Lis 022011
 

nějak se právě protloukám…

Týden a něco jsme fungovali doma ve třech, případně ve čtyřech. Přijela Zorka s malou Emmou a na dva dny Honza. Chvíli jsem při nich chodila do práce, ale stejně jsme tak nějak pobývali stále spolu. Žádné extra věci jsme neprováděli. Většinou jsme hospodařili na zahradě. Hrabali listí, ořezávali suché kytky, česali hrušky a sbírali ořechy. Odvezli jsme do kompostárny 20 pytlů biologického odpadu a do sběrného dvora pořádnej díl nepotřebných krámů. Kotelna a kamenný sklípek je v cajku a začíná se rýsovat i kůlna. Rezignovala jsem na sliby chlapa, který ochotně a rád, jak jsem si zprvu libovala, slíbil pořezat všechno dřevo a zlikvidovat různé přífušky z kůlny. Už se po pátý doprošovat nebudu a pustili jsme se do toho vlastními silami a růčo. Jde to taky, i když ne tak rychle jako s motorovou pilou. Ale je nás na to zato o dva víc. Pořezali jsme prakticky stejné množství dřeva jako náš předchůdce a naučila jsem se, že dřevotřísku lze pádnou ranou rozmlátit sekyrou jako prd. Jen se do té práce pořádně zabrat. Dnes jsem v tom duchu odpoledne pokračovala a sjednala si novýho pána na rozmlácení těch poliček a kutilských konstrukcí. Na to tedy sílu nemám. Zdá se, že kůlna se letos tedy také povede vyklidit, což by mě potěšilo.

A vůbec… nějak se na kulturu poslední dobou nedostává čas ani chuť. Ta fyzická práce mě příjemně unavuje a večer usínám jako mimino. Se studem prohlašuji, že jsme ze zvědavosti navštívili v místním muzeu výstavu amatérských obrazů krajinek pana Košína. Není to dravé insitní umění, je to typický líbivý kýč jako prase. Zdá se malované podle nějakých překrásných pohlednic. Co jen toho ten pán namaloval! Je to lepší než kdyby chodil s kumpány popíjet do krčmy, ale současně svými výtvory nekultivuje vkus všech, kteří s jeho obrazy přichází do styku. A to je smutné, že si to nebezpečí zřejmě málokdo uvědomuje, když dává těmto obrazům zelenou v městském muzeu. No, já bych si s tím nezahrávala.

Včera jsem jela děvčata vyprovodit do Havlíčkova Brodu. Poslední dobou se prudce zvýšil počet obchodů s oděvy z druhé ruky a sezónního zboží staženého z módních obchodů, by bylo místo na nové kolekce. Snad to souvisí s krizí, ale hlavně se silou kapitalistického konzumu. Já tyto krámky miluju a tak mám zase několik nových skvělých kousků ve své sbírce. A stejně jako vyklízím kůlnu, musím vyklidit čas od času nekompromisně i šatník a botník. Obléknout se v sekondhendu patří k jedné z mých nezvladatelných životních radostí. Ale rozhodně, vyrazím-li vymóděna po svým na veřejnost, vypadám líp než ty kýčovitý obrazy vedle v muzeu a nekazím všeobecný pokleslý vkus. Já prosím kultivuji. S tím jsem si jista.

 Posted by at 22.06

  9 Responses to “Elán je fuč”

 1. když nebude vystavovat v muzeu, tak ho třeba malování přestane bavit a bude sedět v hospodě
  jestli si ten malíř nemyslí, že když vystavuje, že je velký umělec, tak bych mu tu radost z malování nekazil

 2. Ano, v tom smyslu máte pravdu, že to pro takového milovníka umění – kutila, může být velmi povzbuzující a milý zážitek. Není to první výstava takového druhu, některé větší galerie zaujaly v nedávné době podobnými kompilacemi, jak jsem četla. Člověk si to holt dnes musí sám přebrat. Máte pravdu. Je to vcelku neškodné.

 3. kde si můžete obrazy prohlédnout:
  http://kosinjosef.webovastranka.cz

 4. zuzi,za ztrátu energie jistě může i to šedé počasí… člověk ztrácí přehled o tom, jaká část dne vlastně je 😉 To přejde! :-)) Třeba při pohledu z okna na uklizenou zahradu!

  …a poslední dvě věty = :-)))) -tohle si musím pamatovat, až moje starší dcera bude ostře kritizovat mé oděvní kreace stylem: "Kam jdeš v tom módním pekle?" a pod. 😉 – já ji setřu, že bude koukat! 🙂

 5. K second handuOd jakživa mám nějaký psychický blok před používáním obnošených oděvů i použitých věcí. Chtěl jsem ale prodat některé své nenošené zachovalé svršky do secod handu, ale neberou je. Mají své zdroje z dovozu a ode mne nic nechtějí, byť jde rovněž o zboží z ciziny.
  PS Snad tato má poznámka nevadí

 6. wlčice, ano, našim úkolem je svým osobním obrazenm kultivovat okolí a rozvíjet krásno. Ať se nám daří!!
  Jo, krátí se to, naštěstí ještě sem tam svítí slunce, splín léčím usilovnou prací fyzickou do zblbnutí. řežu řežu dříví…

 7. idole, já mám ráda to i to, ale zkrátka nemám na předražený luxus a mám ráda takovou náhodnou výhodnou koupi. Na zimu jsem už vybavena ve všech směrech a tyto obchody jsem si do konce roku zakázala. Zrovna jsem myslela na to samé co ty, zkusím to, v CR berou do komise. Ten starýnový plášť co jsem si tak dobře pořídila je právě od české módní výtvarnice.

 8. idole, omlouvám se za tykání, tady to jde snadno. Několikrát se zde otočíš a už se mi zdáš bližší.. tak si ani neuvědomím že jsme si minule vykali..

 9. TykáníMilá Zuzi, nemám s tykáním problém. Bylo to na Tobě, jako dámě. S povděkem beru a neber ve zlém, jestli se někdy zapomenu a nechtíc "vyknu". Hezký den!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz