v kontextu židovských památek tohoto města
Nedá mi to. Přestože mám málo času, chci vám představit podivuhodné věci, kterých se můžete nadát, ocitnete-li se v tomto malém nenápadném východočeském městě. Omlouvám se, že budu psáti pocitově a pokud to půjde, vyhnu se konkrétním údajům, historii a přesnému popisu. Smysl textu vidím v tom, abyste se nadchli a do této lokality vyrazili osobně. Pokud plujete na stejné vlně se mnou, budete nadšeni.
Heřmanův Městec má kolem 5000 obyvatel a kromě zámku, kam se běžně nedostanete (sídlí tam už léta domov důchodců pro Pražáky), se v posledním desetiletí pozvedly z popela místní židovské památky (synagoga, židovská škola, dvojdomek, hřbitov, márnice). Zasloužil se o to „poslední žid města“ pan Ladislav Mareš a politik Miloslav Výborný, který v letech 1998 – 2003 působil jako starosta Heřmanova Městce. Je to samozřejmě zjednodušený pohled, nicméně tak nám situaci interpretovala sama paní průvodkyně.
O naší cestě jsem již psala zde včetně zveřejnění několika fotek. Dnes na tento text navážu a znovu pozdvihnu osobnost paní průvodkyně. Ta žena a její vyprávění mě unesla stejně jako krásné památky a obrazy v galerii Cyrany, umístěné v budově staré židovské školy a obydlí rabína.
Chcete-li si přesto něco málo rámcově přečíst, zde máte možnost, na rajčeti si snímek zvětšíte a naleznete tam mnoho dalších fotografií z tohoto místa.
Na fotografii vidíme opravenou židovskou synagogu, v HM čtvrtou v pořadí. Vrchnosti byli totiž většinou Židům nakloněni, řečeno zjednodušeně, v roce 1848 dosáhl jejich počet svého vrcholu, žilo jich zde 840. Za synagogou vykukuje stará židovská škola, kde bylo v patře obydlí rabína a také můstek, který spojoval obě budovy. Vedl na galerii, synagogy určenou výhradně ženám. Díky pozdějšímu zbourání této spojnice se galerie zachovala v nezměněném stavu. Taktéž kupodivu oltář a v něm 3 tóry. Historie těchto památek je opravdu zajímavá. V budově školy je dnes umístěna překvapivě velmi kvalitní sbírka výtvarného umění.- stálá expozice sbírky východočeských malířů a sochařů 20.století, sbírky obrazů, plastik, kreseb, grafických listů a koláží manželů Emy a Josefa Horákových. Byli jsme všichni 3 milovníci umění nadšeni. Radost mi udělalo objevení několika děl mého bývalého skutečského souseda, akademického malíře Jaroslava Kopeckého (jeho doménou byly obrazy skutečských lomů, krajina, struktury, plevelné břízy v lomech, oranice … po jeho smrti jsem získala „na spálení“ mnoho starých rámů – všechno schovával, nic nevyhodil – odvezli si je nakonec Cihlářovi) a také mnoha dalších, mně oblíbených umělců – Váchal, Kubišta, Jíra, Boštík, Gross, Grus, Kaván, Zrzavý aj. na jednom místě. Jsou to jména, na kterých jsem vyrostla, tak se podívejte na malý výběr fotografií:
Podlaha židovské školy
Dojímají mne takové prosté věci jako je původní dláždění dvorku.
Synagoga je odsvěcena, pořádají se zde koncerty
Galerie synagogy, vidíte vchod ze spojovacího můstku? Hned vedle něh, v předsíni, visí „obraz“ s verši Bohumila Reynka. Jediné verše co zde jsou. Podkreslené zvětšeninou jedné z jeho drobných grafik.
A v galerii naleznete i jeho grafický list
Jeden z obrazů Jaroslava Kopeckého, malíře Skutečska
Josef Šíma, Václav Boštík …
Josef Čapek, Jan Zrzavý …
Kdo by neznal … Václav Špála a dále… několik celkových pohledů
Více fotografií na rajčeti, račte dále
ta puvodni zed na posledni fotce je krasna
Zuzi díky alespoň za nahlédnutí.Krásné,poučné.
V Humpolci začínají dávat do pořádku židovský hřbitov i synagogu.Návštěva těchto míst je velice působivá.Je tam hrob rodičů Gustava Mahlera.Návštěva je možná pouze po domluvě.
Ahoj spoon, také se mi líbí, že to neomítli.
Ahoj ivy, v Humpolci jsem nikdy nebyla, snad se tam někdy také dostanu. Vzpomněla jsem si na Míšu v souvislosti s Mahlerem:
třeba zde
http://svatosovi.bloguje.cz…a.php
Dík za tu reportáž, před pár lety jsme trochu procházeli Heřm.Městec, tak jsem si opakovala. Reynek mě uchvátil – jako vždycky!
Maličká oprava příspěvku č.2: hrob rodičů GM je v Jihlavě, oba zemřeli v roce 1899, také bratr GM Ernst je v Jihlavě pochován – zemřel, když bylo Gustavovi 15 let.
V Humpolci jsou pochovaní prarodiče GM Šimon a Marie Mahlerovi, strýc GM Josef, Bernard a Anna Mahlerovi (příbuzní GM z Humpolce) a je tam také hrob rodiny Freundů ze Želiva: Emil Freund, spolužák a přítel GM a nešťastná Marie Freundová, jejíž první (a poslední) láskou mladý Gustav Mahler byl.
Promiňte, že jsem se tak rozepsala, chtěla jsem tu informaci uvést na pravou míru.
Zdravím :-))
Míšo, díky, to je dobře že jsi to uvedla na pravou míru a ještě rozvedla, nepřesné informace by se mohly šířit dál, a to nechceme 🙂