Úno 142011
 

Hrob Václava Čtvrtka

Václav Čtvrtek

“KDYŽ MÁ ČLOVĚKU BÝT DOBŘE NA SVĚTĚ

A KDYŽ MÁ NĚCO UDĚLAT PRO LIDI,

TAK TO MUSÍ DĚLAT OPTIMISTICKY.”

Dnes jsem se telefonicky spojila s hřbitovní správou U smíchovského hřbitova a paní mající agendu na starosti mi potvrdila, že hrob Václava Čtvrka není skutečně od roku 1995 zaplacen, ale začínají se kolem něho dít najednou věci. Pan Hoke, vzdálený příbuzný, který je údajně jediným kdo se o hrob stará a zajímá, spravil paní, že se hledá kontakt na paní Markétu, dceru a jedinou dědičku  spisovatele, žijící v zahraničí. Mimochodem – životní osudy Václava Čtvrtka nejsou vůbec tak růžové, jako jsou optimistické jeho večerníčky, kde dobro vždy vyhraje. …. A ozval se i  jičínský spolek Jičínská beseda, který má zájem hrob upravit, zaplatit dluh a navíc uhradit i hrobové místo do budoucna. Myslím, že vše je důsledkem zveřejnění této informace na blogu. A to mě naplňuje nadějí v jeho smysluplnost. V přehledu návštěv jsem totiž zaznamenala hosty z Jičína, tak vím o čem mluvím. Není to náhoda.

Další telefonát mířil do Jičína, do Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně, k paní ředitelce Janě Benešové. O aktivitě Jičínské besedy neměla tušení a bude se v této záležitosti  informovat. Paní Markéta Tengbom, dcera pana Čtvrtka žijící ve Švédsku, se zatím neozvala. Komunikuje s knihovnou pouze pomocí e-mailu. Paní ředitelka se domnívá, že k přerušení pravidelného cyklu  platby  došlo nedopatřením, zapomenutím, ztrátou kontaktu. A to je i můj názor.

S paní Klárou Hokeovou, která první upozornila na možnost prodeje hrobového místa, paní Janou Benešovou a  paní na hřbitovní správě jsme ve vzájemném kontaktu;  myslím, že peněžní sbírka bloggerů potřeba nebude a vše se v dobré obrátí. A také myslím je fajn, že budeme my všichni vědět, kde je pan Václav Čtvrtek pochováný, kde má hrob. Snad mu tam občas  někdo z ctitelů donese ve význačných dnech kytici b a na dušičky se na jeho hrobě objeví víc než jeden rozsvícený kalíšek.

V této souvislosti můžete shlédnout video o Václavu Čtvrtkovi, ze série ČT  Příběhy slavných Strejda Čtvrtek; v upoutávce na tento pořad se píše:

Kdybychom se náhodně zeptali lidí na postavy z televizních večerníčků, určitě by zazněla především jména těch, které stvořil Václav Čtvrtek. Jeho vyprávění, neopakovatelná hra s českým jazykem a s obrazností dětského diváka mají svůj počátek v Českém rozhlase, kde Čtvrtek od počátku padesátých let budoval a vedl vysílání pro děti. Postupně se formoval jeho typický vyprávěcí styl – důraz na kladné vlastnosti hlavního hrdiny, na děj a zvukovou stránku jazyka.
Televizní večerníčky získaly působením Václava Čtvrtka svoji neopakovatelnou poetiku. Vytváří postavy, které prolínají do dalších příběhů, reálie, které až díky pohádkovým hrdinům nabudou nového významu, a děti i dospělí náhle věří, že mají reálný obsah. Tak tomu bylo s Rumcajsem a jeho lesem Řáholcem i dalšími místy a dalšími pohádkovými figurami ve městě Jičíně.
Soukromí Václava Čtvrtka poznamenala nevyléčitelná nemoc, která mu vzala dvě manželky i syna, a nakonec přivodila i jeho odchod. Možná právě proto jsou jeho díla určená dětem tak radostná a tolik plná naděje v dobro.
Připomeňme si to společně s jeho dcerou Markétou a s jeho spolupracovníky a přáteli Karlem Weinlichem, Hermínou Frankovou, Annou Juráskovou, Jiřím Chalupou, Evou Bílkovou a dalšími.

 Posted by at 15.06

  9 Responses to “Dobré zprávy z Prahy a Jičína”

 1. Zuzi,nechci aby moje slova vyzněla jenom jako pouhé lichocení,ale to co jsi právě udělala pro památku na V.Čtvrtka si velkou pochvalu zaslouží.Shlédla jsem celý pořad Strejda Čtvrtek,bylo to pro mě velice poučné.Byla to i milá připomínka města Jičína,které poměrně často navštěvujeme.V muzeu je mnoho interaktivních expozic pro děti,vřele doporučuji navštívit.
  Zuzi,užij si dobrý pocit z úspěšně započaté akce.

 2. děkuju ivy 🙂

 3. Dobrá práce!

 4. Zuzi,přečetla jsem si posledních pár Tvých článků a dočetla se o Václavu Čtvrtkovi. Vyslovuji Ti obrovský a upřímný dík za Tvůj aktivní přístup a rozhýbání celé věci. V případě, že zaplacení hrobu nedopadne tak kladně, jak se teď jeví, pokládali bychom s Mirkem za velkou čest, kdybychom mohli finančně přispět a prosíme Tě, abyste nás přijali do Vaší skupinky plátců.

  Zdravíme Tě a děkujeme za Tvoji aktivitu, M+M

 5. Díky Míšo, jste členy společenství, a dojde-li na lámání chleba, počítáme s vámi. Napsala jsi to velmi hezky.

 6. Problém s hrobem V. Čtvrtka je zcela vyřešen, hrob zaplacen. Šlo jen o organizační selhání. Děkuji za upozornění, díky němu jsem kontaktovala dceru V. Čtvrtka. Jana Benešová, Knihovna V. Ćtvrtka v Jičíně

 7. vyborne!

 8. TS,Jo, a na google byl krásný obrázek, dám ho do textu, dík za připomenutí, já nyní stále jen dobíhám s vyplazeným jazykem…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient