Pro 082010
 

a houbaři, ty podivné bytosti!

Také už se těšíte až ta bílá masa ustoupí, sluníčko se zatetelí  a my vyrazíme nedočkavě  do lesů sbírat houby? Ano. Ale už nikdy, rozumíte… NIKDY! to nebude jako dřív … Po seznámení s obrazy Karla Jerie budu do lesa vstupovat s hlubokým respektem, zmatkem a neurčitou obavou. A les se pro mne stane více než kdy jindy tajemným rejdištěm podivných bytostí, které mohu, ale také nemusím potkat. A vlastně ani nevím jak je to pro mne lepší. Toužím po dobrodružství, ale nechci také hrůzou zešedivět. Chodívala jsem do lesa sama a bez obav, nyní už si nejsem jista ničím!!!

Past na Houbaře, 135×195, olej na plátně, 2007

Duch lesa, 100×135, olej na plátně, 2005

¨Noční výprava, 80×70, olej na plátně, 2007

Zjevení na mýtině, olej na plátně, 2007

Houbaři, 135×195, olej na plátně, 2006

Průzkumníci, 100×120, olej na plátně, 2006

Pro doplnění vašich vědomostí o houbách, tajemných bytostech si dnes úderem 20. hodiny pusťte rádio na Vltavě, dozvíte se o tom nebezpečí více: vysílá se 2. a závěrečný díl dvoudílného pořadu Bytosti zvané houby od Jiřího Kamene, 1. díl  je k poslechu v archivu českého rozhlasu.  Dnes jsem ten pořad vyslechla s velkým zaujetím. A ještě web malíře Karla Jerie, jeho tématy nejsou jen houbaři.

Půjdete-li ale večer do divadla ORFEUS, nemůžete být tam i onde. Také tento druhý díl naleznete posléze v archivu ČR, ale ne na pořád. Jen do konce roku, hlídejte si to. Stojí to zato. Hmm,  a všimli jste si, že se ze mne stává fanda rozhlasu? Konečně, to mi to dalo… mohu říci! zuzi

A ještě něco: do textu o hlubinách umělcovy duše mi dodal Sejra fotografie umělcova útočiště, kde zřejmě, na ještě nezkaženém venkově, nachází inspiraci ke své všestranné tvorbě.

 Posted by at 18.27

  5 Responses to “Houby, tajemní lesa páni”

  1. Obrazy dobré, budu je propagovat,co se týká významu lesa pro psychologii našich předků – Daniela Hodrová Román zasvěcení.

  2. Také se mi to líbí, je to velmi mysteriózní a současně i pohádkově hravé, živelné a místy perverzní. Má to tah na branku.

  3. Jmenovaný román jsem nečetla, jméno autorky je mi známo, ale bez souvislostí.

  4. Neplést s autor Elzabet Haich, dílo se jmenuje Zasvěcení. daniela Hodrová, pokud jsem se nespletl na psala knihu, která se jmenuje Román zasvěcení. Pojednává o výkladu různých literárních situací v psychologii středověkého člověka, například psala o tom, že dříve člověk les vnímal jako něco strašidelného. žila v něm nebzepečná zvířata, málo cest, špatná orientace, různí živlové v něm žily, lokální tornáda, která považoval za divokou honbu, v některých údolích byly optické podmínky příznivé pro vznik fata morgán- pověsti o propadlých městech, zámcích, vesnicích, hradech, strašidlech atd., dále příznivé podmínky pro zvukové kanály, které vedly zvuk z větší dálky, – poslední tři případy jsem přidal já.

  5. Pěkně o lese píšete, takový ho kreslí malíř Jerie, ten náš český, myslím ten v mém okolí, je však docela hodný. Ačkoli mám zážitek jeden velmi ponurý a děsivý. Jednou jsem potkala v lese poblíž nehostinné rokle nikoli přízrak, ale skutečného podivného člověka oblečeného jako do kostela. Tehdy jsem měla zadek stažený a svírala v ruce otevřenou rybičku. Dopadlo to dobře – a to mě ten chlapještě ke všemu ze zdvořilosti oslovil!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient