Lis 132011
 

jako vždy precisní perfektní s chladným hadím citem pro věc.

S ohlasem na Magorovo donebevstoupení se v pátečních Lidovkách objevila obě kulturní esa tohoto deníku – Peňáz i Štindl. V sobotu jsem očekávala delší text Daniely Iwashita, již dříve komentující všechny literární události s jeho jménem spojené. Nebylo tomu tak. S nekrologem tvořícím zásadní text se objevil Martin C. Putna. Po svém odchodu z havlovské knihovny dává o sobě v Lidovkách vědět.

Jeho text je bomba. Jak jinak. Tohoto neobvykle sečtělého intelektuála a literárního badatele bych přirovnala ve vší své zbožné úctě k obratnému vychytralému hadovi, který dovede citlivě vystihnout “vo co kráčí” a přizpůsobit se svým elegantním decentním vytříbeným literárním stylem autorovu naturelu. Přitom nezůstal sobě nic dlužen… překvapivé úhly pohledů ač velmi logické, vše dokonale vysvětleno a prokázáno, milovníka jazyka unese použití neobvyklých slov jako zrozenec, sourodák, odešel konat do Prahy, zaťatost, mytologická veteš… cizí slova jen tak lehce přikoření tento chladně intelektuálsky vypočítaný text. Autor se zcela jistě s Magorových životním konáním neztotožňuje, sám držící se stranou, ale umí navodit svým velmi dobře vypočítaným textem vnitřní sounáležitost s ním a s ohledem na své a jeho katolictví umně vysvětluje i dává z tohoto hlediska zelenou Magorovým obecně viditelným mediálně vděčným excesům, které by mohly maloměšťáckého katolíka pohoršit. Pobavilo mne, jak ten jemný a uhlazený intelektuál neváhal do textu začlenit i slovo kunda (citace Magora) a sráči ( autor Putna). To bych věru od něho nečekala ale jak již jsem řekla, svědčí to o jeho umění přizpůsobivosti a přiblížení se k magorovským standardům.

Jakkoli by se snad mohlo zdát po mých předchozích úvahách, Putnův text beru a je brilantní! Konečně něco jiného a trochu jinak, pohledem svým, hlubokým, hloubavým, vysvětlujícím v souvislostech. Magický pohled na místo zrození, místa jeho pobytu, dvojí identifikace tvůrců, pravdivý a pro mne nečekaný pohled na disent a jeho odnož underground, Magorova drsnost a zároveň zbožnost (Putna jí nazývá svatostí), jurodivost a magorství jako duchovní výzva. Hmm… ten Putna je fakt magor…

Text vyšel v sobotních Lidovkách (12.11.2011), příloze ORIENTACI, nazývá se Magorova zvláštní brána, autor Putna a stojí zato si ho přečíst. V placené zóně. V Lidovkách se dá sms zaplatit i přístup k jednomu textu.

K textu patří i obrazová příloha. Obvyklé fotky, ale jedna je naprosto skvělá. Magor za zády na stěně s kosou, v popředí stůl s lahvemi ve kterých jsou vetknuty obyčejné kytky. Hned na první spatření mně napadl Magorův lidový oltář(místo kříže smrťákova kosa) a on v roli celebrujícího, otáži se autora … fotky Ondřej Němec, zda mi dovolí … dovolil, díky. Foto z Kostelního Vydří, pro Lidovky Ondřej Němec:

Magor podobojí – jeho drsnost i svatost

 Posted by at 20.59

  13 Responses to “Magor Putna v Lidovkách”

 1. Škoda /není jen umřít/škoda, že jsi zmíněný článek nepřiložila. Nemám chuť se s ním hledat a myslím, že asi nebudu jediný. Jinak souhlas.

 2. Omlouvám se všem, článek jsem zatím neobjevila, pravděpodobně je k dosažení pouze zakoupíte-li si kompletní sobotní vydání Lidovek, jinak nevím, opisovat celý text je nad mé síly 🙁 (asi to též není korektní, ale je nekorektní, že nejde ani vyhledat???)

 3. Ve zmíňované Orientaci se mi víc líbil článek o Václavu Radimském. Asi proto, že mým oblíbeným je Monet. 🙂 Putna je prostě Putna. Zejména mě pobavil ten jeho žonglérský výkon s Vysočinou (Jirous se narodil na Vysočině, na Vysočině se narodili géniové, Jirous je génius; nehledě na to, že géniové se narodili taky třeba na Šumavě nebo kdekoliv jinde, ergo kladívko, kdyby se Jirous narodil jinde, Putna by to napsal stejně, jen by vyměnil jména). Promiň, Zuzi, ale nechceš tu mít jen samé souhlasné komentáře, že?
  (K Jirousovi se nevyjadřuju, neoslovuje mě, to spíš, pokud jde o básníky, je mi bližší Pavel Vrba, který taky nedávno zemřel.)

 4. Kutile, vždyť nejsme v rozporu, jeho intelekt si poradí se vším a všechno dovede mistrně zdůvodnit a obhájit. Snad to tam je, ne??? V tom je intelektuálně brilantní, určitě se shodnem, jen mě mrzí, že jsem nepřišla dříve než ty na výraz žonglérský výkon. Článek o radimském jsem si přečetla se zájmem, překvapil mě, předtím jsem četla, jak Posp. uvádí, jeden oslavný na novinkách, tuším. Chtěla bych to vidět, abych si udělala obrázek sama. V každém případě mi jeho styl připomíná staré líbivé pohlednice. Ale vidím-li několik ukázek, těžko se mohu k něčemu přiklonit. Malířů, co malují konzumně a uhlazeně pro masy je mnoho. Nelze mu upřít šikovnost…

 5. Taky bych ty obrázky chtěl vidět… Jenže výstava je, tuším, v knihovně a tam se trochu bojím…

 6. Pražáku, to vím i já, že do téhle galerie vkročíš aniž by ses ocitl v kontaktu s knihovnou. Nevymlouvej se, běž tam a podej zprávu 🙂

 7. to zuzi ad 2)… článek by zde šel naskenovat. Jinak souhlas s nekorektností, není-li k mání v elektronické formě.

 8. Jasně sken, že mě to nenapadlo..dík

 9. díky, Homunkule.

 10. :-))Hej Zuzi:-))
  Dík moc za skvělý tip. Je to opravdu krásný čtení.
  "Kdo čte Zuzin blog, nemůže šlápnout vedle !!!!" :-)))
  Měj se krásně !!!! lada

 11. hoj hoj lado, zmínka o Vysočině plné mýtických blouznivců tě jistě potěšila :)Heslo pěkný, že bych si ho dala do motta? To bych ale nemohla veřejně mystifikovat s mimozemšťany a sněžnými muži :). Asi jsi mě přechválil 🙁

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient