Zář 202011
 

po červené turistické značce

Jak jsme se tu ocitly??? No prostě jsme místo do osobáku nasedly do rychlíku a musely změnit operativně plán..

V Chotěboři, kde jsme vystoupily z vlaku, vás nejdříve zaujme nové nádraží a ta evropská uhlazenost vás provází ještě pár desítek metrů; za evropské peníze chodníčky, parčíčky a stromečky. Ale opodál už stará barabizna, hádáme zda je obydlena, a podél jejího dřevěného plotu v bohatém ruderálním biotopu zasedáme s Miladou v typickém posezu vedle sebe a čůráme. Zadem k plotu, čelem ke kolejím.

Míříme si to k náměstí, cestou se kocháme sochami a památníky a na náměstí utěšeným parkem se vzrostlými stromy a rozkvetlými afrikány a krásně vysokým mariánským sloupem a už jsme za městem a stoupáme malebnou alejí směrem nahoru na kopec, kde tuším něco musí být, to nejde, aby ta alej nevedla k nějakému monumentu a opravdu, kaple je tam a dokonce mimořádně otevřená, je totiž den světového evropského dědictví, a to se musí oslavit! Absolvujeme prohlídku mariánského kostelíku či větší kaple? a kocháme se výhledem do kraje.

Cesta pokračuje dál mezi zahrádkami a jsme v lese, míjíme skalnatá vyhlídková skaliska Koukalky, a co jsme nabrali na metrech nadmořských opět ztrácíme, klesáme totiž k řece Doubravce. A jsme u prvního mlýna, opuštěného a chátrajícího a druhý mlýn dokonce v roce 1982 vyhořel! Narodil se v něm Ignát Herrmann, známý stvořitel otce Kondelíka a ženicha Vejvary.

Tuto etapu jste si se mnou letmo prošli, v obraze budete, až se mi podaří sehnat fotografii rodného mlýna pana spisovatele; pak celou tuto trasu projdeme znovu i s fotkami chotěbořských malebností. Mám zdokumentováno.

Dnes si prohlédněte fotografie z cesty podle toku Doubravy, či jak my, co jsme odsud, říkáme – Doubravky. Území je to chráněné a stejně jako u řeky Chrudimky, i zde se nalézá několik historických chat, které jsou zde úřady trpěny, majíce patinu starých trampských časů první republiky. Tahle romantická a dobrodružná cesta podél toku z Chotěboře do Bílku je proslulá a kultovní a každý pionýr, tramp, turista i občan ji  od svého dětatví do stáří prošel několikrát. Těžko byste hledali u nás někoho, kdo zde nebyl. O tom jsem přesvědčena. Jako je Říp Čechům, tak je Doubravka východočechům. Těm jižnějším. Ti severnější mají svou Kunětickou horu.

Mám slabost pro mlýnské náhony, a pro ty tekoucí lesem obzvláště. Za slunného počasí si procházku podle náhonu opravdu užívám.

V dáli za horama stojí chajda malá….. postavená načerno

Osado AHOJ!

Zde ještě řeka klidně proudí a vidíme jednu z posledních chat, za chvíli se koryto zúží a údolí sevře skalnatými břehy

baf! zdraví vás vycpaný jezevec!

Kdo nezlobil, toho čeká za odměnu výstup na Sokolohrady

Miluji taková slunná zákoutí, jsem -li tam sama a to se povedlo. Ještě mě čeká půlkilometrová stezka skalami na vyhlídku. Paradoxně se nejprve trochu klesá.

Osladič obecný

Také osladič

Cestou na vyhlídku

Paráda a nikdo mě tu nevotravuje řečmi, jak je tu krásně!

Pohled, který citlivou duši rozechvěje, přírodovědce potěší!

A jsem zpět na Sokolohradech

Pohled dolů na stříbrnou řeku

Scházím dolů, balím foťák do batohu a od této chvíle už se jenom kochám. Řeka se opět rozvolňuje a pomalu se lesem blížíme k Bílku. Je kolem druhé hodiny a hospodu otvítají v pět. To je jediná vada tohoto výletu, přátelé!

Více o údolí Doubravy třeba zde

 Posted by at 21.50

  12 Responses to “Údolím řeky Doubravy z Chotěboře do Bílku”

 1. Pěkné a zajímavé

 2. LV,děkuji za ohlas, fakt hezké místo..

 3. Takže ještě, že jste nastoupili do jiného vlaku

 4. Asi před 15 lety jsem byla v chatě Doubravka – http://www.chatadoubravka.cz – u Chotěboře, ale z těch asi čtyř dnů tam si nepamatuju vůbec nic! Je to možný?! Pamatuju si jen, že místní přes noc rozbili zadní skla aut těm (starším, už pracujícím z nás), kdo přijeli autem. A na předním někomu udělai pavouka:(
  Ráno před odjezdem jsme ta skla zalepovali lepenkami, jedno jsme udělali pruhované modrou a žlutou lepenkou…

  Musím se kouknout do příslušného cestovního deníku, kde jsme tam u Doubravy byli a co dělali a jaké to vlastně bylo roční období… protože ty tvoje fotky vypadají lákavě. Že bych něco takového zapomněla?

 5. To jste je museli ale pekne nastvat, kdyz vam udelali takovou zaskodnickou akci! 🙂 To my domorodci nemame radi, kdyz se na nas nekdo vytahuje 🙂

 6. Jirka,jo! to jsi trefil hřebík na hlavičku! díky za tu náhodu!

 7. Nenaštvali. V té chatě se koná spousta akcí, pořád tam jezdí nějaké skupiny, Prázdninová škola Lipnice … tak asi ty místní naštvali už nějaké grupy před námi.

 8. Já vím to já jen tak…

 9. DoubravkaDnes mi táta poslal odkaz na Váš výšlap Chotěboří a následné putování kol Doubravky do Bílku.Hezky popsáno i nafoceno…až budete mít zas cestu…stavte se na kávu u totemu(mimochodem ho vyrobily mé dcery).

 10. DoubravkaDnes mi táta poslal odkaz na Váš výšlap Chotěboří a následné putování kol Doubravky do Bílku.Hezky popsáno i nafoceno…až budete mít zas cestu…stavte se na kávu u totemu(mimochodem ho vyrobily mé dcery).

 11. Nudím se a koukám(díky blbku počasí)na“moji“Doubravku.Přesně…koukám na net a obezděn
  cihlami.Těším se na vlídnější počasí až se jako každý rok odstěhuju na chajdu u“totemu“.
  Ten,mimochodem vyrobily dcery…trochu jsem jim pravda pomohl.,,a rád.Stejně rád se dívám
  na fota lidí co milují les a nádherné řeky,tom.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz