Led 272011
 

sochařské pozoruhodnosti

V Poličce, v relativně zbrusu novém Centru Bohuslava Martinů, v němž má svůj finanční vklad i EU, kráčíte v patře po chodbě a stále míjíte a míjíte a míjíte mýtické sochařské dílo, které každý znalec Starých pověstí českých  Aloise Jiráska, a to jsme my všichni, okamžitě neomylně identifikuje. Ano, tento naturalistický reliéf kde si ženy, převážně nahoře bez, vyřizují své účty se zmatenými muži, představuje Dívčí válku. Vlasta a ostatní spiklenkyně se s tou čeládkou vůbec nemažou a neznají slitování. Přitom všem mám ale zvláštní pocit, že muži si přesto libují a někteří na obnažené ženy dokonce neomaleně civí. Považuji za možné, že ta pradávná nahota nebyla náhodná!

Měly jsme jiný cíl, než identifikovat lepé rozvášněné ženy, a tak jsem se až doma dověděla, že některé z nich měly svůj předobraz ve skutečných ženách – vlastenkách … ten pan sochař se ale musel s tím materiálem mazlit, významně mručím hmmm…. a má tam i svou choť!

Autorem 16 m dlouhého reliéfu Vojtěch Eduard Šaff (*1865 v Poličce – 1924),

sochař a modelér, autor řady sochařských děl: Dívčí válka (16 m dlouhý reliéf v Městském muzeu), Léda s labutí, Naše vinobraní, pomník M. Jana Husa v Liboháji, pamětní deska J. Smoly v Riegrově ulici, sochy pro fasádu Národního muzea v Praze a další. Největší díla vytvořil ve svém vídeňském ateliéru – průřez jeho životním dílem představuje Městské muzeum v expozici starého umění.

Své největší dílo Dívčí válka vytvořil autor v letech 1898-1901 ve Vídni. Silně vystupující reliéf s více než 50 hlavními figurami je 16 m dlouhý a 1,28 vysoký. Dvoudílný plastický epos vypráví báj o Dívčí válce, jak ji líčí český dějepisec Dalimil.

Zopakujme si to, možná už nevíme zcela přesně jak to tehdy vlastně bylo: Po Libušině smrti jsou ženy, sídlící na hradě Děvíně, nespokojeny s nadvládou mužů. V čele s Vlastou vedou proti mužům boj a pomáhají si hlavně lstí a úklady. Nejkrásnější a nejlstivější z nich – Šárka – dala se schválně připoutat ke stromu v místech, kudy se má ubírat Ctirad. Šárka volá o pomoc, a tak přiláká Ctirada a jeho družinu. Ctirad rád zbavuje Šárku pout. On i jeho družina jsou v zápětí zákeřně zpiti připravenou medovinou. Jde to jako po másle. Na znamení trubkou se vyřítily z lesního úkrytu družky Šárčiny a rozespalé muže pobily. Ctirada pak vpletly na kolo a přinesly pod Vyšehrad. Pod tíhou dalších úkladů muži prohlédli lest a vynaložili všechny síly, aby ženy přemohli. Nastal nelítostný boj, v němž Vlasta zahynula, ženy byly poraženy, donuceny k návratu domů a k poslušnosti. Děvín byl dobyt, spálen, zbořen.

Mistr Šaff tento dramatický a vzrušený děj, lákající před ním i po něm mnoho umělců k hudebnímu i výtvarnému zpracování, zhustil do dvou částí a jednotlivé výjevy sám popsal: I. oddíl: . Šárčina lest, 2. Oklamání mužů, 3. Přepadení, 4. Výsměch, 5. Pomsta  II. oddíl: 1. Vítězosláva, 2. Výpad Vlastin, 3. Bitva, 4. Porážka, . Smíření

Originál prvé části DV byl vystaven v r. 1900 na světové výstavě v Paříži (druhá část jen ve fotografii). Následkem intrik rakousko-uherských byrokratů bylo dílo českého umělce umístěno pouze v koridoru dánského oddělení, takže u mnohých diváků mohlo dojít k mystifikaci, že jde o vynikající práci dánského sochaře Šaffa. V roce 1902 bylo dílo vystaveno ve Vídeňském Künstlerhausu. Dílo bylo zakoupeno pro Západočeské muzeum v Plzni a v roce 1901 bylo provedeno v jemnozrnném francouzském savonierském pískovci.

Zajímavostí je, že některé figury 2. dílu (na fotkách detaily dílu 1., díl 2. jest vzdálen) nesou podoby známých tváří Šaffových přátel  a příznivců v letech jeho vídeňského pobytu. Vlevo hledící muži ve střední skupině Bitvy jsou poslanec Dr. Kramář a prof. Dr. Albert. Vlasta ve druhém výjevu je N. Kramářová, dívka povznášející useknutou Ctiradovu hlavu je paní Macharová, druhá dívka vztahující ruce po Ctiradově hlavě je paní Herbenová. Muž s mečem nalevo od padlé Vlasty je Šaffův otec, muž vpravo je básník J.S.Machar. Umělcovu choť bychom uviděli v 5. výjevu jako ženu klečící před mužem.

Napsala jsem do muzea uctivou prosbu, zda by nebyly fotky 2. dílu.

Část 1. Ctirad rád odvazuje lstivou Šárku

Krutost žen neznala mezí

Vychutnejte si bědný výraz dusícího se muže

více detailů na rajčeti

 

 Posted by at 16.41

  13 Responses to “Dívčí válka”

 1. Momntálně jsem ve stavu, kdy se ženám a jejich krutosti moc nedivím a bědný výraz si náležitě vychutnávám. :-)) Zuzi, jsi až nadčasová. :-))

 2. Evi, děkuji za uznání nadčasovosti. Také se nedivím, že spojily síly, jen to měly promyslet jinak. bylo to dost krátkozraké řešení. Ale asi jim to stálo zato.
  Z pověsti také vyplývá, jak na muže zapůsobit. Již ve starověku bylo známo, že intelektem ne.

 3. Zuzi, :-))), já se snažím působit klobásami. Ale prý už také nejsou to,co bývaly. :-))

 4. Klobásami, myslíš masnými?, také to zkusím :), hned jak otevřou u řezníka si nějakou opatřím, … ptám se proto, že včera u Krause nazývali klobáskou úplně něco jiného.

 5. na počátku byly sexuální slavnosti a hry starých – v té době ještě mladých Slovanů a Slovanek,Ty měly svá pravidla,po honičce, zápasu a sexu následovala hostina, tyto tradice dlouho přetrvávaly, kronikáři je zapisovali,zprvu opisem, později si vytvářeli vlastní verze. Až se zapomnělo co se tím původně myslelo, ale po letech výzkumů se na to opět přišlo.Píše se o tom v poslední době například v časopise Skandály a záhady,svazek 4,zledna roku 2011, strany 16 – 21, jméno Šárka v té době nebylo ženské jméno,španělsky sierra,albánsky sharane, korsicky sarra,
  znamenají návrší nebo horský hřbet,což znamená,protože to pochází od keltů, že se to v Praze odehrávalo na kopci,nyní zvaném Šárka. To jen ženy ve svém neakademickém feminismu stále tvrdí neudržitelné smyšlenky o dívčí válce, omyly feminismu skvěle zpracoval Juliusz Machulski ve filmu Sexmise, kde se tvrdí : Einstein byla žena, a hlavní hrdina odpovídá a co madam Curie, to byla také žena,zní odpověď, na nechápavý pohled kolegy,odpovídá hlavní hrdina – chtěl jsem je zmást. Dovolím si připomenout genetiku, která platí i pro člověka, takže odpovězte mi na dotaz : jestliže si muži celou historii lidstva vybírají ( a rozmnožují se s nimi ) hloupé krásky, co se za ty tisíce let takového šlechtění a posilování určitých vlastností mohlo ze žen vyšlechtit? Já svou odpověď mám. Je to zákon nabídky a poptávky. Kdysi jste možná byly chytré. Dnes naletíte na každou smyšlenku o dívčí válce.Závěrem ty slavnosti byly na jaře, takže až bude 21. březen můžete je obnovit. Aspoň já je ten den slavím. A protože někteří z Moravy to mají do Prahy daleko můžeme se sejít v Brně u pyjónu,tam to bude vhodné.I když já bych radši všechny slavnosti slavil v přírodě. Pro jednou udělám vyjímku a přijdu se na Vaši dívčí válku podívat.Musíme pro ten brněnský cestovní ruch něco udělat. Když ne politici tak my.

 6. Nevím co zamýšlíte s těmi klobásami, například ve vězení se ženám musí párky a klobásy podávat pouze nakrájené.

 7. [6] (LVPochopila jsem, že Evina podstruje muži klobáskami. Má zřejmě vyzkoušeno, že klobásy jsou vašim oblíbeným pokrmem po němž jste přístupnější a tajete. Ale jak správně uvádíte klobása asociuje i něco jiného obdobného tvaru i objemu.

 8. k starým mýtůmNezkoumám staré mýty dost svědomitě, abych odhalila jako to vlastně bylo, ostatně myslím si, že to mohlo tehdy být všelijak, kdo to dnes ví a časem se ledacos zaonačí. Když se to hned věrně nezapíše. A co to dříve dalo práce něco zapsat, to není jak vzít tužku a kus papíru. Když si s tím psaním a kreslením dá kronikář práci, musí hledět, aby to nikomu nevadilo, aby kronika nebyla později zničena. Musí to být heroické, i kdyby to pravda nebyla. Tomu co píšete věřím, lidé v těch dobách neznali ještě žádné obezličky a jednali jednoduše. A jak jsem nedávno zde uváděla slova Atanapy:
  http://rozvedena.blokuje.cz…e.php
  zdá se, že je stále všechno při starém, civilizace sice pokročila, mravy se zjemnily, ale ta mrška sex stále svou, svou prastarou …
  Máte v plánu uspořádat v onom dni u pyjonu nějakou bakchanálii se vším co k tomu patří? Ó jé …

 9. To nevím, nemám teď čas nad čímkoliv uvažovat, do 11. 2. 2011 dělám obden zkoušky, jeden den mám i dvě bezprostředně po sobě, kdyby poslední zkouška nevyšla tak 18. 2. 2011 opravný termín, potom snad budu schopen něco plánovat. V každém případě zkusím najít nějaký další pyjón a propojit je na mapě Brna do trojúhelníku. Druhý jsem si vzpomněl je na Petrově je to pomník ukončení nějaké války, na internetu je napsané jaké, a naproti něj jsou originální pítka, malé pyjóny s tlačítkem pod vrcholem, když se zmáčkne teče voda, zjistil jsem, že když se do něj udeří tak vystříkne. Chtěl jsem to dát do Malíře švestkových knedlíků, ale nebylo mi to dovoleno.

 10. Jo, vlastně, musíte se učit… To jsem zvědavá, jestli se vám váš předpoklad podaří, jen aby ten trojúhelník nebyl příliš tupý a nepravidelný, nejlépe, kdyby byl trojúhelník pravidelný. Rovnostranný. Ale to máme po čertech málo času ten třetí vztyčit.

 11. Snad… bychom mohli improvizovat …

 12. :-)), ano vážně – úplně obyčejnými klobásami, nic za tím nehledejte, fungují lépe než ten intelekt, alespoň u nás doma. Možná to ale souvisí s úrovní mého intelektu. :-)) Zuzi, já ani nepodstrojuji, zkrátka nahrazuji intelekt klobásami.

 13. Ano, to je nápad! Snad bychom mohli improvizovat s klobásou!!!!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient