Pro 282010
 

Abych dořekla co jsem tuhle nakousla.

Potěšení z dobrého pokrmu zažívám poměrně často, však jím odjakživa jen to, na co mám zrovna chuť; vlastně tak nějak si vyhovím bez ohledu na současná doporučení a trendy. Tím myslím, kupříkladu, že oběd pro mě nemusí být teplý, a mám-li nutkání, dám si klidně oběd už k snídani. Jsem tak nějak při chuti stále, a tak se musím neustále krotit a také si v některých obdobích dokonce i odříkat. Ale odříkám si tak, že jím méně a cvičím, protože se těžko vzdávám některých požitků a těžko si utrhnu od huby něco nezdravýho co mě zrovna tuze láká a nahradím to polystyrénem s mrkví. Taková jídla pojídám s nechutí a ta touha po čokoládě nebo pařížském salátu jepak ještě bolavější, nedůtklivější a důraznější.

Chuťové pocity při dobré konzumaci jsou znásobeny ještě dalšími aspekty. Svůj vliv hraje samozřejmě  i prostředí, společnost, překvapení a hlavně mě těší, jsem-li hostem a krmě je připravena speciálně pro můj mlsný jazýček a hostitel se trefí do mé momentální chuti. Tak se stalo před několika lety, a ta příhoda se pro mne stala nezapomenutelnou až legendární.

Trávili jsme se synem poslední srpnový týden na malé chatičce v mých oblíbených Maštalích, třeba https://rozvedena.blokuje.cz/571668-mastale-2007.php a dostalo se nám pozvání na oběd. Seznámila jsem se totiž na počátku pobytu v autobuse s jistou paní, a a protože jsme si hned padly do oka slovo dalo slovo a tak jsme poslední den pobytu uklidili chatu, připravili batohy za dveře do pohotovosti a vydali se na cestu. Do bývalé myslivny Na Haberkách, kde paní celoročně žila, vede tuze krásná stezka traverzující v celé své délce zalesněný svah kopírující tok řeky Novohradky. Staleté buky a jiné listnáče nebyly velmi dlouho těženy a procházka takovým přírodním rájem je sama o sobě slastí, navíc slunečné počasí a vidina dobrého oběda… co více si může člověk přát?  Ptala jsem se cestou Honzy,co by si dal dobrého. On že smažený sýr a hranolky, já zase měla chuť na nějakou dobrou omáčku s hovězím masem a knedlíkem. Neměli jsme však tušení co se na nás chystá … A přání se splnilo nakonec mně a k obědu bylo vůbec to nejlepší co mám ráda!

Nejprve na stůl přistála polévková mísa s hovězí polévkou – vývar, masíčko, zelenina a kápání. Mňam! A potom to přišlo: španělský ptáček se smetanovou omáčkou a ne sice knedlík, ale rýže, ale to mi vůbec nepřekáželo v naplnění mých představ o dobrém obědě. Já jsem si ten oběd vysnila a užívala jako král; jedla jsem velmi pomalu a prožívala naplno každé sousto, s vědomím toho, že ta nebeská slast jednou skončí, ale chci si ji prodloužit jak nejdéle to bude možné. Ano, vzpomínám si na to dodnes, přistihla jsem se že se při jídle usmívám, tedy mám ve tváři výraz té rozkoše z dobrého jídla. Bylo to v tu chvíli pro mne všechno, v co jsem mohla jen doufat a na nic jiného kolem mne jsem se neohlížela. To jsem ještě nevěděla, co vím dnes – že tento stav vytržení se nazývá odborně animální orgasmus. Díky pane Veselý, že mohu nyní svůj zážitek zařadit do souvislostí a  uvědomit si, jaký zemitý a živelný prapocit jsem tehdy prožila. Myslím, že menší frekvence takových silných zážitků jde člověku k duhu, protože častější pravidelnost stala by se závislostí. A každá závislost je omezením. Jak se říká … dobrého líku pomálu… Ale animální orgasmus není jen věcí dobrého jídla … dodávám. Lze ho zažít i při jiných činnostech, a nemusí to být jen sex, jak vás jistě šibalsky zrovna napadlo. I takové dobré počtení má něco do sebe, no ni???!

 Posted by at 8.13

  6 Responses to “Unešena z dobrého jídla.”

  1. Nižším formám se říká bílý sex (podle nejčastější barvy ledničky aj. kuch spotřebičů) 🙂

  2. aha! to bude mít asi také něco společného s tou frází: za vším hledej sex.

  3. Váš článek si vytisknu a budu ho číst před každým jídlem. Proč jsem ho četl teď? Dnes jsem se přecpal slaninou s vejci, takže večeře sestávala ze dvou pomerančů, bylinného čaje a dvou prášků proti padání vlasů. Takové krásné pocity jaké popisujete já zažívám rád. Lepší je to samozřejmě,když stejně tak chutná současně všem okolo.Ženy v mém okolí to mají těžké,po návštěvě restaurací v mém doprovodu musí několik týdnů držet dietu,kdežto já si to mohu druhý den zopakovat.S tou nejoblíbenější jsme jednou během tří hodin navštívili tři restaurace a vždy jsme jedli.Zakončili jsme to v Brně v Pegasu s marinovanými žebry.Dotyčná v té době vážila 50kg,já 110kg.V té době se údajně živila tak jako každá žena – rohlík ráno v poledne večer.Podotýkám, že jsem velmi nerad,když někdo nechá něco na talíři.Považuji to za neúctu k přírodě,které jsme sebrali suroviny na přípravu jídla. Na závěr, ta paní z hájenky – stále žije, stále vaří, stále se znáte? Kdy mohu přijet? Vezmu sebou kolegu Radka Jadomka a jednu slečnu. Případné náklady platím.

  4. Čtu,usmívám se a žužlám aspoň mandarinku.Počtení je to náramné,ale něco dobrého na talíři bych si taky dala :-))

  5. LV,jste mě rozesmál a pobavil svým komentářem. Vy jste tedy jedlík, musí být náročné být vašim společníkem, když jste na tahu a při dobré chuti! Děkuji za ocenění, když jsem text psala, znovu jsem se na ta místa vrátila a prožila si to celé znovu. Ano, myslivna Na Haberkách opravdu existuje, uvidíte ji na mapě hned vedle studánky Kapalice:
    http://www.mapy.cz…135092736@z=13
    Však o paní nemám zprávy, vídali jsme se jen o dovolené, když jsem byla v Maštalích a zašla se na ni podívat. Paní špatně chodila, o holích, a před dvěma lety byla zrovna v tu dobu v nemocnici, před rokem už byl pozemek kolem chaty oplocen, branka zamčena, zvonek chyběl. Nedostupný hrad, kouzlo zmizelo. Letos jsme tam už ani nešli. Myslím si, že opakovat se ten zážitek bohužel nedá. Ale stejně se na ni zeptám v knihovně v Proseči, byla velkou čtenářkou a do knihovny dojížděla tím autobusem…

  6. ivy,také pořád cosi takového žužlám, musím doplnit zásoby ovoce, jsem ráda, že jsem zaujala a sepsala to na "věčnou" paměť.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient