Dub 042011
 

baletu neznalého

Byl to můj první balet! Skromné jeviště našeho kulturáku si troufá na balet i operu, páč loni jsme vyřízli díru do podlahy na jevišti. Je to trochu skromné; místo tří chalup v Prodance se vešly jen dvě a kdoví o kolik jsme dnes přišly  labutí! Ale nešť! Ať kutura proudí!

Mé první setkání s baletem, a hned takový světový kus! Zapsala jsem si své dojmy, abych je mohla zprostředkovat každému, koho to zajímá.

Celý kus byl rozdělen do čtyř částí, 4x se měnilo pozadí.

  1. Scéna z paláce. Námluvy. Nejvíce se mi líbil veselý a šprýmy sršící Kašpárek, svižně tančící. Princ poněkud unylý, králem a královnou ponoukán k ženitbě si vybíral mezi dívkami nevěstu. Účinkovali 2 rádcové, dvořané a dívky. Princ váhavě, ale rozhodně všechny dívky odmítá.
  2. Scéna u jezera. Seznámení. Z mlhy se noří jednoznačně záporná, ale charismatická postava, tančící skřet, pán labutí. Přitančí i labutě. V této části dva známé hudební motivy, které zná i baletní ignorant. Přijde s nimi do styku každý z nás během života několikrát, aniž by třeba i chtěl. Známý je tanec labutí v řadě – takové cupitání nazvala bych to i chorovodem. U jezera se záhy objevuje i princ a dochází ke sblížení s jednou labutí. I když dojde  k přísaze, zřejmě věrnosti, princ stále nepůsobí vášnivě, ale tak nějak vlažně. Na rozdíl od Kašpárka.
  3. Na uherském dvoře. Další námluvy. Hned jak se otevřela opona, pochopila jsem z kulis (evokace Rakouska-Uherska – dóm dó sv. Štěpána) a oděvů účinkujících, že jsme se ocitli na královském dvoře v Uhrách. Rudé sametové, zlatými prýmy lemované kabátce, dámy černé holínky, též pánové obuli jezdecké boty, uherská čepička na stranu a rozjařená bezprostřední  cikánečka s tamburínou. Jen ty kastaněty a ohlas flamenga bych na uherském dvoře nečekala, ale mohlo jít o návštěvu z ciziny.  Hned jsem zaregistrovala, že pánové vyměnili bílé kamaše za černé. Což už nebylo tak sexy. Princ opět unyle odmítá nápadnice, matka i otec tomu nejsou nakloněni, Kašpárek se s dovolením skamarádí s cikánečkou. Nato se na scéně záhadně  objevuje záporná postava od jezera s černou labutí. Princ je nesvůj, ale nakonec dochází přes protesty rodičů ke svatbě a následnému prohlédnutí. Princ se asi spletl.
  4. Scéna u jezera. Velký prostor je věnován labutím a jejich tancům. Přitančí i jejich pán a následně se objevuje i princ. Dochází k tanečnímu souboji a postupně umírají všichni 3 hlavní aktéři. Pán labutí osamoceně, princ a jeho původní labuť společně. Po noci přichází den, labutě se zjevují na jezeře a jsou tou scénou překvapeny. Život však jde dál jakoby se nechumelilo.
 Posted by at 17.40

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient