Led 092011
 

Klobouk, kniha a hůl a Putování a listování

Obě knihy spolu souvisí, přestože to nikde napsané není a vyšly v rozmezí 5 let. Nejdříve antologie – literární putování šumavskými a novohradskými hvozdy – Putování a listování / 2004 a v roce 2009 Klobouk, kniha a hůl s podtitulem studie “kráčející postavy” v krajině.

O autorovi jsem se už zmínila v souvislosti s textem o knize Františka Štorma. V této knize měl v jedné mozaice Kroutvor geniálně jednoduchý linoryt houbaře. No a zde, v této knize, nalezneme kromě toho houbaře i máchovského poutnía a robustní ženský akt s knihou. Má to styl. A stejně tak i autorovy eseje.

Zvykala jsem si chvíli, než jsem autorovi přišla na chuť. V textu samostatných a zároveň souvisejících esejí o postavách – poutnících jsou kromě autorových úvah i fakta, takže nemůžete číst jen tak nesoustředěně a po povrchu, chcete-li z toho čtení něco mít.

Autora zajímá fenomén poutnictví a jeho výrazné osobnosti, nejen literáti, ale i další jeho láska, malíři. A shodou okolností jsou to všichni ti, které mám ráda i já: Karel Hynek Mácha, Josef Váchal, Bohuslav Reynek, František Skála mladší.  A poznáíte i další, o kterých jsem já třeba ani nevěděla. Jisté je jedno. Autora zajímají vyhraněné osobnosti mající co společného s tajemstvím a jistou magií krajiny. Josefu Kroutvorovi nejmilejší je pak Šumava a její hvozdy, samoty, cesty, obyvatelé až k Novohradským horám. A ta krajina je pro něho bezhraniční. Líbí se mi kultivovaný jazyk autora, někde použije slovo skoro nepoužívané – třeba  STRAKATÝ a také, že kniha není jen o těch poutnících, ale i o něm samém. A nejen o poutnictví … ukazuje nám i rysy “poutníků” v nepoutnictví.

Nejvíce mne zaujala kapitola Cesta ke kostelíku v St. Nizier. Zajímavé propojení autorových podzimních prázdnin s Bohuslavem Reynkem a Kubinův Zwickledt, Kubinova Šumava. Tam bych se tedy chtěla někdy podívat. A propos… Šumavu skoro vůbec neznám …

Dovolte, jednu “krátkou”, – úvod k Lesním esejům:

Bylo to už před lety, někdy v srpnu, když jsem se vracel z návštěvy Říma, v tom čase žárem rozpáleného, vyprahlého a vylidněného města. Autobus uháněl celou noc a brzy k ránu, za svítání, zastavil už na rakouském území v chladivém povětří alpské krajiny. Šel jsem se na chvíli projít, abych si protáhl tělo a osvěžil se, a došel jsem až na konec parkoviště, odkud se otevíral pohled do malého údolí. Z luk a lesa se zvedal mlžný opar a mně se náhle zmocnil šťastný pocit něčeho důvěrně známého a blízkého. najednou jsem si uvědomil, že tam, kde rostou smrky, jedle a borovice a kde voní jehličnatý les a tráva na louce, jsem doma. Na tom nic nemění ani hranice, na nichž lpí národy a o něž se vždy vedly nesmyslné spory. Je mně protivný každý nacionalismus. Za ideální krajinu pavažuji české pohraniční lesy, kde se mísily dva jazyky a dvě kultury.

Kniha Putování a listování pak výše jmenovanou knihu o poutnictví rozvíjí, protože totiž obsahuje texty a úryvky deníků nebo jiných literárních útvarů, které Josef Kroutvor  v té nověji vydané knize jmenuje, uvádí nebo na ně odkazuje.

Tento text by mohl být zevrubnější, ale je takový jaký je. Trochu už jsem ztratila po delší době od přečtení souvislosti a vypadly mi papírky zakládakící zajímavé pasáže. Čekala jsem, až se ty pocity ve mně usadí a srovnají a zatím nejspíš trochu vybledly. Číst znovu už ale nemohu, těmto útlým knihám jsem i tak věnovala moře času. A dvě další, z jeho dílny, čekají.

 Posted by at 19.57

  3 Responses to “Dvě knihy Josefa Kroutvora”

  1. Je dobré cestovatpo stopách výletů umělců,protože to mají vymakané,v křtinském lese je Máchova vyhlídka s pomníkem je odtamtud vidět až do Brna.

  2. Je dobré cestovat s někým kdo vidí stejně nebo podobně jako já. Pak je z každého setkání nebo i malého výletu vzácná záležitost! Říkali jsme si to zrovna s dcerou, že ať jsme spolu kde jsme, vždy to stojí zato. Zeť takový dobrodruh není…

  3. Zuzi,je radost přijít na Tvé stránky – tento článek mě obzvláště potěšil.
    Zdravím, M

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient