Lis 222010
 

Kaňonem Chrudimky, Krkanka a Peklo

V sobotu jsem byla vysazena v Nasavrkách a měla dvě hodiny na vycházku po naučné keltské stezce. Doma jsem jen tak orientačně nahlédla do mapy, terén není těžký, řekla jsem si, a nakonec – tyhle stezky jsou většinou značeny pečlivě. Ne však tato, v závěrečné fázi jsem zbloudila, však bylo to bloudění cílené a uvědomělé. Limit dvou hodin jsem hladce zvládla.

Z Nasavrk jsem zamířila po modré turistické značce, která se záhy spojila s keltskou stezkou, do lesního zářezu sledující zleva potok zvaný Debrný. Mířil do skalnatého kaňonu řeky Chrudimky.

No, a už jsme tady, u Chrudimky, a dáme se po zelené naučné stezce doleva. Skalnatý kaňon, spíše bučiny a někde dubiny a co je nejzajímavější,  staré trampské prvorepublikové chaty. Jsou tu na dožití, nové se stavět nesmí, jsme v přírodní rezervaci Krkanka nebo této lokalitě  říkají trampové a místní Peklo. A tak se na ty chatičky podívejme. Johohó, ať teče rum!

Necháš doma Anču, Manku, šineš si to na Krkanku

Ať je léto nebo zima, na Krkance je vždy príma! Johohó, ať teče rum!

                            Vyschly už láhve na stole, pohasl ohňů žár,  šerif své těžké pistole pověsil na stožár, 
na vlajku smutně se dívá, kytaru pohladí a jeho hlava šedivá vzpomíná na mládí.

Romantika starých zašlých časů …

Zahovořila jsem se s řezbářem

Chata řezbáře, tedy spíš jeho tatínka …

Defilé zvířat

Nejmenší chata v údolí

OZOV – Osada zbloudilých, ostrov vyvržených. Potkala jsem se s pánem, jehož tatínek byl jedním ze čtveřice hošů, kteří tuto chatu stavěli. Ve 40. letech 20. stol.

Také prý jedna z nejstarších, ale to už stoupám od Chrudimky dalším terenním zářezem nahoru, po trase naučné stezky…

Ještě pohled z verandy té samé chaty do údolí a dál už to znáte … odpojuji se od značky a mířím doleva podél lesa a louky, případně pole a tak dál až do Nasavrk.

Trasu výletu můžete sledovat na přiložené mapě, z Nasavrk po modré, u Chrudimky doleva po zelené, stále podle vody a dále stále po zelené nahoru následujícím kaňonem, zde červeně naznačuji mé plahočení, napojuji se na silnici a u lomu zjišťuji, že jsem na trase další naučné stezky Magma! Dojít do cíle po silnici je již snadné.

 Posted by at 19.36

  2 Responses to “Už dávno vychladly mé pistole a dým z nich odnes vítr v dál…”

 1. Velice mě překvapilo kolik zajímavostí je v okolí Skutče, ať již blízkém či vzdáleném.Inspirovalo mě to v tom – poptatse spolupracovníků v kultuře zda neví o nějaké dochovalé prvorepubikové chatě. Možná by mohly být skryté v chatařských koloniích.

 2. No, nejsme žádná vyhlášená turistická oblast, naštěstí, ale zajímavých míst je tu dost. Alespoň pro mne. Tyhle chaty mají svůj půvab, nejsou tu jiné, jen tyhle tak všelijak splácané. Je to moc hezký, hlavně nyní, kdy je v údolí klid a ticho. A nejsou tu auta. Dá se sem jimi dojet. Pak je tu ještě něco lepšího. Údolí pokračuje stezkou pro pěší podél Chrudimky dál až ke Křížanovické přehradě. Údolí je divočejší , sevřenější. Zde je také ponechaných pár historických trampských chat. Sem se autem lidé nedostanou, a tak si člověk přijde chvílemi jako v divočině a myslím bych i měla sama strach tudy jít, některé chaty byly již před lety , kdy jsem tu byla naposled opuštěné a vypadaly jako obydlí duchů. Strašidelně ale přitažlivě. Svou tajemností.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient