi práce sklesla do klína a jen jsem zírala. Architekt důstojný, vážný, klidný, intektuálního vzhledu, šedivý ježek, trochu strniště, černý rolák, tuším, pokuřoval doutníček či spíš ho doplňoval dekorativně a pomalu a jakoby samozřejmě bez emocí ze sebe vypouštěl slova o té své architektuře. Slova velmi mystická, však jak říkám pronášena velmi střídmě bez velkých  gest, emocí. Klidný jako voda, jen mírné vlnění a převalování vody – slov.

Jeho promluvy byly střídány pohledy do lázní a stejně jako Zumthor, i dokument plynul svým pomalým tempem a pohledy na architekturu budovy a její zákoutí střídaly pohledy na vodu, její odlesky, hru světla a lázeňské hosty, kteří tuto rituální lázeň vnímali podobně jako architekt. Chrám vody, kterou zde můžete navštívit a zažít v mnoha jejích podobách a proměnách. Skvostné dílo a neuvěřitelné. Snad navrženo bez ohledu na peníze, ale s ohledem na krásu a její účinek. Kámen a voda, hra světla, krajina. Dokument jakoby nechtěl skončit, a já se nemohla těch pomalých obrazů nabažit. Skončilo něco krásného. Nejen architektura, ale i její pocta.

Později jsem se podívala do archivu ČT, že bych si ráda přečetla něco více. Abych pravdu řekla, měla jsem toho dokumentu spíš plné oči a povídání jsem vnímala až na druhém místě, dohromady nic jsem si nezapamatovala, jen ty obrazy…

Dočetla jsem se tohle – zvýrazněná místa a musela jsem se fakt zasmát a směju se tomu i nadále:

Na začátku projektu bylo jasné, že budova lázní bude stát mezi pěti již existujícími hotely, přesně v místě, kde vyvěrá pramen, teplý 32 stupňů Celsia. Komise, v níž zasedal ředitel kamenolomu, hajný, provozovatel lyžařských vleků a zaměstnanec stáčírny minerálky, se ukáže být tím, čemu se v architektuře říká “silný klient”. Neváhají zadlužit obec půjčkou ve výši sto milionů švýcarských franků, a vyberou architekta, který zatím téměř nic nepostavil: P. Zumthora. Ten říká: “Jde tady o koupel zrozenou z hory, stejně jako pramen teplé vody se zrodil z hory. Tryská tam voda. Má to svou dimenzi v geologickém čase. Nevím to přesně, ale jde o miliony let. To nám umožnilo uvažovat, jako kdyby tady ta budova stála odjakživa, dřív než všechny ostatní.” Aby neměli hosté hlavního hotelu zakrytý výhled, zakázala komise architektovi stavět do výšky. Odpověděl tím, že svou budovu až do poloviny zanořil do svahu. Díky ploché střeše pokryté trávníkem stavba splývá s krajinou. Její přítomnost prozrazuje pouze geometrický vzor. Jediné průčelí budovy lázní, obrácené směrem k horám, je z kamene z mistního lomu.

Tak jestli jsem vás nalákala, tak se ještě na ten doklument podívejte. Máte totiž poslední možnost. V archivu ČT to nebude, ale zítra dopoledne tento díl opakují. V pátek 13. 4. 2012 v 09:00. Nebojím se, že budete litovat.

Odkazy: ČT, wikipedie o Zumthorovi, Peter Zumthor držitel Pritzkerovy ceny 2009 za lázně, obrázky

 Posted by at 18.58

  3 Responses to “Zázraky se dějí”

  1. Já jsem to viděla na Bílou sobotu 7.4.
    Pěkné to bylo a právě v úvodu mě zarazil začátek věty, že členy komise byly ředitel kamenolomu, hajný … znělo to jako vtip, ale pak se ukázalo, že je to skvělé.

    Muselo to stát velké peníze, protože stěny jsou složeny z vertikálních pruhů kamenů (šedých), docela úzkých, tak do 10 cm a méně, ve třech tloušťkách pruhů, které se různě nepravidelně nad sebou kombinují. ještě že ten ředitel kamenolomu snad dodal materiál levněji 🙂 -stejně to musela být obří zakázka.

  2. lišce do e-mailuLiško, mně se objevil koment jen v e-mailu, já jsem k tomu přišla po začátku, takže jsem tohle ani neslyšela, co jsem později objevila napsaný. A stejně jsem komentáře a promluvy moc nevnímala. Ty kameny naplocho, to jejich kladení, jsou pro mne tak neuvěřitelné a neskutečné, že tomu dote´d nějak rozumně odmítám uvěřit. To je zázrak, že to někdo vůbec vymyslel a jiný zrobil a hlavně to ta podivná komise odkejvala a zaplatila… to je div! z.

  3. AsaxoAsaxo, smazala jsem ti komentář, na tvoje odkazy na stránky o hubnutí není nikdo zvědavej, vari z tohoto místa, vrrr!!!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient