Říj 122011
 

poslední výlet s Miladou za kulturou

Do Žamberka byla Milada pozvána na oslavu. Městské muzeum Žamberk slaví v letošním roce 100 let od svého založení. Ještě se do muzea a na slavnost vrátím, s křížkem po funuse, jak jinak. Dnes představím vám místní židovský hřbitov, který se nachází na svahu bezprostředně, nebo spíše poblíž, budovy muzea.

Hřbitov se rozkládá na ploše 2 176 m2 na severovýchodním svahu Kapelského vrchu s  již známou Tyršovou rozhlednou. V době svého založení byl situován mimo město, nyní je již v téměř v jeho středu.

Původní hřbitov o výměře 924 m2 (stav k r.1840) měl tvar lichoběžníku a je ohrazen kamennou zdí průměrně 2 m vysokou.

K jeho rozšíření došlo pravděpodobně v létech 1866 – 1868 na výměru 1 816  m2 a v létech 1931 – 1932 na jeho nynější podobu. Zasloužil se o to pan továrník Nettl – majitel zdejší textilní továrny, který nechal zbudovat novou obřadní síň na počest svého zesnulého otce. Náklady dosáhly 48 250,-Kč včetně nákupu pozemku.

Přesný rok založení židovského hřbitova v Žamberku není znám. Dnes nejstarší dochovaný náhrobní kámen na židovském hřbitově nese letopočet 1731. Sloužil k věčnému odpočinku pro Židy nejen z okolí Žamberka, ale od Kralicka až po Sopotnici.

V době okupace ČR nacisty (1939 – 1945) byl hřbitov neudržován a značně poničen jejich nesmyslnou nenávistí. Ačkoliv po skončení II.světové války byl hřbitov částečně obnoven, opraven a opečováván místním členem židovské obce p. Emilem Elbogenem z Hluboké ulice, došlo v předchozího režimu (50. – 80. léta minulého století) k opětovné devastaci prostředí hřbitova. Ten postupně zarostl křovisky, náletovými stromy, mnoho náhrobních kamenů a desek bylo pobořeno či zcizeno, škody se nevyhnuly ani obřadní síni hřbitova.

Na přelomu 70. a  80. let byla na tehdejším MěNV vypracována studie sadových úprav, která však nebyla v té době realizována.

Po roce 1991 všechny útrapy tohoto hřbitova skončily, a to díky nesmírnému úsilí bratrů a sester z místního skautského střediska Českého Junáka ve spolupráci s Pražskou židovskou obcí a vojáky místní vojenské posádky. Poradním hlasem přispěl pan Ing.Lúčan. Všichni společně vyhráli boj nad přírodou a vyčistili hřbitov z nejhoršího. Město Žamberk se postaralo o nemalou nápravu stavebních škod – oprava hřbitovní zdi, zřízení vstupu a zejména oprava modlitební obřadní síně.

Text jsem pietně převzala z pera  Ing.Vladimíra Fabiána – kromě jedné emotivní poznámky, více fotografií na rajčeti


Hřbitov se rozkládá na ploše 2 176 m2 na severovýchodním svahu Kapelského vrchu s  již známou Tyršovou rozhlednou. V době svého založení byl situován mimo město, nyní je již v téměř v jeho středu.

 Posted by at 20.36

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz