Led 032011
 

v době krize soch jako naseto

Snůška letošního roku… O svátcích jsem shlédla pořad o nových sochách, možno říci i instalacích v naší republice. Viděno dvakrát, abych to vstřebala. Kromě kolínského kamene, ve kterém je vetknut takový oficiální reliéf dvou méďů / Pavel Rajdl (nic moc, připomínám mi to “velmi vtipné” cimrmanovské desky rozeseté po celé republice) – prý je ten kámen dobrý k tomu, aby se zde lidé setkávali; podivný důvod existence, navíc to není nijak vtipné ani hravé v porovnání s předlohou, je to prostě taková plaketa:

Další unikát mají v České Třebové. Před nádražím vyrostla socha Jana Pernera/ Jaromír Gargulák ( JP český vlastenec, projektant a stavitel železničních tratí)

Socha se mi nelíbí, ale musím uznat, že předloha, ze které výtvarník pravděpodobně vycházel, se sochou vizuálně a proporčně  koresponduje. Bereme-li v úvahu umělcovu fantazii. Ale ať se snažím jak se snažím na chuť jí nepřicházím. Je to taková zrůda.

Ale Brno má nových soch celou plejádu. Bohužel z toho rance nových instalací jsem také poněkud rozpačitá. Jako první představuji dílo  stojící před budovou Nejvyššího správního soudu na Moravském náměstí. Zadkem k budově, k náměstí čelem  můžete vidět sochu stylizovaného muže nesoucího kostku nad fontánkou. Jeho jméno je Spravedlnost.

Ták, tady toho pána máme! Lidé v Brně mu říkají důvěrně exekutor, an zabavuje podle některých televizi, podle jiných sejedná o stěhováka. Autor vysvětluje tuto alegorii spravedlnosti takto:

Jde o alegorické dílo naděje a víry ve spravedlnost. Figura se potýká s břemenem spravedlnosti; zpočátku těžce, později však váhu břemene překonává a těžký kvádr jen lehce přidržuje. Samotný motiv kostky začal vznikat už před dvaceti lety. Šlo o kontrast hmot, o zápas člověka, který jsem sám v mladém věku sváděl se světem jako takovým, říká o své soše Kotrba.

A propos… pokud mě čtete dobře, pana sochaře Maria Kotrbu už jsme tu jednou měli, vzpomínáte? Ano, Pieta v novodobé křížové cestě poblíž Kuksu

Ale to není všechno, autor vyhrál soutěž na jezdeckou sochu, která má stát v Brně a zobrazovat Jošta Moravského. Také na Moravském náměstí

No, styl je styl, ale nemusíme mít všechno…

Zítra budu pokračovat dalšími realizacemi na Moravském náměstí, které jsem shlédla v dokumentu ČT.

 

 

 

 

 

 

 

 Posted by at 22.44

  28 Responses to “Brno sobě”

 1. Tak makonec mi ti medvědi u Kolín přijdou ještě tak nejlepší…

 2. Brno,město mého mládí a takhle ho "vyzdobit" !! To mě teda pan výtvarník nepotěšil.Pieta mi pripomíná ty modelínové chobotničky z II.patra.
  Omlouvám se,ale na mě to tak působí … :-((

 3. To i ten Hliníkův pomník v Humpolci mi připadá hezký proti výše vyobrazeným výtvorům…

 4. Marto,ano, souhlasím, vedle ostatních výstřelků působí tak nějak alespoň sourodě, včleňují se.

 5. ivy, na svých cestách jsem se setkala náhodou se třemi cimrmanovskými připomínkami (na Kokořínsku, v České Sibiři a na zámku Moravská Třebová má třípokojovou jizbu), přiznám se, že mě takové to hojné přiživování na něčí slávě nijak nebere a také mi to přijde už bezduché, a to můj smysl pro nesmysl a absurditu je příznačný. Hliníkův kámen připomíná medvědy, koukám, vidím ho poprvé…
  http://www.hrady.cz…462/22329.jpg

 6. Ještě k Pietě. Socha se mi v souboru ostatních soch "nkc" líbí. Zdá se mi vyvážená, povedená. "Cesta" tvoří souhrn pestrého společenství stylů a uměleckého vyjádření. Jednoduchost Piety mi nevadí, socha je vyvážená, tvoří trojúhelník a zaujal mně i sokl připomínající schody nebo klekátko. Netřeba mi více. Ovšem mám trochu problém vidím-li od autora těch soch více. Jsem pro jednoduchost, otesanou až na hranici, ale … někdy mám pocit, že autor to odbyl a nenalezl adekvátní zkratku k zamýšlenému ztvárnění námětu. Ztvárnil svoji první představu, asi tak. A ještě větší problém nastane chce-li autor udržet svůj styl a navrhnout důstojnou jezdeckou sochu. Jošt mi přijde směšný. Byl by hezký nafukovací, jako hračka pro děti brněnských patriotů.

 7. Pieta je fakt spíš chobotničková a jezdecká socha jako hračka pro malé děti, perner jako duch a na setkávání bych na kamenech čekala víc než 1 místo k sezení 😉 Ten exekutor má dobrou myšlenku, ale bůhví, co se v budově za jeho zády odehrává případů spíše prameny naděje dusící. Socha exekutora by před soudem byla ale možná preventivně edukativním počinem :-)Před školu bych pak navrhla sochu kopáče příkopů (jako důsledek špatného učení se), před nemocnici člověka o holi/ve vozíku, a pro radnici už tam tuším mají ten falus, takže stačí už jen před cukrárnu dát sochy obézních lidí apod..

 8. Ještě k té pietě – spokojila bych se s ní snáze, kdyby mě na ní neustále nedráždil fakt, že nechápu, co je ruka a co noha u držené postavy (Ježíše). U takových motivů asi není vhodné, aby podled Marie mohl budit zdání, že Ježíšovi kouká na méně křesťansky vhodná místa.

 9. Souhlas s Bosorkou, ta jezdecká socha opravud vypadá jako hračka. Na mé tváři vykouzlila dokonce úsměv, je taková komická. 🙂

 10. Kde je nejvyšší správní soud? Za zády té sochy asi těžko, tam by měla být ulice a koleje.

 11. 9 eviTo víš, mít hlavu jako sázecí kolík či děrováč-párkovač na párky v rohlíku, to moc respektu nevzbuzuje 🙂 Igráček Hadr.

 12. Budu tu večer, děkuji pěkně za komenty.

 13. Bos,EviKřížovou cestu jsme probírali sochu po soše ve vzájemném dislogu 3 lidí a bylo to moc hezký, nezavrhli jsme ani jednu sochu. Myslím si, že je docela důležité sochu vidět ve svém prostředí. Piety se tímto zastávám. Jé, ty jsi prozradila o čem chci psát, já se na to moc těším, jak to proberu ze všech stran, ale kdy budu zase mít na to čas a klid nevím, přijedou dnes pozdě v noci mladí a tak na tahle velká témata nebudou vhodné podmínky. jezdecká soch jsem psala v komentářích by byla dobrá nafujovací nebo vyvedená v plyši – samozřejmě jako netradiční souvenir pro oficiální návštěvy. Ta jeho nekomplikovaná hmota je pro takové materiály přímo určena.

 14. [10] ( )To je pan Veselý?
  Mýlíte se: http://3.bp.blogspot.com…0256.JPG

 15. SpravedlnostMně se ta socha před soudní budovou líbí. První dojem z fotky byl takový, jakože ta spravedlnost je tryskající síla, která se dere na povrch a to břímě pomáhá odvalit. Ale i ta postava, počertu stylizovaná – přesto je v ní napětí – to zvedání. Věřím tomu zvedání břemene a že ta tryskajíc síla tomu napomáhá. Zkuste si to udělat z plastelíny, mudrcové. Klobouk dolů před autorem. Krizi bych do soch netahal. Ještěže se na ně ještě najdou nějaký prachy. bz

 16. Dobrá, socha by byla určitě ráda, že se jí zastáváš. Tvůj pohled by se dal brát, ale já v tom navzdory tvé interpretaci stále vidím toho stěhováka a nikoli spravedlnost; sama bych měla problém spravedlnost ztvárnit, ale jistě bych na něco přišla. Toto kdyby mne napadlo, zavrhla bych. Do pytle, připomíná mi modelací Fernanda Légera, já vím, je to možná blbý, když je to malíř, ale promiň přijde mi, že tento sochař není tak nápaditý a seká to … musím odejít …

 17. nojoNojo,
  každej to má trochu jinak, Légera si vážím, měl svůj ksicht, ale nepověsil bych si to doma, tudletu sochu bych taky nechtěl před barákem, ale naštěstí nejsem soudce. Nevím, proč kvůli ní légerovat nebo chagallovat. Můj pocit z ní je, že to je dobré sochařské řemeslo a ten špeditérský nápad je velmi blízký mému naturelu.
  Více současných soch! Ať se líbí nebo naopak! bz

 18. jojo.. díky, konečně jsem pochooila podstatu. Socha je docela vtipná a má i tu vnitřní dynamiku, ale má smůlu. Měla stát někde úplně jinde. Před sídlem špeditérské firmy, možná exekuční. To jak si vysvětluješ tu prýštící spravedlnost je nesmysl. Spravedlnost prýští, ale ten obludný kvádr se nepohne ani o píď, ani ten silák s ním nehne. Je tototiž břímě naší státní správy, tak je to.

 19. Já teď chodím po České, to je paralelní ulice, po této ulici jsem šel již velmi dávno, poznal jsem kostel a bývalý kněžský seminář, posléze muzeum dělnického hnutí, kam jsem chodil do kavárny, kde nikdo nechodil, takže tam bylo levně a klid, teď je tam galerie, z Vašeho odkazu na jinou fotografii jsem poznal, že socha je před budovou, kde kdysi byla česká pojišťovna, nenapadlo mě, že do takové dle mě malé budovy vzhledem k důležitosti instituce se vleze nejvyšší správní soud, co se týká sochy není zase tak špatná, vzhledem k většímu množství historických budov mi její umístění nepřipadá dobré

 20. Díval jsem se znovu na budovu se sochou, myslím, že ta pojišťovna byla trochu jinde, sice na té ulici ale jinde

 21. Ale už tím pohnul, s pomocí té studánky. To je neoddiskutovatelné. bz

 22. Brno…jezdívali jsme tam s manželem pravidelně s dřevěnými hračkami, které jsme vyráběli. Zásobovali jsme obchod Lucas, Kapucínské náměstí. Brno a Brňáky jsem měla ráda a dosud mám. Také z té lokality se znám s mnohými trampy, dodnes se stýkáme.

 23. Hošik soše jsem si už své řekla, nyní se těším až se budu moci zabývat další sochou, černým obeliskem. Ale k tomu se dostanu snad zítra ráno. Trávím čas s dcerou a její rodinou. A včera v noci jsem spala snad jen 3 hodiny a ještě se mi zdály jakési podivné sny. Zítra mám dovolenou.

 24. Zuzi,Tvůj článek nás inspiruje k cestám, abychom uviděli sochy na vlastní oči. Už se těším. Je fajn, že u Tebe vždycky narazím na něco, co mě extrémně zajímá – díky!
  Měj se hezky v novém roce, buď zdravá a piš

  M+M

 25. Nápodobně, Míšo, o tom černým pilonu v Brně chci hned jak se to šikne napsat.
  Díky!

 26. černému pilonu se říká vibrátor, nebo podle objektu stojícímu za vzor vibrátoru, na Silvestra měl přes sebe ochranu, pošlu Vám návod na obsluhu. Hodin, které jsou jeho součástí.

 27. Vím vím, vyhýbám se záměrně tomu slovu, chci se na něho soustředit v textu, mám fotku i té nafukovací košilky, návod chci, dík. jak mě něco zaujme jdu po každé informacio tom objektu jako ohař. netýká se to lidí s kterými se přátelím, aby nebylo pochyb. Návod jsem viděla ta webu, ale byl příliš miniaturní, naskenujte ho prosím čitelně. dík.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient