Bře 282011
 

následky globalizace

Globalizece! Už jsem na ni dojela, a je mi houby platný, že se cítím bohorovným buddhistou samoukem. Ačkoli nejsem žádná celebrita neřknu-li enterteiner, nabídky na besedy a smuteční obřady se mi poslední dobou nějak vymkly z ruky. Jsa přeonačený introvert si toho veřejného vystupování tedy pěkně užívám. Ještě že mě to baví. Jako kdyby mi hořela koudel za zadkem, jak se musím otáčet a odpočinek hledám doma při práci se dřevem. Tedy vrhla jsem sekonečně na jarní řez ovocných stromů a řeknu vám, třebaže jsem ten styl okoukla u alejí, když dojde na věc, stojím pod tím stromem jak bulík a váhám nad každou haluzí. A ačkoli jsem zavalena ve výsledku ořezenými větvemi, pořád se mi zdá, že to není ono. A tak pokračuji v ničivém nájezdu stále dál. Mám jen 4 stromy, ale stále nejsem schopna říci: hotovo! Moc se s tím mazlím.

Jsem ve skluzu, a tak vám nabízím tradiční Popelec umělců s Halíkem až dnes, s křížkem po funuse. Neříkám, že se mi letos líbí, nu posuďte sami. Mám ráda Bohuslava Reynka, ale tohle se mi zdá už poněkud přepjaté. Intimita a skromnost dostala na frak. Je přereynkováno, což takle dát si třeba Demla?

Popelec … přečtěte si prosím, než zakliknete na video, co o popeleční středě a Popelci umělců napsali v Lidovkách:

Popelec, popeleční středa je první dnem postní doby. Znamená to, že zbývá šest neděl do Velikonoc. Je to čas ztišení a usebrání.

V pražské akademické farnosti, jejímž duchovním správcem je profesor Tomáš Halík, se tradičně konává Popelec umělců. V sakristii kostela Nejsvětějšího Salvátora, jehož je páter Halík spirituálním správcem, se po mši scházejí osobnosti především z literárních kruhů, přičemž na náboženské vyznání příchozích je pohlíženo tolerantně. Pravidelně přichází spisovatel Ludvík Vaculík, jehož je páter Halík duchovním mentorem, byť by mu Vaculík mohl dělat strýce.

Už tradičně před vlastní mší probíhá literární večer. Letos byl komponován jako setkání s verši a grafikami Bohuslava Reynka, texty svatého Jana od Kříže a biblickým čtením z proroka Izaiáše. V režii Jana Nebeského je přednesla herečka Lucie Trmíková, která byla doprovázena hudbou skladatele Martina Dohnala. Ústředním tématem byla úvaha nad skutečností střídání dob aktivních a pasivních, symbolizovaným v církvi i zvykem zakrývat obrazy v době postní a odkrývat je po jejím skončení. Setkání pak vyvrcholilo tradičně hojně navštívenou mší, při které byl udílen přítomným tzv. popelec, znamení kříže z ratolestí spálených po Květné neděli minulého roku. Ten obdržel na své čelo i Ludvík Vaculík.

V římskokatolickém liturgickém kalendáři je popeleční středa začátkem čtyřicetidenního půstu. Neděle se do postní doby nezapočítávají, poněvadž se za postní dny nepovažují. Z časového hlediska tedy Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc, což ovlivňuje i stanovení data Popeleční středy. Popeleční středa v roce 2011 připadla na 9. března.

Popelec umělců 2011 ve farnosti sv. Salvátora

A četla jsem u Wlčice o Toboganu s Vojtěchem Dykem, ještě jsem neslyšela, ale snad to brzy stihnu, ten odkaz, audio z ČR, tu mám i sama pro sebe.

Třeba se bude hodit. Miloš Fikejz vydal v LIBRI encyklopedii českých herců a hereček. Databáze je se svolením autora zpřístupněna na internetu, na stránkách nakladatelství, které knihu vydalo. Nemá však sloužit ke stahování, ale ke čtení. Kdo chce stahovat, ať se dovolí.

Mám sto chutí nakreslit z mého pátečního výletu amatérský komiks, včetně příprav. Když se nad tím zamyslím, bylo to celé docela groteskní. Kdo všechno se na mém výletu podílel a bál se o můj život! A dostala jsem nabídku zapůjčení kola na neurčito, ale s podmínkou že budu s dotyčnou jezdit na cyklistické výlety. Mám se upsat … sportu? Toť dilema. Kolu se celý život vyhýbám jak čert kříži!

Bingo! Byl tu zahradník “prodloužit” si knihy a kývnul, že se stane odborným dozorem mých pokusů o jarní řez. Tak jdu pižlat, už mě tu nic neudrží. zuzi

 Posted by at 14.35

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient