Bře 212011
 

Koprodukční film Fr. (2006), včera v TV

Mám ráda tu knihu, vydanou v roce 1928. Napsal ji David Herbert Lawrence a ve své době vzbudila velké pohoršení a autor byl obviněn z pornografie.

Mně se ta kniha o síle milostné vášně odjakživa moc líbila a čas od času jsem se k ní vracela. Přečetla jsem si také knihu povídek tohoto autora a nezklamala mě. Některé kousky byly mimořádně zajímavé, neobvyklé.  Ale “Milenec” je jen jeden. Alespoň pro mne. Je mi totiž tím příběhem nikoli snad síly lásky, ale sexu,  “blízký”. Zkrátka mi ta kniha přijde i při vší své “romantičnosti” velmi reálná a vzrušující. Takový kritický realismus zkrátka.

Shlédla jsem kdysi dávno s jistou nechutí televizní adaptaci tohoto románu.  1998, 109 min – režie Viktor Polesný,hrají: Zdena Studenková, Boris Rösner, Marek Vašut. Duch románu podle mě vystihnut nebyl a nesedla mi představitelka hlavní role ZS. Už si to moc nepamatuji. Včera jsem si počkala na francouzský film z roku 2006. To už bylo lepší, i když stále ještě uhlazené, román je věru drsnější a hlavní představitelka není taková krasavice – podle textu. To mi opět vadilo, ale o fous méně. Jde tam o sex, ale bavil mě tím víc pomalejší rozjezd. Kdo mě ale opravdu nadchl byl protihráč lady, hajný. Přesně vybraný typ a potěšilo mě později jeho neustále zdůrazňované a opakované zapínání kalhot a pásku po milostné akci. Též vždy bílá košile. Dobrý prvek repetice. Také představitelka opatrovnice invalidního manžela byla zvolena a vedena velmi dobře. Nic moc nemluvila, ale zapadla do role a kontextu. Román je oproti filmu drsnější a podrobněji propracovaný včetně sociálních aspektů prostředí. Zde zdůrazněna milostná linie. Film trval 162 minut a musím se přiznat, že jsem celý nedodívala. Přece jenom mi vadila jistá schématičnost, zjednodušení a zromantizovaný vztah milenců pocházejících z nerovného prostředí. Kniha a film, který se mi automaticky odvíjí v hlavě při jejím čtení je lepší obou pokusů o uvedení knihy do života. Jo, není nad vlastní fantazii!

 Posted by at 20.38

  4 Responses to “Milenec lady Chatterleyové”

  1. Zromantizovaný vztah milenců pocházejících z nerovného prostředí – vždyť je to ze života, příklad : Kterak chudá Zelníčková k Gotovi přišla, Kterak Mesárošová k bohatému dědkovi přišla, kterak chudá duchem k bohatému penězi přišla, jistě znáte z jednoho starého českého filmu tu optimistickou píseň – když si bere blbý blbou. Snad nemusím upřesňovat. S Pozdravem Heja Heja Sverige.LV

  2. Tahle paralela s dnešní dobou mne vůbec nenapadla, zapadla jsem do historie až po uši. A nevzdechla jsem ani na červenou knihovnu. Tenhle příběh beru vážně kvůli tomu sepětí s lesem a dominantnímu hajnému – přírodnímu muži. A nesmát se, veselý. Dnes jsem celý den v PA.

  3. Tak já nevím, ale zrovna tahle kniha mi přišla nějak ujetá. Četla jsem i nějaké povídky od Lawrence, a i ty mne zvlášť neoslovily. Prostě to není právě můj šálek kávy.

  4. Tak vida, konečně se objevilo něco v čem se neshodneme, ač jinak si docela notujem :). Ale aby nebylo pochyb, Norské dřevo je Norské dřevo!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient