Lis 202010
 

Česká Třebová a Nasavrky

Využila jsem pozvání Milady na dopolední a odpolední akci a rozhodla se rezignovat na nějaké smýčení, leštění a podobné udržovací domovní úkony. Když svítí v listopadu slunce a sníh v nedohlednu, není důvod zůstávat mezi čtyřmi stěnami!

Dnes jenom krátce, pár fotek, oba výlety  chci popsat podrobněji, stály za to.

Dopoledne jsme navštívily Jabkancovou pouť v České Třebové, na fotce vám představuji rotundu sv. Kateřiny, nejvýznamnější architektonickou památku České Třebové a jedinou dochovanou románskou stavbu ve východních Čechách! – pochází z první poloviny 13. století. Ale to není všechno, zítra další podrobnosti a zajímavosti a nejen o rotundě!

Vlastně tahle rotunda a ještě nějaké související zajímavosti zaslechnuté a viděné víceméně šťastnou náhodou, za kterou jsem vděčna. Rozvedu zítra. Foceno z bývalého hřbitova nacházejícího se původně kolem rotundy, pohřbívalo se zde do r. 1905 a nějaké náhrobky zde pietně zůstaly. Okolí rotundy působí jako tajemná zahrada s omšelými sochami.

Nasavrky, údolí řeky Chrudimky zvané Peklo, trampská lokalita Krkanka. Chaty zde postavené jsou staré a moc se mi líbí. Milada byla na schůzi keltského sdružení a já si šla zatím sama projít naučnou stezku. myslela jsem, že to bude osamělé putování, ale několikrát jsem se cestou zahovořila a ledacos jsem se dověděla, jak to mám ostatně ráda.

Opouštím pekelské údolí  a ohlížím se zpět

Cestou zpět jsem se ztratila a oprávněně, stezka je v rekonstrukci. Díky svému přirozenému citu pro profil krajiny automaticky vnímaný cestou tam, jsem se bez problémů vrátila i cestou necestou zpět!

… sešla jsem ze značky  a najednou se z naučné keltské stezky zuzi ocitla na cyklistické geologické stezce Magma! Ale podle mapky už jsem si byla jista svou polohou a mohla na tom stavět!

Milada byla v pátek v Olomouci a vyfotila mi Šrotovu vilu architekta Skřivánka – tvoří pandán vile Matulově z Hlinska. Mám od ní těch fotek víc, ale bohužel není tak vlezlá jako já a nepodařilo se jí vetřít dovnitř ač byla přílěžitost. Ale to nejdůležitější, po čem jsem pásla – po tom Skřivánkově portrétu na blízkém rohu (?????), tak o tom bohužel nic nezjistila, neobjevila ho, takže Olomoučáci, úkol trvá; děkuji.

Každý den mi přinese nějaké překvapení, ale jsou to taková soukromá, proto o nich nechci konkrétně mluvit. Víte, dostala jsem dvě básně. Ne že bych je inspirovala nebo je dostala od básníka, ale zkrátka, mám je. Zrovna v pátek jsem měla o poezii besedu s druháky. Aby byli v obraze, ukázala jsem jim mezi jiným i fotku Krchovského a přečetla jednu jeho báseň pro děti – o budíku na talířku. Dokazovala jsem na jeho příkladu, že být básníkem může i nemůže být každý. Každopádně ani deset absolvovaných vysokých škol nezaručí, že se člověk stane dobrým básníkem. Je to zkrátka v něčem jiném, a to jsme také probírali.

 Posted by at 20.16

  4 Responses to “Dnes šly povinnosti stranou”

  1. Rotunda sv.Kateřiny je úúúžasná!!!Nechodím sem na blog dlouho,zato velmi pilně a vždy mě něco nadchne.Díky za tu možnost rozšířit si obzor a potěšit srdce.

  2. Zuzi, tvoje fotky jsou čím dál lepší. Chodím si sem pro podzimní náladu. Off

  3. ivy, děkuji, to je pro mě posilou!

  4. Of, také děkuji, těší mne že na tebe tak moje fotky působí. Nejsou náhodné, fotím jen když musím 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient