Kvě 152011
 

pro přátele kvalitní četby

Pán Bůh s námi a zlé pryč, každopádně by se hodilo tohle Nouzové řešení. Na ČT 1 plácá páte přes deváté obětní beránek a přibližuje nám psyché Víta Bárty, který chce být centrálním mozkem lidstva… nebo řiditelem zeměkoule??

Chtěla bych vás ale pozvat do hájemství výtvarníka Sebastiana Errazuriza (*1977), žijícího v New Yorku, který se proslavil hlavně díky svému svéráznému designu. A je i autorem krásné ručně tvarované poličky Metamorphosis, kterou jsem představila na spřízněném knihovnickém blogu. Tak se mrkněte. A z jeho hlavy je i nafukovací Kříž pro věřící v nouzi, stále v pohotovosti.

A nedá mi to, abych nevzpomněla českého výtvarníka Maxima Velčovského a jeho konzumní domácí kříž: Home Cross .

V roce 1999 se na frankfurtském Ambiente, jednom z největších veletrhů bytových doplňků, objevil Home Cross předmět do každé domácnosti v barvě, která se dá objednat podle vzorníku. Klasický kříž autorovi připadal vyhovující, přesto neodolal a dal mu ergonomický tvar, který víc odpovídá „nárokům doby“.

Téma ho pohltilo a Velčovský se do práce pustil od podlahy.  V roce 2002 vznikl čtyřapůlmetrový laminátový kříž s názvem Design for Messiah, který se ihned objevil v Galerii VŠUP na výstavě s názvem A sakra! Teď, světe div se, visí a čeká ve Sboru kněze Ambrože, úchvatném sakrálním komplexu od Josefa Gočára v Hradci Králové, vystavěném na konci 20. let pro Církev československou husitskou. Tam si za ním lze udělat výlet.

text a melodie písně Xindl X

 Posted by at 13.02

  7 Responses to “Pěkná polička”

  1. Místo kříže mi to připomíná krumpáč, nebo primitivní sekeromlat.

  2. Možná jste nevědomky vystihl i jeho universálnost. V případě nouze poslouží jako kříž obranný, nosí-li ho zbožný člověk stále při sobě. Tím pádem má větší užitnou hodnotu než ten nafukovací, i když ten má také své výhody (na vysokohorské túře je každé deko navíc znát). Musí se to zkrátka zvážit a risknout. Nejlépe je mít doma oba.

  3. vidím, že jsi ve skvělé blogovací kondici 🙂

  4. Dík, jen ta ten knihovnickej lidi tak nechoděj, což mě mrzí, protože je stejně dobrej jako tento.

  5. ale chodí, jen to není tolik vidět 🙂

  6. důležité je vybrat to správné téma! 🙂
    http://vimeo.com/20292950

  7. dík.Dobrej titulek, to potáhne, mrknu večer, už zase musím na zahradu. Přestalo pršet, to je dobrej čas na vysazení petrželky kadeřavé a gazánií.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz