Čvn 082011
 

nebo lipnice?!

Já bych do toho kopla, ale současně mohu sloužit jako zářný příklad tvrzení, že čím víc člověk ví, tím víc tápe a zdráhá se vyjevit jednoznačné stanovisko. Několikrát se mi stalo, že jsem požádala o určení byliny po e-mailu a odborník se zdráhal. Říkala jsem si v duchu, co ti to udělá, safra, když se trochu zamyslíš…  pochopila jsem to až nyní. Zatracená chundelka! Já bláhová jsem si myslela, že určit druh trávy bude sice horší problém než identifikace květiny, ale přesto jsem nečekala takové fiasko. Zkoumám a zkoumám a otazníky narůstají. Tak když to není chundelka, je to lipnice? Ta nemá osiny, chundelka je má, všiml si toho odborný návštěvník, kterého sem poslal kamarád Zdeněk.  Je zkrátka na čase prostudovat květní orgány – podívat se jim na zoubek. Sčítat pluchy a přesleny květenství. Nelze rozeznat 15 druhů lipnice podle jejich vzhledu, i když jsem všímavá dost, s tímhle si opravdu nevystačím. No co se dá dělat, pokusím se bojovat.

Máme tu nový obchod s módním zbožím. Dlouho kolem něho obcházím jako mlsný pes s vědomím, že jakmile jednou vstoupím, budu se od té doby mu muset vyhýbat velkým obloukem. Dnes jsem porušila zákaz, který jsem si dala a ven jsem vycházela s novou halenkou a vnitřním příslibem, že se sem co nevidět vrátím. Doufám však, že mě ty choutky včas přejdou. Budou jiné výdaje. Sháním chlapa, který mi překope sbíječkou předsíň, aby mi instalatér Milan mohl opravit vedení, které teče. Jsou dvě možnosti a když už to bude rozkopané (půjde dolů dlažba) dá se v klenuté místnosti nový radiátor a bude se muset také instalatér Milan poohlédnout v kotelně, co je ještě mimo ruplého čerpadla nutné zkontrolovat a opravit. Takže sbohem nové halenky a další zboží, které není zbytné. Ještě si jednou vyhodím z kopýtka příští týden. Jedu na víkend do Vídně a pak už šlus. Každá sranda něco stojí, a chceš-li se zuzi celé dny kochat na zahradě ptáky a jinou žouželí nebo si číst literaturu a občas se přitom slastně podívat do zeleně, nezbývá ti než bydlet tam kde žiješ a postarat se. Howg.

Vzpomněla jsem si včera na jednu trochu netypickou hororovou knížku, která se mi před časem hodně líbila. Jenže jsem nevěděla jak se jmenuje, kdo ji napsal, ale kupodivu se mi ji podařilo vyggoglit nadruhý pokus na dobře volená slova. Albert Sánchez Piňol: Studená kůže. Hned jsem si na ni vzpomněla a půjčila si ji ke čtení. Kolegyně, když mi ji načítala, všimla si na knižním lístku, že jsem ji četla před 6 lety! To jsme ještě neměli knihovnický systém? Jak ten čas pokročil. Dnes už si nedovedu představi svůj život bez počítače a internetu. Více mi dává než bere. Bere mi hodně času. Jsem na něm trochu závislá. Ale ty radosti zato stojí. Jo, a ta kniha moc frakventovaná není, vypadá jako nová. Stejně jako knihy z nakladatelství Meander a Baobab v dětském oddělení. Těmi se kochám jen já. Mám to zkrátka nastavené jinak než většina. Jak je to možné??? Taková krása.

Dnes mi dovezla Milada plastové přepravky, které jsem jí půjčila na stěhování. Musím vystěhovat předsíň a hlavně plnou bednu knih. Leží tam už pěkně dlouho a snad už se konečně letos o prázdninách dostanu k tomu, abych vypracovala jejich seznam (mám jich v bednách tu i onde podstatně víc) a zkusila je prodat. Jsem ráda, že stihnu občas přečíst knihy nové, zapůjčené v knihovně.

 Posted by at 21.01

  7 Responses to “Zatracená chundelka!”

 1. zuzi,tak jsme se vrátili z dovolené, já jsem jukla na Tvůj nejnovější článek (předchozí zameškasné snad zvládnu časem, neb jsem Tvoje stálá čtenářka) a jde mi z něj hlava kolem: určování druhů trav, nákup módního zboží, opravy v domě, shánění a odvážení knih… Proč mi jde hlava kolem? Protože jsem si uvědomila, že i mě čekají podobné záležitosti a že se mi do nich vůbec nechce… :-))
  Tož tak, zdravím, Míša

 2. Ahoj Míšo,díky za stálou přízeň, už aby ty domácí vykopávky byly za mnou. A to jsem si myslela, že po loňsku mám už od podobných akcí pokoj.

 3. pro DŠTady už jednu lipnici luční mám: http://rozvedena.blokuje.cz…1.php

 4. Ahoj Zuzi,jak je možné,že ty stíháš uskutečnit tolik věcí,napsat o nich,nafotit – a já to stěží stihnu přečíst.Tvůj pokus o určování trav mě doslova fascinuje.Přestože jsem úspěšně složila zkoušku z botaniky a pícninářství,tak si vůbec nejsem jistá a netroufala bych si radit ti.A názvy jako "medyněk vlnatý" mi zní jako cizí slovo.Nám asi tento druh trávy zatajili :-))
  nebo že bych chyběla ??? Nezbývá mi nic jiného,než to brát s humorem a obdivovat tvoji píli 🙂

 5. Trochu mi to přišlo, že by to mohla být více ta lipnice luční, ale nevím; ta hajní má ten zmíněný list. Kouknul jsem na internet, některé obrázky druhů jsem na ukázku poslal. Pro chundelku metlici byly snímky z různých fází vývoje (stupnice BBCH), a je vidět, jak se vzhled květenství mění (fáze 55 a 65). Tak je třeba při nejistotě v určení trávu sledovat, jestli se "tvarově" teprve nějak nevyvine, do určitější formy.

 6. ivy,ale kdepak, dělám jen něco na úkor jiného, a navíc, pořád se člověk něčím musí udržovat v kondici. Včera jsem se doma vykašlala na všechno a dočetla knihu.

 7. Já už jsem z toho jelen, je to lipnice, asi mám pocit že všechno je jen ta jedna. Luční. Horší je, že už všechno rozkvetlo a je posekáno (kromě zarostlé sousedovy zahrady a to mám docela strach, kdyby mě náhodou načapal, je to divnej chlap) mám jen ten jeden vzorek, co jsem objevila u obrubníku a jsem si jistá, že byla ve stádiu "mojí chundelky" obávám se, že opravdu tu není žádný jiný druh… měla bych vyrazit za trávami do terénu, abych si spravila náladu nějakými jednoznačně identifikovatelnými 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient