Lis 212010
 

pár slov a fotografie

Kaple svaté Kateřiny je nejstarší stavbou ve městě Česká Třebová a zároveň jedinou dochovalou románskou rotundou ve východních Čechách. Její vznik je dodnes zahalen tajemstvím, dosud se totiž nepodařilo uspokojivě odpovědět na otázky kdy, kým a proč zde byla postavena. Obyvatelé města si pak její vznik spojovali se zázrakem.

Historikové kladou stavbu kaple, českotřebovští jí říkají důvěrně  Kostelíček, do souvislosti se založením města Česká Třebová někdy počátkem 13. století (první písemná zmínka je z roku 1335).

Původně románská stavba byla mnohokrát opravována,  přestavována a okrášlována.  V 16. století byla doplněna zvonicí, která slouží i jako brána do prostoru okolo rotundy. Ten je obehnán kamennou zdí a až do roku 1905 sloužil jako hřbitov.

Jeho zrušením rotunda ztratila svoji funkci hřbitovní kaple a postupně chátrala, až byla uzavřena docela.  První rozsáhlá rekonstrukce trvala  dva roky 1920-22, poslední velká oprava probíhala od 2. poloviny 90. let do roku 2002, a v roce 2006 byla dokončena rekonstrukce varhan.

Prostému interiéru dominuje výrazný oltář a otočíme-li se pohledem dozadu, spatříme podepřenou kruchtu s celoplošně  vymalovanou poprsnicí (jak jsem se dočetla, že se té části kruchty  hezky říká).  Viděla jsem a byla nadšena. Oltář a kruchta působí v jinak čistém intimním  interiéru jako dva skvosty.

Sakrální účel rotundy zůstal zachován, konají se zde bohoslužby a další církevní obřady, též varhanní koncerty.

Zajímavostí  tohoto komplexu je i omšelý domek v bezprostřední blízkosti rotundy. Společnost lidí, kteří se kolem Kostelíčku sdružují, umožňují jeho využití jako domu na půli cesty pro dospělé. Pro ty, kteří se chtějí usebrat, utvrdit ve víře, či prostě jen využít té blahodárné vzájemnosti domu a sakrální stavby. V současné době zde žije již asi jeden rok maminka s asi roční dcerou.

Tuhle informaci jsem slyšela opravdu náhodou.  Fotografovala jsem  náhrobky a na přednášku do rotundy přišla pozdě, vlastně až ke konci.  Přednášející farář komunikoval s knězem mluvícím sice česky, ale s polským přízvukem a tuto zajímavost uvedl nakonec.

Více fotek z České Třebové na rajčeti

Fografie interiéru jsem převzala odjinud, respektovala jsem tentokrát zákaz focení

více o rotundě zde

 Posted by at 18.19

  2 Responses to “Rotunda svaté Kateřiny v České Třebové”

  1. to je zajímavé, lidí co by chtěli usebrat kdeco je pořád víc a teď koukám, že v Třebové na to mají i líheň 🙂

  2. Ták, už jsem tady …dnes mám totiž napilno.
    Líheň :), ale většina k tomu líheň nepotřebuje, začlení se a jde to tak nějak samo s proudem …

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient