Čvn 062011
 

Pýr plazivý, Sveřep jalový

Poznávat trávy je věda. Je třeba neustále je sledovat, opakovat si jejich jména a pozorovat, třídit a vzájemně rozpoznávat. Jak již jsem naznačila, záleží na prostředí kde se nachází a také na čase, tedy na stádiu jejich vývinu. Opravdu není snadné je identifikovat a vzájemně je rozpoznávat. Čím více jich člověk “identifikuje” a ten výraz berte s rezervou, protože si jista opravdu mnohdy nejsem, tím je zmatek v mojí hlavě větší. Proto není dne, abych si neopakovala a ujišťovala se, zda jsem určila správně a zda jsem schopna v jiném prostředí onen již mně známý druh trávy znovu identifikovat.

Zatím jsme se zabývali trávami rostoucími v bezprostředním okolí mého bydliště, ve městě, na zahradách. Všechny jsou tak nějak stejně vysoké, nevybočují z řady – podle možností stanoviště je jejich výška 30 – 40 cm, pokud se jim vůbec podaří vykvést a nejsou pokoseny.

Pýr plazivý, nelze splést; ještě jednou a rozkvetlý

Pýr plazivý (ovšem při zemi se příliš neplazí, roste ve společenství jiných trav a všichni za jednoho a jeden za všechny se derou ke slunci)

Asi Sveřep jalový, krásné dlouhé osiny, tráva se ohýbá ke straně a ve skupině dalších jedinců vypadá moc hezky

Ještě jednou Sveřep jalový a vykukuje Pýr plazivý. Obrázky jdou zvětšit. Se sveřepem jsem váhala i mezi kavylem vláskovitým, ale přiklonila jsem se ke sveřepu. Až naleznu kavyl vláskovitý, budu si jistější

Zatím neurčeno

A opakování:

Zleva: Sveřep jalový, Pýr plazivý a ???

Právo opravy si vyhrazuju. zuzi

 Posted by at 21.02

  9 Responses to “Trávy 2”

 1. Ten Sveřep a Pýr jsem vždy považoval za nezralý oves a pšenici. Ono je to něco jiného.

 2. S pýrem a sveřepem si dovolím souhlasit, kavyl bys spíš našla někde na suché stepi na Pálavě nebo ve Středohoří, ne na zahradě.. a ochranáři by nebyli nadšení, že jim ty chráněné kavyly trháš 😉

  Ale s tou chudelkou mi to nepřijde už tak jisté.. popravdě jsem si ji nikdy neprohlížela zblízka, ale tohle mi na ni moc nepřijde. Spíš jako lipnice.. nemělo to uprostřed listu dvě hlubší rýžky a kápovitou špičku listu? Hmm.. ale možné je všehno..

 3. LV,to se nedivím, vypadá to tak, ale nyní už jste poučen a tak můžete šířit osvětu dál.

 4. Gekko,díky za ohlas, myslím, že jsem si s chundelkou jista, ještě se k tomu vrátím a nafotím je pospolu. Chundelka je taková jemná, hladká a má jinou barvu, takovou do žlutozelena, je to vidět v porovnání s lipnicí, list ofotím, začala jsem s tím až nyní – v nové sérii, večer se na to mrknu 🙂

 5. Chundelka metlice má mít osiny (až 10 mm dlouhé, vláskovité, daleko vyčnívající z klásku), na fotografii žádné patrné nejsou, tak spíš to vypadá na něco jiného. Celkově chundelka metlice má vypadat trochu jinak, ale nejsem odborník.

 6. Děkuji, to jem ale popleta, vidím, že je načase začít zkoumat podle popisu i ty malé "orgány", což jsem dosud nedělala a zkoumala rostlinu celkově. Co to ale pak může být za trávu..

 7. Že by lipnice hajní????

 8. Druh trávy také hledám podle vzhledu, pak ověřuji popis (postup podle botanických klíčů je náročnější a zdlouhavější). Samozřejmě jsem se díval, který jiný druh by to mohl být, ale nic podobného jsem nenašel. Jestli je ovšem lata již plně rozvinutá. Z lipnic by to mohla být možná i l.obecná, v úvahu by mohly přicházet některé kostřavy. Pro lipnici hajní mají být typické +/- vodorovně (pravoúhle) odstávající čepele horních listů, je-li to jinak bude to jiný druh.

 9. Díky, i za zip od bz, podívám se až přijdu večer z práce, objevila jsem na zahradě trs, kde jsou současně obě stádia vývoje, ale nafotím až dneska, také zlikviduji zde chundelku, aby se toho někdo nechytil. Díky moc, že jste se zamyslel.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient