Úno 192012
 

ve znamení GEO

Z tepla domova jsem byla tento týden 2x vyhoštěna do městského muzea. Aniž bych sama po tom tak příliš toužila; geologie a zkameněliny není téma, které mě vzrušuje tak jako umění. Dovede mě v té spojitosti pouze negativně vzrušit strýc, co do krásně tvarovaného kamene, který evidentně nikomu miliony let nevadil a nepřekážel, buší najednou jak zběsilý a ruší tak  jeho kruhy. Někdo s kameny vlídně hovoří a jim naslouchá a jiný z něj chce něco vymlátit. A ohání se navíc ušlechtilými cíli! Už několikrát jsem se na něho kvůli tomu obořila, ale on nedbá a rozrušuje horninu dál. A snad mi to i dělá naschvál.

Přednáška s projekcí na téma Geopark Železné hory, kterou nás provedl  mladý a sympatický Mgr. Jan Doucek, byla zdarma a taková spíše všeobecně informativní než co jiného. Vodní zdroje Chrudim jsou velmi chválihodná organizace, která pod svá křídla dobrovolně bere mnoho aktivit s jejím posláním ani tak přísně nesouvisejícím. Také kulturu mimo jiné a příprava vyhlášení Geoparku ŽH je jejich nejnovější prezentovanou aktivitou. Shlédli jsme projekci s komentářem Co je to geopark a co není z ministerstva a propagační projekci vztahující se k žádosti o schválení Geoparku ŽH. Je to něco jiného než národní park a docela mě ta idea zaujala, ale je to velké sousto. Naštěstí to nebude žádný konzum a masová turistika, snad to zůstane nejspíš u příruček a průvodců na vyžádání; jak jsem pochopila o žádný nový cirkus se jednat snad nebude. Geopark není jen to geo, ale bude zahrnovat přírodu komplexně, včetně flóry a fauny. Železné hory jsou prý obdivuhodné, protože tu je vše na jednom místě a nemusí se za různými geologickými lokalitami jezdit stovky kilometrů daleko. Pestrost, rozmanitost je to, co budoucí geopark bude charakterizovat. Vzpomínám si, že strejc to také tak říkal… Nu snad to nezvýší počet mužů pohybujících se krajinou s geologickým kladívkem a palicí, případně krumpáčem.

Výstavu Co nového pod zemí jsem navštívila včera dopoledne. Výstava je putovní a mají ji také na svědomí výše zmiňované Vodní zdroje. Přijela k nám tedy z Chrudimi.  Na plakátě její tvůrci slibovali: v expozici uvidíte unikátní zkameněliny z nejvýznamnějších českých a světových nalezišť. Prezentovány budou nejnovější a nejzajímavější geologické poznatky. A tak to také bylo. Moc tomu tématu nerozumím, prohlédla jsem si trilobity a další žoužel, koprolity a otisky stop apod., zaujal mne nejvíc text o Joachimu Barrandovi a jeho sběračích zkamenělin, tak řečených skalácích. Nebo snad skalnících? Byly mezi nimi i prosté ženy a tato práce vyžadovala geologické školení. No, tohle není moje parketa, ale je to lepší než bolavý koleno. Tolik ve zkratce. Omlouvám se, že více nejsem schopna zájemcům o hlubší ponor do této problematiky sdělit. I tak jsem se vypnula k vysokému výkonu.

Příště se budu už věnovat umění, snad zítra konečně vzpomenu Radimského a český dezign.

 Posted by at 18.46

  7 Responses to “Co se urodilo”

  1. To, co by bez naší vnímavé péče bylo nenávratně zničeno přírodní erozí nebo necitlivou činností antropogenní, my sběratelé šetrně dotýkáme prostou palicí, a tak to zachraňujeme pro pro budoucí generace.

  2. I kuš! Lokality pleníte jednu za druhou jak hejno sarančat, zanecháváte za sebou pustou zem – vaší geologické palici není nic svaté, rychle vydobít a vystavit doma v kumbálu(kde se na ty vaše mrtvé exponáty usazuje prach), abyste se tím mohli o samotě kochat a mazlit…. hmm!

  3. I prd.Nemáš představu, kolik jsem zachránil vzorků různých minerálá např. v lomech, kde by jinak přišly do drtiče.

  4. Tak to je jiná, pročesávat haldy a zachraňovat národní dědictví! To tě chválím, strýče.

  5. Nokonečně. bz

  6. také zachraňují zkameněliny

  7. Hledačí zkamenělin jsou fanatici, neschopní svoji chorobnou vášeň ovládnout. Pod jejich nástroji mizí celá pohoří! Vy aby jste si nesmočil!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web spravuje Webklient