Pro 182011
 

a jinej nebude

Včera jsem si pěkně doma mákla, ne že bych se však předřela. Každopádně jsem ale měla celý den v hlavě utkvělou myšlenku a dumala jsem, jak vést v pondělí besedu o Vánocích pro prvňáky, aby nebyla jen besedou vyprávěcí, ale něco se neustále dělo, by se děti nevrtěly. Kupodivu je to má první vánoční beseda, nikdo takovou nikdy nechtěl, a tak se na ni docela těším. Během dne mě napadaly různé věci a docela jsem se v tom, jak to tedy bude, orientovala. No, mezi námi, budu to mít trochu legrační. Moc vánočních atributů se mi v tam mezi regály nevyskytuje, jen ve váze pár holých větví borovice, dva adventní věnce a dva mosazné svícny. Ještě nějaké koule pohledám, a dozdobím co se dozdobit dá, aby to bylo štědřejší, ale mým záměrem je spíše kreslit. V tom místě a čase. Základem bude vámoční graf, kde uprostřed budou schématické jesličky se všemi, kteří tam patří a paprskovitě se postupně bodou kolem jesliček nabalovat další symboly vánočních svátků. A rozhodla jsem se, že zazpívám i koledu. Mám doma strašně tlustou knihu s 248 koledami Zpěvy doby vánoční, kde jsou abecedně zařazena koledy … odevšad :), tedy z nejrůznějších oblastí Čech, Moravy a Slezska. Nejraději ze všech koled mám “V  půlnoční hodinu”. Tu bych chtěla zazpívat, ale asi udělám malé vánoční kouzlo, že si ji “jako”vyberu náhodně 🙂

Jen to tady dopíšu, půjdu se připravit, protože zítra už nebudu čas, ráno mám ještě jednu důležitou vánoční pochůzku…

Včera večer jsem se ocitla nenadále na vánočním mejdanu starších dam a jednoho mlčenlivého soudruha. Přijela Milada a že prý mám s ní jít k Marušce, její druhé matce. Tak jsme šli a když se mi kolem desáté začala zavírat samovolně ztěžklá víčka a mohutně jsem zazívla, neprotahovala jsem to. Milada šla se mnou dolů a doprovodila mne domů. Dostala jsem od ní u jejího auta příznačný dárek. Z Jablonce a ze skla. Karafu na vodu ušlechtilého tvaru s jediným akcentem  akvamarínové tečky na její oblině. Je to tahle. Vytáhnu-li ji z obalu, ji věznícího, na světlo a dívám se na ni, přepadá mne pocit štěstí z dokonalé jednoduchosti té věci. Je to něco, co je dané a základní, jestli si rozumíme. Čistá krása. Nemám moc takových věcí…  A ještě něco… začala jsem moc se těšit na vánoční domácí chlebíčky.. a také na návštěvu, která mi přijede po Novém roce

Naskenovala jsem ty měděné neandrtálské náušnice, co jsem si musela koupit na dětském vánočním jarmarku. Stály pouhých 39,- Kč a nedovedu vám rozumně vysvětlit, proč mne tak okouzlily. No nic, jdu pracovat. A slibuju si v duchu, že už letos nebudu zlobit. Možná s výhradami..

 Posted by at 9.07

  25 Responses to “Život je takovej”

 1. Držím palce, ať je beseda krásná!

 2. Drž fest, liško, už jsem na místě a maluju stromek, když nemám živej!

 3. A Tys letos zlobila ?!
  Karafa prima, náušnice taky. Samé radosti. Přeju podařenou besídku a všechno ostatní! Klara.

 4. besídkaTen zpěv, to je vynikající nápad. Chceš-li však, aby se besídka dětičkám vryla do paměti opravbu hluboko, zatanči i nějaké baletní číslo.

 5. ka,kladeš mi obtížné otázky.. ! ale vím jak ti odpovědět: té snahy být hodnějším není nikdy dost… v tomto smyslu tu stále ještě rezervy sou!

 6. bz,zpěv stačí, i tak je to nadstandardem s kterým nikdo nepočítá a taková milá překvapení k Vánocům zkrátka patří. Kdybys bydlil blíž a nebyl zaneprázdněn, střihla bych ten obřadní vánoční tanec ráda s tebou… a vzhledem k našim zkušenostem by to šlo i bez přípravy. Rovnou z mrazu vtancovat na parket.

 7. Dej něco lyričtějšího. Třeba umírající sobí laň. To zvládneš sama a jediné dětské očko nezůstane suché.

 8. Tak se ke mně doneslo z novinek, že zemřel Václav Havel, koukám na bloguje.cz, kdo si první pospíší … Kombajn a Mod.. ač jsem si několikrát zaryla do jeho rozporu mezi životem žitým a hlásanými ideály, ještě tu mohl, jak řekl svatej dalajláma, těch 10 let být. Zřejmě žádnej konec světa nebude, tím potvrdil. U Kombajna jsem četla, že nám tu teď zůstal jen ten Klaus. A to je svatá pravda. Zemřela jedna z našich moderních ikon a symbolů. Asi lidé kolem něho tušili, že zhasíná.. uspořádal si nedávno své poslední věci a naposledy se vzchopil a přijel do Prahy za dalajlámou, kterého sám pozval. Musel to od Havla být jistě heroický výkon, dorazit z klidu na Hrádečku do Prahy mezi lidi a reprezentovat. vždyť už delší dobu byl jak věchýtek… Abych pravdu řekla, přišlo mi to, že se dalajlámy a jeho schopností chytá jako posledního stébla.. ale co my víme… nikdo nic neví, jsem v tom směru skeptická..
  V té souvislosti mne napadla spisovatelka Obermannová, prý píše pokračování té své praštěné knihy.. to aby si přichvátla, teď je k vydávání knih o Havlovi příhodná doba.

 9. bzto nepude, bolej mě záda.. na nějaký ladný skládání se na zem ani pomyšlení…

 10. Lidi jsou svině, kradou a jsou líní nést zodpovědnost a myslet vlastním mozkem, a tak se odvolávají na jiné svině,které pracují pro větší svině, takovou sviní byl i Václav Havel, a protože dlouho trvá než se vše rozkrade lidem to dlouho nevadilo, naštěstí se to začíná měnit, také jsem tomu hajzlovi přál aby žil ještě dlouho, aby se dožil toho až mu to co udělal za svinstva budou lidi dávat sežrat zcela běžně a veřejně a až bude nucen vrátit to co ukradl, pro stát, společnost,. pro lidi neudělal vůbec nic,jen zneužil slova pro umožnění okrádání lidí a jejich zadlužování, řada lidí již veřejně uznala, že v roce 1989 pomohla svým cinkáním klíči dostat se k moci zločincům, ti co tak dosud neučinili,jsou nezodpovědní jedinci, kteří neustále kryjí a obhajují svinstva, která tady díky tomu hajzlovi jsou,bilionové dluhy,zločinná vláda,rozkradený stát,stát ovládaný zločineckými skupinami atd.,to vše je málo? Pořád se budem ohánět demokracií lidskými právy, objektivním zhodnocením atd.? Je málo,že po druhé světové válce byly znárodněné pouze zadlužené firmy a byly tzv. vráceny oddluženy, že restituce se dle zákona nevztahovaly na akciové společnosti,Lucerna a další byly akciové společnosti, takže Hajzl ukradl více jak tři milardy, to je málo? Bombardování Jugoslávie, schvalování dalších válek, to vše je pořád málo? Proč tu svini pořád glorifikovat a připomínat? Je to jistě Váš blog, ale proč schvalujete ty svinstva, která tady ty svině udělaly? Jestli jste byla třeba v OF nebo jinde a pomáhala tomu,tak máte mít odvahu a zodpovědnost se od toho distancovat.Situace ve světě je skutečně vážná a dnes většina lidí vidí, že sloužíme zlodějům, a on byl jeden z těch,kdo tomu pomohl. Nevím komu byl ikona, většina lidí na něho již řadu let srala.Je zbytečné se dále unavovat,zřejmě Vám ten bordel,který tady udělal nevadí.Zřejmě s tím souhlasíte,takže jste za to také zodpovědná.

 11. Já to nemám tak rozkrytý jako vy a vůbec se nevyznám v tom jak má proběhnout přechod od socialismu ke kapitalismu. A jak to bylo předtím mezitím a potom. Žiju odjakživa něčím jiným, nejsem ten typ co v tom společenským má jasno. Tedy jsem ve vleku a přizpůsobuji se. Věci a postavy vnímám jinak než vy a domnívám se, že i VH se spíše vezl než rozhodoval. Stal se právě tou ikonou, která tyhle věci opticky zastřešovala. Jak to všechno bylo je a bude, kdo tahá za drátky a jak tovšechno tady funguje nevím a ani nemám důvod po tom pátrat a bojovat. Jsem pěšec na šachovnici a nechci být ničím jiným; zajímají mne věci, které mne zajímají a rozčílím se tehdy, když už to jinak nejde. Nevím, co jste dokázal vy kromě těch vašich řečí. Já prostě žiju na svým malým teritoriu a tam kde jsem se snažím být co nejužitečnější. Nežiju jen pro sebe, snad jste si toho ráčil všimnout a začínám od sebe. Jak byste si představoval že mám vést boj? Proklamovat tady jako vy? Já jsem prostě jiná a píšu jak to cítím. Snažím se věci pochopit svým mozkem. Havla beru jako jistou pozoruhodnost, ikonu, která přerostla sama sebe.

 12. Pfuj.To je teda nechutnej pán, ten LV.

 13. bzMám ho jinak docela ráda, toho LV, ale dnes mě a nebojím se to říct, skutečně hnul žlučí, že si tady na mě vylejvá vztek jako bych byla zástupce celé naší společnosti.

 14. Předvánoční čas usebrání, klidu a rozjímání a na tomto kulturním blogu se to poslední dny pěkně řeže, dusí a připejká. Jak po celý rok ne. Kdo ještě máte nějaké jedy, vyřiďte to hned, ať už to máme za sebou a já se mohu soustředit na spirituální záležitosti vánočních svátků a dozdobení cukroví.

 15. Musím se vyjádřit k příspěvku pana LV. Vůbec s ním nesuhlasím. Měl by tyhle věci vykládat všem těm lidem, kteří teď uctívají jeho památku. Co by mu asi řekli. A pak by mě zajímalo jak hodnotí jeho činy za socialismu. A jestli vůbec tuhle dobu zažil a ví o co se tehdy jednalo.

 16. Vzpomínáte si,co jste mi napsala, když jsem vám poslal video Jiřího Schmitzera, které nebylo myšleno jako urážka. Myslím si, že příspěvek číslo 10 by zasluhoval tuto odezvu, ale skutečnou. A klidně bych se přidal.

 17. RJmusela jsem si to vyhledat v poště, mám poslední měsíce hlavu na prasknutí z toho množství informací a mezilidské komunikace co se mi tam kumuluje. Děkuju pěkně za přátelskou podporu, to bych z vaší stranu věru věru nečekala… dík.

 18. RJpředstavuji si tuto "trestnou výpravu" a musím se smát…

 19. ad Mirekděkuji za názor a vůbec vstup, pan LV byl viditelně rozrušen a myslím, že reagoval zbytečně velmi prudce a emotivně; snad už se trochu s večerem zklidnil a rozjímá o adventu.

 20. … panu LV musel někdo hodně ublížit. Nicméně i nesouhlas jde vyjádřit elegantně a s grácií. Ta evidentně panu LV chybí.. Zuzi, vybírej si dobře své kamarády… zdraví L (prosím nezaměňovati s LV)

 21. L.co říci… i virtuální vztahy mají podobu těch skutečných; po čase si člověk udělá o někom představu a klidně se může domnívat cokoli… já za sebe mohu sdělit, že někteří virtuálové mi jsou sympatičtí, jiní méně, někdo mi je lhostejný atp., jsou to nevyzpytatelné věci. Nesoudím pana LV příkře, má svý mouchy, blbej však není. Mohl se pravda trochu krotit. Každej máme určitě pro někoho "slabost" a mimořádně pochvalná zmínka o té osobě na nás má někdy tendenci působit jako červenej hadr na bejka. Když si třeskutě myslíme opak. Jak už jsem říkala, u pana LV došlozřejmě k nenadálému nakopnutí gejzíru a jeho výronu. Ještě že se jednalo pouze o virtuální realitu.

 22. Ad: LV…Na všechno, co pan LV ze sebe "vystříknul" je možné reagovat. Ale mělo by to nějaký smysl?

 23. šedý, jsem už z toho mediálního ošialu – jak hezky to slovenské slovo sedne – celá tumpachová. Mám pocit, že se celé Česko zbláznilo. Je to velmi falešné a zavádějící a ze všeho nejvíc mi to připomíná návrat hokejistů z Nagana. Opět je každý z nás důležitý a místo skákání může okázale truchlit. A ty velkolepé obřady jsou nepatřičné. Navíc na nás kouká opravdu odevšad. Jak se to snáší s jeho obrazem skromného a trochu ostýchavého a nešikovného disidenta? To jsou úplné bakchanálie smutku. Proč?, vždyť zemřel jen člověk, nebyl to žádný bůh. Proč takové tyjátry…

 24. Souhlasím, bylo toho opravdu hodně. Na druhou stranu je zřejmé, že si všichni uvědomují, jaký měl pro nás význam. Šel neokázale svojí cestou a snažil se prosadit klidnou cestou komunikace a tolerantně svůj názor – byl opravdu symbolem, tak proč si to neuvědomit.

 25. Ano, ale obávám se, že šlo o krátkodobé vzepětí, na chvíli se lid zastavil, uvěřil síle ideí, a oddechl si na okamžik od věčných starostí a afér. Ale opojení skončilo, jsme zase zpátky v realitě..

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web spravuje Webklient