Led 192011
 

aneb jak to dopadne v našem městě.

Žiji v 5000 městě střediskovém. Kolem nás v okruhu se rozkládají líbezné vesnice a městečka, 20 km severně Chrudim, 15 km jižně Hlinsko.

Protože se zde zatím nepodařilo přes veškerou snahu vedení města prosadit stavbu jakéhokoli supermarketu, máme zde 8 menších krámků s potravinami, 3 zeleniny a všichni se pravděpodobně zdárně uživí. Je velmi zajímavé, že strategické místo, kde má budoucí supermarket stát, je již více let pevně určeno, o jiné údajně není ze strany obchodního řetězce zájem. Této stavbě ale  již několik let úspěšně brání svými průtahy občanské sdružení založené extra pro tento účel, jehož členové se rekrutují převážně z bytového domu  stojícího vedle příslušné parcely. Na ní roste pár stromů a keřů, kterých si do té doby nikdo nevšímal a ani jich neužíval k objímání a jiné relaxaci. A v tom je ten kámen úrazu, a proto se nedaří záměr stavby uskutečnit. Mezitím se však objevila opodál i druhá parcela, kde by také nebyl problém něco postavit a také se jiný obchodník chytil na vějičku. Jsme totiž město supermarkety nepolíbené a lidé na tuto možnost koupi čekají, protože je u nás docela draho a ceny se udržují ve všech obchodech na podobné výši. Takový malý kartelek.

Spory a soudy, odvolání a protesty už se táhnou tolik let a stále nic. Letos v lednu však došlo zřejmě k přelomu.  Šušká se, že vedení města přišlo s pozoruhodným nápadem. Je to podivné, ale občanům domu, kteří se stavbou nesouhlasí, prý nabídli milion. Je to hodně nebo málo? Dostanou milion a mohou si s ním udělat co chtějí. 20 000 na jednu bytovou jednotku. Už zkrátka nevěděli kudy kozy hnát a Město by zřejmě přišlo o daleko víc peněz tou neuskutečněnou stavbou než touto úlitbou. Je to košer nebo úplatek? A jak k tomu přijdou ti co souhlasili… minulý týden proběhlo v bytovce tajné hlasování? Co myslíte, jak dopadlo?Dopadne-li vše podle scénáře máme tu do konce roku Tesco a Penny.

 Posted by at 19.30

  11 Responses to “Milión, je to hodně nebo málo?”

 1. Zajímavé, že chcete obchodní dům
  vždyť malé krámky,kde je majitel závislý kvalitou na zákaznících a umožňující individuální nakupování a srovnávání s konkurencí je to pravé kapitalistické a najednou kolektivní komunistické nakupování v hypermarketu, který odstraní konkurenci a nastolí monopol, abyste měli konkurenci v hypermarketech, tak si budete muset postavit aspoň tři
  co se týká dotace milionu kč i Vy máte možnost založit občanské sdružení například za Starou Skuteč, objevit na parcele nějakého vzácného bezdomovce – například poslední pozůstatek jedné větve starých struktur a skučet, že se stavbou naruší Vaše občanské právo chodit mu tam přilepšovat na chlásting, následně uspořádat cásting,na kterém sdělíte, že jsou i jiná místa podporovaná sdružením za Starý Skuteč a třeba Vám dají příspěvek na činnost Vašeho sdružení, které se bude scházet například ve Vašem domě. Jinak řečeno opraví Vám Vaši klubovnu ( dům ) ve Vašem vlastnictví ato za jednu demonstraci stojí.

 2. Mně je obchodní dům velmi vzácný a mám ráda jeho neosobnost, stejně jako neosobnost ubytování v hotelu; vše je černobílé. Je tu krámků přebytečně a aby se všechny uživily, musí mít draho a koukat, aby se prodalo všechno a tak mi přijde že se chovají lišácky. Je lepší podle mne, když je větší obrat a zboží čerstvé, relativně tedy, aby se kupujícího stále nesnažili nějak oblafnout. V tomhle smyslu mám raději s prodávajícím vztahy neosobní. Kromě toho ty krámky tady jsou jeden jako druhý a s nabídkou v supermarketu se to nedá srovnat. Chodím ráda nakupovat jen do té samoobsluhy na náměstí, co mně prodali tlačenku s dvěma železy a motouzem, přestože jsem každodenním zákazníkem a známe se.

 3. Ještě ke sdružení. Ano, ta možnost existuje a také jiné a další možnosti, ale já mám jiné úkoly 🙂

 4. je zajímavé jak je vše relativní, ve větších městech například nadávají lidé, že mají plné schránky reklamních letáků, v menších městech se zejména důchodci těší až nějaký budou mít ve schránce aby zjistili na co se mají jít podívat nebo kde mají slevy.

 5. Já se na letáky dívám komplexněji. U nás jsou letáky důchodcům a mně na prd. Nejbližší středisko je 15-20 km daleko. I když pravda, zaznamenala jsem nový trend. Ti čilí mají tuším po 70 dopravu ve vlaku zadarmo, a tak tam jezdí rádi na výlet. Do tepla, pokoukat se, být mezi lidmi. Někdo v zimě pendluje každý den, a mnozí ušetří i na topení. I ve vlaku bývá příjemně. Letáky mi nevadí, škrabu a loupu do nich zeleninu, ostatní shromažďujeme a patří k zábavě mé maminky, že si vozí sběr na vozejčku do sběrny a každá koruna dobrá. Chápu, že konkurenční bez se bez letáků neobejde, když v tom žiju a není zbytí, musím se s letáky nějak srovnat. Nadávat na ně a nakupovat tam je legrační postoj.

 6. já na obchodní domy nenadávám, jen jsem ve zkratce zreprodukoval co občas slyším, mě osobně nakupování v obchodních domech často příjemné není, v případě malého obchodu vstoupím, vidím, ukážu, řeknu, dostanu, zaplatím a odejdu, často to stihnu do jedné minuty, v případě obchodního domu jdu na místo kde měli například rohlíky, projdu celým obchodem a rohlíky jsou jinde, další týden zase jinde,
  denní stacionář jsem také zaznamenal, je to dobrá věc, důchodci si jak jsem se dozvěděl dávají sraz ne v kavárnách jak kdysi ale v obchodních domech, některé tam dokonce navštěvují vnoučata, také dostávají instrukce od dětí co mají koupit atd., je to operativní, připomínám co jsem nedávno napsal na svůj blog o zkušenostech jednoho člověka z mého okolí, který byl na návštěvě v USA – američané ani nejezdí na dovolenou – stráví ji v obchodních domech, je vidět, že stále máme v čem USA dohánět.

 7. OK, myslela jsem to jinak; že spousta lidí nadává na letáky a v těch centrech nakupují.

 8. Zuzi, souhlasím s tebou. Nevadí mi větší nákupní objekty, navštěvuji je, když je nouze nejvyšší, ale jsem ráda pokud je mám na dosah ruky. Zásobuji totiž celou rodiny. Asi to není košer, ale úplatek také tak docela ne, je zkrátka "pumprdendlich". Tak jako většina věcí v životě.

 9. Pumprdentlich, jak dlouho jsem to slovo neslyšela, až jsem zapomněla co to přesně znamená a musela si to osvěžit. Dík za osvětu.

 10. to slovo neznám, šlo by vysvětlit

 11. Pumprdentlich je výraz z knihy Oty Pavla, znamená vpodstatě: je to výborný, ale stojí to za hovno. Vysvětluje to sám autor asi jako když krásná žena v plesovýcg střevíčkách šlápne do hovna. příkladů si můžete představit kolik chcete, je to vcelku obvyklá situace. Já zažívám ty stavy denně několikrát.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient