Říj 102011
 

Cecilia Bartoli – Sacrificium (Oběť)

V sobotu večer  jsem náhodně zapnula televizi, měla jsem asi jakýsi televizní deficit a tento víkend jsem doháněla, co jsem týdny a měsíce zanedbávala. Nevyznám se příliš v operním zpěvu a neznám jeho světové hvězdy, ale na druhé straně mám zkušenost, že kvalitní věc prováděná navíc se zaujetím obvykle vykazuje známky universální krásy schopné přikovat k sedačce mnohého  vnímavého  člověka.  A ten si rád vychutná nabízené sousto, ač dosud jeho nikdy nepožil. Abych tak řekla.

Nebudu dělat chytrou. Nedovedu posoudit kvalitu mezzosopránu Cecilie Bartoli, ale celý pořad mne doslova uchvátil. Právě ten celek. Prostředí barokního paláce Caserta u Neapole, a zřejmě i jeho anglické zahrady – výjev jako by vystupující z renesančního obrazu – v poslední árii, využití krásy jeho interiéru, pestrost, nápaditost a živost scénáře a kamery, vznešená osobnost, elegance, temperament, vznosná výrazná  gesta, hrdá sebejistota v každém pohybu a nádherný zpěv Cecilie, její oděvy tak trochu  víc barokně rozevláté, ale současně evokující svět kastrátů. Vypadala jako žena a zároveň muž, bílo-černo-červeno-zlaté variace, potlačená ňadra, kalhoty, bílé fiží a předlouhá červená vlečka – barokní záplava červené drapérie… červený stojatý límec z pštrosích per, později tak ostentativně odhozený odcházejíce středem! … velkou roli v této přehlídce písní hrály barvy a pohyb. Úchvatné divadlo…  Kdo jste viděl, jistě nezapomenete, stejně jako na vánoční koncert Stinga

V neděli večer jste se mohli setkat s Cecilií Bartoli na Plovárně u Marka Ebena. Na ČT2 21.25. A povídala i o tomto nevšedním projektu –  nastudování árií z oper, napsaných v 18. století pro neapolské kastráty.  Zdůraznila velkou náročnost árií, skladeb pro muže obecně majících větší kapacitu plic.

Hudební  film Sacrificium (Oběť)

Film s mimořádnou mezzosopranistkou ve slavných operních rolích kastrátů. Hraje Orchestra Il Giardino Armonico, diriguje Giovanni Antonini. Režie Olivier Simonnet. Ukázky pořadu jsou uvedeny posloupně, úvodní video zaznamenává začátek pořadu, konec pak video třetí v pořadí.

 

 

následující informace a foto a ještě více informací

Již více než dvacet let patří Cecilia Bartoli mezi absolutní světovou špičku na poli klasické hudby. Po celém světě se s velkým napětím a zvědavostí pravidelně očekávají její operní role, koncertní programy a nahrávky. Výjimečný počet osmi milionů prodaných nosičů, sto týdnů mezi nejhranějšími nahrávkami, mnoho zlatých desek, čtyři ceny Grammy, devět Echo a Bambi, dvě Classical Brit Award a mnoho dalších prestižních ocenění zobrazují neprodávanější klasickou umělkyni dnešní doby. Tímto způsobem Cecilia Bartoli přináší vážnou hudbu k srdcím milionů lidí po celém světě. A mimo to je nesmírně hrdá, že se jí díky jejím různým projektům a jejímu úsilí podařilo zpopularizovat mnoho neznámých a opomíjených skladatelů a jejich dávno zapomenutých děl.V pořadu, natočeném v roce 2009 v barokním paláci Caserta u Neapole, zazněly v podání Cecilie Bartoli a souboru Il Giardino Armonico s dirigentem Giovannim Antoninim árie z oper, které v 18. století pro neapolské kastráty napsali skladatelé Nicola Porpora, Geminiano Giacommeli, Francesco Araia,Riccardo Broschi a Georg Friedrich Händel. Celý projekt Sacrificium (Oběť) vypráví příběh kastrátů v celé jeho složitosti a v souvislostech; je to příběh krásy, půvabu, kontroverze a krutosti.

doplněk: http://www.csfd.cz/film/271267-sting-koncert-v-katedrale/

 Posted by at 17.59

  2 Responses to “Pár postřehů, pár objevů z víkendu a jak se to všechno propojilo – 2.”

  1. Škoda, tohle jsem propásla, já sledovala Batmana – Temného rytíře, který se opravdu odehrával převážně v temnotě. 🙂

  2. Evi, nedovedu si představit, že bys v tomhle případě odsunula Batmana na vedlejší kolej!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz