Úno 142011
 

vytvořil Robert Indiana, americký umělec pop-artu

Americký umělec Robert Indiana se narodil jako Robert Clark 13. září 1928 v New Castle ve státě Indiana.

Umění studoval v letech 1945  až 1954  na několika školách v Americe i Anglii.

Když dostudoval – v roce 1954 – odjel do New Yorku, kde se ihned zapojil do skupiny mladých umělců zastávajících principy pop artu (zkratka z angl. popular art populární masové umění). Indianův styl a tvorba byly pro tento směr typické,  a  Indiana se stal  jedním z jeho nejvýraznějších představitelů.

Hlavním motivem Indianových děl byly často cifry, emblémy a slova, což sám Indiana vysvětloval tím, že se v dětství musel jednadvacetkrát stěhovat. Jeho slova jsou většinou velmi krátká (LOVE, HUG…), definují však jeho pocity a přenášejí jeho myšlenky k širokému publiku.

Nejznámějším Indianovým dílem je jeho zpracování slova LOVE, ve čtverci a s nakloněným O. Toto slovo Indiana poprvé použil na vánočním přání, které v roce 1964 vytvořil pro Museum of Modern Art v New Yorku. V roce 1973 se pak objevilo na osmicentové známce pošty Spojených států. Sochy LOVE se nacházejí na mnoha místech celého světa, nejvíce jich však stojí v Americe:

Je to zkrátka jakseříká kultovní záležitost.

V Izraelském museu v Jeruzalému je k vidění Indianovo zpracování slova LOVE v hebrejštině – AHAVA.

Indiana si bohužel zapomněl své dílo LOVE zaregistrovat, a tak bylo reprodukováno ve všech možných zobrazeních – na tričkách, odznacích, těžítkách – bez toho, aby Indiana byl nějak finančně odměněn.

Indiana od roku 1978 žije a tvoří na ostrově Fox v městečku Vinalhaven u pobřeží státu Maine.

Zdroj informací o životě Roberta Indiany http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=57

 Posted by at 20.55

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient