Čvc 102011
 

Dominik Lang Spící město..

Určitě vás zastihla loni počátkem prosince informace, jak to dopadlo s konkurzem na reprezentaci na benátském Bienále, světově proslulé to výstavě současného umění. Výběrová komise doporučila Dominika Langa a jeho projekt Spící město. Tehdejší ředitel Národní galerie Milan Knížák však toto rozhodnutí nerespektoval a odmítl se řídit výběrem komise, na což měl tehdy legislativně právo, a chtěl na Bienále projekt jiných umělců – Vasila Artamonova, Alexeje Kljukova a Pavla Sterce. Ti ale na protest proti Knížákovu kroku svou účast odmítli.

Ministru kultury (Besser) tehdy sdělili důvod: celý život pokládají za vítěze toho, koho vybere komise nebo porota. I když by moc rádi reprezentovali v Benátkách, nemohou akceptovat tento způsob. Na bienále reprezentuje tedyČR Dominik Lang.

Do Benátek se pochopitelně nedostanu a nepátrala jsem, zda je někde k nahlédnutí Knížákův favorizovaný projekt. Ale viděla jsem v televizi v jakémsi kulturním magazínu (kultura.cz??) Langovu expozici i s výkladem a byla jsem na první pohled nadšena. DL pracuje se sochami svého otce, které zůstaly opuštěny, dílo otce zůstalo nedokončeno. Lang se k nim vrací a ve své instalaci je staví do nových souvislostí a mísí minulost a její atributy se současností. Sochy instaluje do nových souvislostí a třeba je i záměrně deformuje – „ničí“ v zájmu vyššího principu tedy jednoty expozice. Není jednoduché ji asi rozklíčovat, ale proč by mělo být umění srozumitelné masám. I tak se mi zdá tahle instalace srozumitelná, i když ne na první pohled. Nutí člověka k vlastní úvaze, k vlastnímu pohledu.

Takhle jsem to pochopila já a mrkněte se na záběry z vernisáže. Je to krátké na pohled a vytvoření si názoru, ale vyšla i kniha, katalog, zajímá-li vás to.

Proč o tom píšu až nyní… důvod je docela legrační… před chvílí jsem viděla u Lorrain tuhle fotku:

Zde je video z vernisáže, hned pochopíte:

http://www.youtube.com/watch?v=BcHCWitxoJs

 Posted by at 22.01

  2 Responses to “Bienále Benátky 2011”

  1. Mám dojem, že Jan Saudek řekl : chtěl bych být jako Knížák – tak málo umět a tak hodně si o sobě myslet.

  2. Tenhle citát jsem neslyšela. Také si o Knížákovi myslím, že ze sebe dělá boha umění, mohl by být skromnější a věnovat se své tvorbě. Určitě by udělal lépe, nebyl špatný výtvarník, měl nápady, a také své výtvarné celoživotní záliby (loutky). Jenže v tom to je, že si o sobě moc myslí..

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz