Úno 222011
 

neboli svodka

 • Věděli jste, že existuje virtuální galerie Google? Projekt, který byl představen 1. února letošního roku se nazývá Google Art Project. Virtuální galerie zahrnuje více než tisíc uměleckých děl a několik tisíc záběrů interiérů sedmnácti předních uměleckých muzeí světa. . Je mezi nimi i Museum Kampa v Praze. Jeho zakladatelka Meda Mládková přiznává, že umělecký projekt Google ji tak trochu zaskočil.

Je velmi kontroverzní, jestli to pomáhá umění, nebo nepomáhá. Já myslím, že to nepomáhá, protože to je strašně superficiální, lidi si kupují dokonce obrazy z toho, že se podívají na televizi, a já myslím, že tohle by nemělo být, myslí si.

Bonusem je, že z každé galerie si můžete jedno dílo prohlédnout úplně zblízka. TAK SE BĚŽTE PODÍVAT, STAČÍ KLIKNOUT: googleartprojekt.com

Narazila jsem časem na několik cizích slov, jejichž význam jsem si musela vyhledat:

 • superficiální -povrchový, povrchní, opakem je slovo profundus – hluboký
 • stereotomický – slovo, které jsem četla v souvislosti s typem architektonického řešení domu. Pozoruhodně vysvětluje význam toho slova na příkladu iniformy a civilního oděvu Jindřich Vybíral ve studii Architektura disciplíny:

” Jestliže tedy funkcionalistická stavba připomíná společenský oděv západní civilizace, pak se okázalé fasády stalinského klasicismu podobají slavnostní vojenské uniformě. Proti jednoduchému, zdrženlivému obleku, jenž se od statisíců jiných liší jen v nuancích střihu, barevného řešení či materiálu, stojí nápadný, bohatě zdobený a výrazně barevný kostým. Rozdíl nespočívá jen v potlačení vnější reprezentace u obleku a naopak ve výstřednosti uniformy. Odlišnost obou forem oděvu je také strukturní a dá se popsat termíny architektonické teorie. Vojenský stejnokroj je zhotoven jakoby �tektonicky�: hodnostní označení, výložky, lemovky, lampasy, šerpy, pásy ba i kapsy jsou našity či jinak přidány k podkladu a tvoří tak jakýsi rám, který vyjadřuje �statiku� oděvu. Civilní oblek je naproti tomu �stereotomický�, vyrobený z jediného materiálu a s dodatečně �vyhloubenými� otvory.

Nevím jak vás, ale mně tohle vysvětlení pobavilo.

 • gestický – pohybový
 • rezultát – výsledek
 • formálně modifikovaný – podle pravidel obměněný, nebo vnějškově upravený, nějak tak …
 • abstrahovaný – postup a výsledek myšlenkových operací od jednotlivého k obecnému, k modelům, zákonitostem, pojmům
 • juxtaponovaný –  přilehlý, umístěný vedle sebe, eřazený. Slovo, které jsem vyslechla v souvislosti s teorií komiksu loni na podzim.
 • pijár – význam toho slova jsem nezjistila, ale jeho používání je na postupu, slyšela jsem z úst dvou celebrit nezávisle na sobě

 • Vyšla zajímavá kniha Zbavte se nepořádku s feng-šuej
  Karen Kingstonová zkoumá – s nadhledem a smyslem pro humor -, co nepořádek vlastně je, proč jej máme a nechceme se ho zbavit a co výměnou za všechny zbytečnosti můžeme získat – například energii a čas.
  Karen Kingstonová je světově uznávaná specialistka na životní styl, očistu prostoru a učení feng-šuej a její kniha Zbavte se nepořádku s feng-šuej byla přeložena do 27 jazyků, našla si již přes dva miliony čtenářů a stala se nejen bestsellerem, ale i klasikou žánru.
  Autorka svým přístupem odkazuje k Sigmundu Freudovi, který zastával názor, že “pořádek umožňuje člověku nejlepší využití času a šetří jeho psychické síly”.

  Máte pocit, že všeho je prostě moc, cítíte se zavaleni zbytečnostmi a toužíte se osvobodit? Autorka nabízí nový přístup, jak si dát život do pořádku.  Je to jako se sexem: Hlavní je začít, pokračovat pak už budete chtít sami. Je to vzrušující, přináší to uspokojení a především to funguje!  Koupíte v Kosmasu.

 • V Ostrově u Bohdanče vyrůstá nová rozhledna, bude to prý nejvyšší dřevěná věž v Evropě.

 • Nový pořad na ČT2 o hudbě: Radiorock startuje ve čtvrtek 24. 2. 2011 v 17:55 / Kapela Mandrage a hudební producent Libor Mikeš Mikoška v legendárním Studiu 1 ČRo v Brně. Režie P. Jirásek.

Radiorock je nový hudební magazín České televize postavený na setkání rockové kapely s hudebním producentem ve “vintage” Studiu č. 1 Českého rozhlasu Brno. Ve stylu “hudební reality show” klade důraz na proces vytváření hudby a vzniku nahrávky. Nahlédnutí do hudební kuchyně nabízí možnost pochopit způsob, jakým moderní hudba se svou specifickou zvukovostí vzniká.

 

 

 

 Posted by at 18.26

  7 Responses to “Snůška”

 1. pijár neexistuje, zřejmě je to špatně vyslovené nebo zapamatované následující : public relations – vztahy s veřejností, jinak řečeno, reklama tak, že firma se špatnou pověstí nasype chudině a potom politikům, předtím se to dělalo obráceně, napřed politikům potom chudině, v jiném případě si zloděj pořídí fotbalový oddíl,politik si vezme mladou manželku, Paris Hilton si nevezme kalhotky atd., celebrity a tak zvaní manažeři rádi používají zkratku toho všeho, kterou je pí ár

 2. Děkuji za vysvětlení, bylo to určitě nedbale vysloveno, slyšela jsem pijár. Praštilo mě to slovo do ucha. Dvakrát v krátké době. Je to tedy nová floskule.

 3. píjár :-))), no to je přece logické, když Džejár tak i píjár.

 4. Pijár existuje! Na to divný slovo reaguje i google. Poslouchala jsem na půl ucha. To slovo použila Farná když brebentila s Vytiskovou, neznala jsem souvislosti a považovala jsem to za jiný výraz pro opilce. Pak jsem to zavrhla, že to asi bude zase něco nového co se šíří naším éterem jako třeba bylo – určitě.

 5. objevil jsem na google v moravsko – českém slovníku
  pijár = piják

 6. kromě toho, že pijár je slovo v maďarštině, je to i dnešní módní varianta jak vyslovovat pí ár

 7. Ano, pijár je možná výraz ze slovensko moravského pomezí. Něco jako drotár. Já však fandím abstinentům.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient