Dub 102011
 

Pouze a jedině zde – 8 představení Divadla bratří Formanů

Na náměstí v Jičíně stojí dva velké vozy Divadla bratří Formanů a budou tu stát ještě do 17. dubna, to proběhne poslední z jejich představení Obludárium.

Představení Obludárium, které s vozem CS Cargo křižovalo bez přestávky dva roky Evropu, dorazí do Česka. Na některé z osmi veřejných představení populárního kabaretního projektu bratří Formanů se mohou zájemci od 8. do 17. dubna přijet podívat do Jičína.

“S naší putující pokleslou show Obludárium se vracíme na začátku dubna opět do Čech. Všechna představení se přitom uskuteční na jediném místě, ve stanu na jičínském Valdštejnově náměstí,” uvedl režisér a autor představení Obludária Petr Forman.

Kočovný kabaret Obludárium putuje Evropou již od roku 2007. V loňském roce pronajalo CS Cargo divadlu bratří Formanů za symbolickou jednu korunu nákladní vůz Mercedes-Benz, díky kterému přináší divadlo umělecký zážitek milovníkům umění v zahraničí, ale i v České republice.

Život, osud či Bůh obdařil některé lidi krásou, šarmem a oslnivostí. Takto vybaveni ovlivňují a mnohdy i řídí náš vkus, zatímco jiní, k nímž osud nebyl tak milostivý a stali se hříčkou přírody, musí o přízeň bojovat. Někteří ve svém smutku zahynou nebo si sami vezmou život. Jiní se však rozhodnou se svým osudem bojovat a vydobýt si úctu či obdiv nebo alespoň malé místo mezi námi. Jsou oškliví nebo dokonce zrůdní. Děti se jich bojí a dospělí se jim vyhýbají. Je snadné rozpoznat jejich slabá místa, protože je nemohou skrýt. Nosí je s sebou navždy. Svojí zrůdností nebo odlišností nás dráždí. Nechceme je vidět a přesto, když stojí proti nám, od nich nedokážeme odtrhnout zrak. Zbavují nás klidu, provokují naše smysly a berou nám iluze, že svět je krásný, protože připomínají, že v něm existuje také zoufalství a slabost. Bojíme se jich a možná proto jim často přidáváme další rány, přestože se nad jejich osudem sami tak rádi dojímáme…

…a právě jim tento večer patří.

/z webu umělců/

obrázek lze zvětšit

více třeba na blogu jičínského starosty

 Posted by at 10.56

  7 Responses to “Pokleslá šou Obludárium v Jičíně”

 1. Námět mi připomíná legendární představení Freak Show od skupiny The Residents. Vystupovali také v 90. letech v dovadle Archa v Praze. Navíc k tomu ta jejich psychedelická image i hudba

 2. To neznám, TS, představuji si to jako parodii na jarmareční zábavu včetně loutkového divadla, zápasníků a tak… Docela ráda bych to viděla, ale holt už jsem zase doma a ve vleku reality. jednou jsem narazila na fotky z neveřejné akce, která by mohla připomínat to o čem píšeš ty, jak si to představuji, ale to bylo značně brutální a publikum mi připomínalo partu voajérů

 3. "ukazování oblud" je dost brutální a nadčasové téma samo o sobě. A právě na tuto strunu hráli i ti mnou zmínění The Residents. Skrz prezentovanou (pochopitelně divadelně) zrůdnost oblud ukazovali citlivost jejich lidské duše a skutečnou odpornost těch "normálních" kteří se na ně chodí dívat s pocitem "ještě že my tací nejsme".
  Předpokládám tedy, že Formani mají stejný koncept. Ono to je vlastně pořád stejné.
  Možná že někdo už by se mohl začít ptát, co dál? Jací vlastě jsme a jací chceme být?

  The Resident byli tak silný zážitek, že trapný pocit z jejich představení mám v sobě ještě po patnácti letech..

 4. Á safra, to tedy byl zásah, já mám takové dlouhodobé pocity trapnosti spíš ze sebe, tedy někdy mi to bleskne hlavou ty situace, ne že bych z toho měla trauma..

 5. ObludáriumViděla jsem včera v kultuře.cz reportáž o tom představení s ukázkami. Nabyla jsem dojmu, že je to přesně to, co jsem myslela. Hravá férie, s loutkami a lidmi, kteří si na něco hrají. V kleci plyšová opice, tři bratři obludy s nasazenými hlavami. Viděla jsem s nimi před více lety loutkovou hru Zahrada, to ještě hráli sami. Nyní jsou z nich novodobí kočovníci. Když jsem letos hledala nocleh v Jičíně na vlastní pěst, v ubytovně SPORT měli plno. Celou ji obsadil tenhle ansámbl. Škoda, bylo by hezké se na chodbě třeba potkat s Formanem s kartáčkem a ručníkem.

 6. já to všem doporučuju, měla jsem to štěstí představení vidět několikrát. nezapomenutelný zážitek…

 7. Dík za doporučení, kdybych neměla "ty závazky", vyrazila bych. ach jo.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web spravuje Webklient