Lis 252010
 

Záhada architektova portrétu vyřešena!

Tak tuhle vilu jsem ve skutečnosti neviděla, ale mám ji nadívanou a načtenou docela dobře. Několik známých i neznámých osob spojilo své úsilí, a tak vám mohu nabídnout výsledky našeho pátrání.

K zájmu o tuto vilu mne přivedla Matulova vila v Hlinsku, kolem které mnoho let jezdím vlakem, ale až letos jsem se byla na ni zblízka podívat (podruhé, poprvé  jsem jen prošla a nebyl čas).  Hledala jsem  na internetu stopy po architektovi této vily – Ladislavu Skřivánkovi, a kromě několika lokálních zmínek z měst, kde se nacházejí jeho realizované stavby, nic uceleného. Až na větu, že historik architektury Zdeněk Lukeš o něm kdysi kdesi přednášel a nazýval ho podivínem – pro jeho urputnou zálibu v  klasických stylech architektury, zejména v renesanci. Tu si přetvářel k obrazu svému ve stylu novorenesance, ale jen velmi přísně, bez výstřelků. Svým smyslem pro hmotu stavby, klasickou zdobnost a  detail pak dosahoval u svých projektů  dekorativní monumentality –  byl  zejména známým architektem veřejných budov, zvláště školních.  Modernismus mu nic neříkal.  Realizovaných staveb má po celé československé republice dost:  Plzeň, Praha, Hlinsko, Klatovy, Vysoké Mýto, Domažlice, Olomouc,  Litvínov, Banská Bystrice aj.  a nerealizovaných jakbysmet. Trochu pikantní mi přijde odmítnutí jeho návrhu cyrilometodějského kostela v Olomouci, protože chtěli něco modernějšího, navzdory tomu, že už předtím velmi prozřetelně zvolil místo, kde bude kostel stát – cituji: … Měl to být neorenesanční chrám za 10 milionů korun. Návrh však nebyl přijat, protože, jak bylo rozhodnutí zdůvodněno, každá doba má svůj styl, a proto by se měly současné stavitelské tendence projevit i zde.

A právě Zdeněk Lukeš mne upozornil, že hlinecká vila má svůj pandán – dvojče ve Šrotově vile v Olomouci. A že na nároží je dokonce Skřivánkův portrét.  To mi nedalo a postupně jsem požádala o pomoc při pátrání několik  vytipovaných neznámých Olomoučáků, z nichž jeden  – historik umění Jakub Potůček, mi velmi pomohl a toho si cením.  Vypátral Skřivánkovu bustu na rohu, z čehož i on měl radost.  Nevšiml si jí. A nevšimla jsem si jí ani já! Milada totiž náhodou nedávno do Olomouce zavítala a vilu mi ze všech stran vyfotografovala! A až dodatečně jsem si všimla, že pečlivějším zkoumáním jsem bustu mohla objevit i na jejích fotkách!  Nabízím vám tedy několik snímků  pana Jakuba Potůčka a Milady a k vile se vrátím bližším  textem o víkendu,  ještě mi nějaké údaje k úplné  spokojenosti chybí. Zatím si pečlivě prohlédněte fotografie. Já vím, nejste do toho takoví blázni jako já, ale zkuste to :).

Skrivanek_3

Šrotovu vilu dnes vyfotografoval Jakub Potůček

povšimněte si pod horní římsou na rohu “boule” – to je busta architekta Skřivánka

skrivanek

Porovnejte s “originálem” a všimněte si kružítka a trojúhelníku – atributů architekta

Skrivanek_skica

Skica pana architekta – dle pana Jakuba Potůčka, cituji: původní Skřivánkem navrhovaná zahrada v duchu florentského quatrocentta nikdy nebyla realizována a v zadní části postavili Šrotovi ve 30. letech nájemní dům, aby si na stáří zajistili příjmy na živobytí.

Skrivanek_hlavni_pruceli

Sken staré fotografie poskytl též pan JP – i zde vidíte bustu LS

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A na závěr několik “brutálních” fotografií Milady, která nemilosrdně nafotila současný stav vily, však dočkejme času.

K testu a fotografiím se vrátím, až budu mít k dispozici více detailů. Budova je stejně jako hlinecká vila dekorativně ozdobena vlasteneckými a mravoučnými citáty, zde z Nerudových Zpěvů pátečních a veršů Svatopluka Čecha a sdělením o stavebnících, projektantovi a staviteli a zadavateli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na tomto snímku je dostatečně patrné, že otevřená veranda –  viditelná na skenu staré fotografie – vzala lety vniveč. Porovnatelné zejména na fotografii pana Patočky nahoře.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

skrivanek0

Ano, zde důkaz, že na budově shlíží na marné lidské hemžení architekt Skřivánek. V souladu s přesností a měřitelností vyjádřené dvěma atributy, antickým ideálem krásy a povzbuzením ducha vlasteneckými verši. … jak jsou si obě budovy podobné… zda se nenalézá i na té hlinecké utajená architektova tvář???

 Posted by at 20.18

  7 Responses to “Vila Eduarda Šrota v Olomouci”

  1. kružítko a trojúhelník se dává k portrétům svobodných zednářů.

  2. Výpravy za architektonickými skvosty jsou velice zajímavé.Jsem laik,ale moc ráda se vždycky podívám.Co takhle udělat si radost knihami o nejkrásnějších vilách v ČR?Z.Lukeš je spoluautor,ne?

  3. LV, no ano, to mě ale vůbec nenapadlo v té souvislosti, zajímavá shoda, je ale klidně možné, že je to Skřivánkův vtip. Nebo k nim patřil? To jsem se nikde nedočetla. Ale je docela možné, že jeho záliba v klasicismu a tradici, mravoučná hesla, s tím souvisí. To jste mi nasadil brouka do hlavy …

  4. ivy, já jsem také laik, ale tak mě těší se tím zaobírat a vůbec dívat se, pozorovat, nacházet tyhle věci. Knihu máme několik dní v knihovně, ještě není zkatalogizovaná, ale já ji dosud neotevřela, nevím, jestli je spoluautorem, nerozptyluju se jí zatím, protože mám od Milady pár dní dárek: Kaleidoskop tvarů, to je obdobná kniha zajímavých architektonických objektů Pardubického kraje, nejsou tam jen vily, a té je ZL spoluautorem.

  5. LV,tak je opravdu asi v tom znamení opravdu drobný vtip, zednáři mají ve znaku kružidlo a úhelník, jak jsem si právě ověřila:
    http://upload.wikimedia.org…s.png

  6. velká prosbaDobrý den. Pátrám po jakýchkoliv podrobnostech ze života arch. Skřivánka. Sídlíme v "jeho" budově – Gymnázium Sušice- a letos slavíme 100. výročí otevření budovy. Již jsem se obrátila na p. Lukeše, odkázal mě na svůj článek z roku 1988, ale ten nemůžu nikde najít. Nemůžete mi prosím pomoci? Beru cokoliv. Na oplátku nabízím fotografie naší školy ze všech možných úhlů – bedete-li o ně stát.
    Děkuji. Milena

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient