Čvn 212011
 

ale alespoń víme co a jak

Být ve Vídni a pominout návštěvu dómu sv. Štěpána a obřího kola v Práteru je vůči Vídni neslušné! Tyto dvě dominanty jsou totiž pokládány za symboly města!

A to já ráda splním a přidám si ještě jezuitský kostel, kde bych ráda spatřila dva neobvykle moderní prvky sakrální výzdoby.

Překvapení nás ale už čekalo ve stanici metra Stepansplatz. Uprostřed všeho hektického shonu jsem se zahleděla na neobvyklý výjev za sklem v podzemí a nestačila se divit nad krásou staré gotické podzemní kaple, dávno zapomenuté, však nově objevené při stavbě metra v roce 1973. Tato podzemní kaple sv. Virgila (12 metrů pod úrovní současného terénu)– představuje jeden z nejvýznamnějších dochovaných gotických interiérů ve Vídni, byla postavena kolem roku 1250 jako “capella subterranea” (podzemní kaple) pod kaplí svaté Máří Magdaleny ve svatoštěpánském dómu.  Sloužila jako hrobka bohatého vídeňského obchodníka a její historie nebyla nikdy zcela objasněna.

Zdroj fotografií:

http://www.wienmuseum.at/typo3temp/pics/cb1f49a726.jpg

http://steffen67.blogspot.com/2008_11_01_archive.html

Omlouvám se, ale kvalita mých fotografií je nesrovnatelná s těmito a kaple je v současné době nepřístupná, její interiér vidíme pouze přes sklo ve stanici metra. na rajčeti se můžete podívat na situační plánek, nedokonale ofotografovaný, proto s ním sem nevyrukuji. Ale pro vaši představu bude stačit.

Dóm svatého Štěpána se stále restauruje (exteriér) a postupně se jeho kamenné krajkoví vylupuje z potištěného textilního obalu.

Katedrála svatého Štěpána (německy Stephansdom) ve Vídni je jedna z nejvýznamnějších rakouských gotických památek,  Od roku 1469 je sídelním kostelem biskupa. O historii tohoto dómu, symbolu Vídně si můžete přečíst leckde, já jen mohu svěřit, že pohled na exteriér a interiér této stavby je ohromující. Spousta zajímavých a krásných detailů, nelze si v krátkosti vrýt do paměti, vyplatí se sem stále vracet a vždy objevíte něco nového a můžete se podívat, jaká část katedrály je opět odhalena. Mne okouzlují barevné pablesky jednoduchých, ale efektních barevných vitráží oken.

Částečně odhalená velkolepá Jižní věž a na náměstí naleznete i obrys podzemní kaple svatého Virgila. Pro představu fotografie chrámu z roku 1905.

Zdroj fotografie Wikipedie, kde si můžete přečíst o katedrále sv. Štěpána více.

Univerzitní jezuitský kostel nalezne poutník co by kamenem od dómu dohodil. Na malém, ze tří stran uzavřeném náměstíčku

Jezuitský kostel patří římskokatolické církvi a tato raně barokní stavba se nachází se na Dr. Ignaz-Seipel-Platz vedle starobylé univerzity, což je důvod, proč je také známý jako kostel univerzitní.

Budova kostela byla postavena v letech 1623-1631 v “základním vybavení”(mimochodem i bez obou věží) v raně barokním kabátku neznámým stavitelem a zasvěcena je svatému Ignáci z Loyoly a  sv. Františku Xaverskému .

Bližší informace dodám zítra, zapomněla jsem si v práci to cosi, z čeho jsem chtěla pár zajímavých faktů načerpat.

Přeplácaná krása až bizarnost královsky velkolepého interiéru člověka opravdu uzemní. Všude je všeho přehršel a není to jednoduché, prvky se vlní, lesknou, kroutí, oslňují přepychem tvarů, zlatem a mohutností či propracovaností detailu. Jen netuším dosud, zda ty báječné sloupy jsou opravdu z mramoru nebo se jen tak tváří. Osahávala jsem je, hladila obliny a na ten mramor bych docela vsadila, ale co já vím…  Zklamána jsem byla, když jsem neobjevila kříž s náklaďákem (je však možné, že je přenosný) a také moderní expresionistický obraz zde chyběl. Věděla jsem kde hledat, však pátrala jsem marně. Upřímně řečeno, nedivím se. Nejsem příliš přístupna podobným výstřelkům tohoto druhu. Fotografie jsou pouze dokumentační, žádná velká kvalita, tak se omlouvám.

Loď kostela a postranní “kóje” mezi sloupy

Tak zase zítra… Hermes villa nebo zážitky z Práteru, případně palác Belveder s jeho zahradami, jak se rozhodnu Posted by at 21.03

  4 Responses to “Dva kostely a trocha zklamání ve Vídni”

  1. Já jen aby se nezamluvilo hubnutí

  2. toho jsem se obávala..v pondělí pohoda, veřejné převážení OK, včera krize, doufám, že jste držel hladovku, včera krizový den, nacpala jsem totiž do sebe vše co bylo v dosahu, 3 nepečené koule z cukrárny a velká bageta se salámem – to byly moje největší hříchy.. dnes můžete přidat zase vy, ze včerejších nasyslených zásob budu dnes čerpat celý den. Ať se propadnu, jestli si vymýšlím!

  3. Vidím, že máš dneska svátek…. tak všechno nejlepší a ať se Ti i hubne s grácií… myslí na Tebe L.

  4. Děkuju Liboušku, děkuju, bromélie prospívá stejně jako já :)))

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient