Bře 212011
 

český přírodovědec, malíř, grafik a ilustrátor, který v povodí Amazonie pracuje a tvoří téměř dvacet let.

Po světě chodí tolik zajímavých lidí a můžete k nim patřit i vy – když se vám podaří zaměřit se a zapracovat na splnění svých snů. Jako Janu Dungelovi (1951). Chce to vizi a pevnou vůli. Jak svěže vesele a bystře působí v porovnání s masou jeho vrstevníků, které denně potkávám ve svém biotopu. A mám chuť se také nějak “rozletět”, inspirující člověk.  cituji:

Jan Dungel není obyčejný malíř. Je to malíř džungle. Pravidelně ze svého rodného Brna vyjíždí (i se svou ženou) do jihoamerické divoké přírody, procekává se pralesy, plaví se po řekách, brodí se v bažinách a přitom skicuje, kreslí a maluje s anatomickou přesností všechny živočichy, které potká. Na svých cestách se již nejednou ocitl v ohrožení života, což se podařilo zachytit i filmovému štábu cestovatele Vladimíra Šimka, který jej doprovázel při zatím zatím poslední cestě. Film Štětcem a mačetou představuje neobyčejnou vášeň a touhu po přiblížení se původnímu světu na této planetě, v němž vládl přirozený řád a harmonie, daleko od civilizace.


O této dobrodružné výpravě – hledání přirozeného říčního propojení veletoků Amazonky a Orinoka – včera Jan Dungel hovořil. jen tak lehce. Ale jak vzrušující jen poslouchat! Na webu ČT onen dokumentární přírodopisný snímek zachycující několikatýdenní výpravu expedice Maturaca existuje k volnému shlédnutí. Tak neváhejte!V dnešní době vycestuje někam skoro každý a také skoro každý o svých toulkách podává svědectví. Tohle je však v té mase zážitků něco výjímečného.

Video Štětcem a mačetou

Doplňuji:

Na plovárně s Janem Dungelem: Rozhovor Marka Ebena s českým biologem, malířem a cestovatelem. Režie J. Hojtaš

Opakování:   ČT2 sobota 26. 3. 2011 po půlnoci v 01:30

Více o filmu včetně report. videa

 Posted by at 5.59

  5 Responses to “Jan Dungel – včerejší host Marka Ebena”

  1. Více o tom filmu? Mám dojem, že jsem nějaký film o hledání propojení Amazonky a Orinoka, kdysi viděl.

  2. Doplnila jsem text, pane V.

  3. Danke, na internetu jsem to našel, ale po přečtení Vašem odkazu je mi to jasné – film jsem už viděl. Je dobře, že jsem si ho připoměl. Jinak mi ctitelé skutečných svátků – svátků přírody dnes slavíme první jarní den – na mnoho let poslední v tento den, neboť se přesune na jiný den. Takže splnění všech vašich přání přeje LV.

  4. Děkuji za přání, krásný den. Však bujaře slavit nebyla dnes možnost, maje na návštěvě dceru s vnučkou. Právě jsme se vrátily z dětského hřiště. Odložím oslavy jara na vhodnější termín, Těším se.

  5. Tak pokud budete tento vzkaz ještě číst, užijte si to pěkně dnes alespoň vy.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient