Bře 292011
 

záhadná funerální báseň

Možná jste jí slyšeli, možná patří mezi vaše oblíbené… Sháním akutně báseń o kočáru, který jede k ponurému domu bez oken s nebožtíkem a vrací se již prázdný. Báseń neznám, nikdy jsem o ní neslyšela, zjistila jsem však, že jejím autorem jest:

Josef Řičánek
* 14. 10.1947 Vyškov
+ 30. 11.1989 Brno
působnost: Rousínov, Vyškov
básník, dramatik

Spojila jsem se s vyškovskou knihovnou a snad se podaří báseň do pozítřku, 12 hodin, zajistit, v knihovně ji však v básníkově sbírce nemají.

Jen pro jistotu tento dotaz dubluji a ptám se, zda-li ji náhodou někdo z vás nemá k dispozici. Možné je všechno. Děkuji. zuzi

 

 

 

 Posted by at 17.40

  22 Responses to “SOS Vyškov”

 1. Autor není v knihovně neznámý, občas ho propagují. Nevím jestli je zítra ve 12h konečný termín na sehnání básně. Největší sbírku literatury z regionu Vyškov, týkající se regionu Vyškova, autorů z regionu Vyškov má p. Václav Gottwald – atikvárník. Problém je v tom, že p. Gottwald svůj antikvariát jak jsem psal na blogu k prvnímu lednu roku tohoto zrušil. Nemá mobil, telefon, email atd. Chodí na akce do knihovny, takže kdyby ho někdo z knihovny oslovil a zeptal se. Mám dojem,že existuje nějaká společnost starající se o propagaci jeho díla. Kontakt zatím neznám.

 2. Intuitivně tipuji,že by to mohlo být zde

  Josef Řičánek :
  Cesty do kopce

  Soubor, vydaný k 10. výročí úmrtí talentovaného rousínovského básníka Josefa Řičánka, je rozdělen na dvě části: lyriku a písňové texty. Obojí jsou v převážné většině osobní výpovědí, autorův básnický výraz směřoval stále více k totálnímu oproštění a klasické srozumitelnosti. (80,- Kč, 120 stran)

 3. Díky, těžko říci, v knihovně mi řekla pracovníce s regionální literaturou, že knihu s tou básní nemají, Cesty do kopce v katalogu mají, ale je půjčená, takže se to nedá ověřit., ale paní mi tu báseň nezávazně slíbila., Kdybyste znal řečnici nebi řečníka z vaší smutečky, jistě by tu báseń měl k dispozici.

 4. Potřebuji to do čtvrtka, špatně jste mě přečetl. Snad by mohli mít o tom povědomí v muzeu, mě zrovna napadlo.

 5. Nemá mobil, telefon, email atd.
  šťastný člověk… 🙂

 6. Nemá mobil atd, v novinách píše, že v životě neměl pivo. Občas ho potkávám na vernisážích. Antikvariát měl naproti vchodu do kuchyně restaurace p.Kuhna. Jednou mi v antikvariátu sdělil : nikdo vám nedá nic zadarmo, a následně vstoupil do obchodu zaměstnanec p. Kuhna v každé ruce velkou pětilitrovou láhev s neprodaným jídlem.

 7. Co se týká básně myslel, jsem, že máte takový vkus. A ono to je na obřad, to jste měla hned napsat. Z výše uvedených institucí nikoho neznám. Myslím si, že možná by věděl o kontaktu na někoho můj známý – správce hřbitova a zájemce o historii p. Lelek. Kontakt je na internetu. Já na něj kontakt neznám, hřbitov je v centru města. Nemám to tam daleko, atd.Zítra musím jet do Brna, tak se tam stavit nemohu. Je to velký nadšenec do své práce a do historie. Myslím si, že Vám poskytne potřebný kontakt.

 8. V muzeu ve Vyškově to nevím. Když jsem tam v 90.letech pracoval, přečetl jsem vše co tam měli a tohle tam nebylo. Mohlo to tam přibýt.

 9. Děkuji p. Veselému za tipy a TS za ohlas. Paní Č. tu báseň slyšela v pardubicích v krematoriu a chtěla by ji ve čtvrtek slyšet zas a říkala, že se jistě bude líbit i mně, tak to ve mně povzbudilo snahu ji sehnat. Mám slíbenou i z Pardubic, ale není jisté zda ji budu mít do té doby, jsou v tom směru jisté lokační a časové komplikace. Mobil, auto, televizi, PC ani e-mail nemá ani výtvarník Fr. Skála, a viděla jsem, že má i velmi staré kolo. Je to odvážný člověk.

 10. Kontaktovala jsem pana Lelka, posléze pana Hnátka, poté jinou paní a nakonec jsem se dostala k prameni – k paní Forejtarové, řečnici ve Vyškově, která má od pana Řičánka básní několik a mezi nimi i tu o "tom kočáru". A odpoledne ji budu mít, až pan manžel přijede z chaty a zasedne ke svému stroji a pošle mi e-mail. A ještě něco, ve Vyškově nemají řečníka, ale řečnicu!

 11. Mám ji! A pověst co jí provází nelže! Báseň se mi hodně líbí.

 12. zuzi,že jsi zmínila pardubické krematorium, mám odtamtud ohavný zážitek. Pohřeb příbuzného nikomu nepřidá, ovšem smuteční řečník byl neuvěřitelný. Při obřadu promluvili moc hezky o nebožtíkovi jeho kamarádi a pak ten řečník. Běžný proslov bez jakéhokoliv náznaku piety by člověk ještě přešel, ale následné: "Tímto je obřad ukončen a prosím pozůstalé, aby opuslili obřadní síň," mě teda dorazil. S něčím takovým jsem se ještě nesetkala.

 13. Doufám, že nám tady báseň také dopřeješ! Odkud se ti nakonec vyloupla?

 14. Hmm, to je mi ale divnej patron. Toho bych z této oblasti vyloučila. O básni v dalším textu.

 15. pan Lelek – správce hřbitova, pan Hnátek – majitel pohřební služby – znáte ho z mých stránek, paní Forejtarová – řečnice – vím o ní, známí na ní mají kontakt, představoval jsem si, že ten odkazů takto proběhne, já jsem to nemohl obvolat neboť jsem měl od rána mnoho zařizování v Brně.

 16. sem by se báseň skvěle hodila
  http://knihovnaskutec.bloguje.cz

 17. Díky, zvážím to 🙂

 18. pan ŘičánekDobrý večer, něco jsem hledala a dostala se až na tuto stránku. Shodou okolností jsme byla na křtui knihy pana Řičánka, viz odkaz
  http://www.audioknihy.net…id/496/
  a domnívám se, že pokud bude kdokoliv cokoliv o něm hledat, tak by se měl obrátit na paní…..cituji..
  recitátorka a dlouholetá divadelní kolegyně Josefa Řičánka Ludmila Zipfelová ….ta o něm snad ví vše a co neví, to vědí druzí, o kterých zas ona ví, kde je nalézt..je možné, že se vyvstanou poklady, jak to tak občas bývá..hodně zdaru.

 19. Dobr den, kristyno! Díky za odezvu a doplnění. To bude jistě zajímat i pana Veselého z Vyškova! Bylo by možná zajímavé sepsat na pana Řičánka vzpomínky a také jsem nikde neobjevila jeho fotku, ani na webu vyškovského divadleního spolku, kde takřka až do své smrti řediteloval.

 20. KKDmá na svém webu článek
  http://vyskov.cz…hy-josef-ricanka
  ve fotogalerii je pán, který hraje na kytaru u klavíru, bohužel jsem zapomněla jméno, ale pan Veselý ho asi znát bude. Pak byl vpubliku ještě nějaký pán, který hovořil o tom, že u něj pan Řičánek bydlel..možná, že by tito fotku měli – soukromou – a materiál k sepsání vzpomínek.

 21. Díky,ten odkaz znám, když jsem hledala báseń pana Řičánka, narazila jsem i na tyhle fotky, ten pán s kytarou je tam pod nimi jmenovanýje to pan Votýpka tuším Jan Cyril

 22. Dobrý den, prosím, máte tu báseň? Jediná zmínka o ní na internetu je na vašem blogu. Slyšela jsem ji nedávno na pohřbu, autora neuvedli. Sbírku pana Řičánka mám, v ní tato báseň není. Ale podle stylu bych řekla, že by opravdu mohl být autorem. Prosím, jestli jste ji sehnala, nepodělíte se o ni?
  Díky.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient