Říj 242010
 
Rakousko – Solná komora

Historické a lázeňské městečko Gmunden se rozkládá v oblasti Horního Rakouska, na úpatí hory Traunstein vysoké 1691 metrů nad mořem. Bylo vystavěno na severním břehu jezera Traunsee, jež napájí řeka Traun, a které patří k největším v oblasti Solné komory. Jezero dosahuje délky 12 km, šířky až 3 km a hloubky úctyhodných 191 metrů.

Pokud dojdete až k nábřeží jezera Traunsee, otevře se před vámi krásný park Toscana, v němž je ukrytý zámek Ort. Zámek je zajímavý především tím, že je rozdělen na dvě části – pevninskou Landschloss Ort a ostrovní Seeschloss Ort – most má délku 123 m.  Zámek je jednou z nejstarších staveb v regionu Salzkammergut (Solná komora) a byl zmíněn již v roce 909,  poprvé dokumentován v roce 1053. Staré zdi mají pestrou minulost a zámek ze 17. století se dnes nachází na místě, kde ještě mnohem dříve stávala stará pevnost.

Ani v jednom z objektů se klasicky neprovádí jako u našich hradů a zámků, oba zámky jsou sice komerčně využity, ale nikoli barbarsky přestavěny a upraveny a ctí se například  i dřevěná krytina střechy.

 

Jezerní zámek patří od roku 1995 obci a pořádají se zde různé slavnosti, semináře, oslavy a hlavně svatby. V běžném provozu je pak zámecká kaple (tím myslím sloužení mší), malé muzeum a restaurace.

Pevninská část zámku je v soukromých rukou, patří společnosti provozující zde vzdělávací lesnické středisko FAST ORT Gmunden. Různé zájmové skupiny: lesníci, myslivci, děti, zájemci o botaniku apod . zde mohou absolvovat zaměřené kurzy v rámci  tzv. lesnické pedagogiky  (LP).  Viděla jsem rozpis kurzů a byla jsem fascinována jejich počtem a šíří rozptylu. Zaujala mne například možnost absolvovat kurz pro práci s motorovou pilou určený ženám. Kulatý milý energický pán mladšího věku, v civilu, který nás provázel, byl velmi nadšený a pyšný na tuto památku a na své školící středisko a velmi podrobně a s gustem nám neúnavně vyprávěl o všem, co by nás mohlo zajímat z minulosti i současnosti. Vzhledem k udržování památky a LP. Viděli jsme však pouze malou část zámku. Kanceláře, knihovnu, slavnostní sál a půdu. Každoročně vynakládají lesníci na udržování šindelové střechy a krovů 100 000 euro. To jen malá zajímavost.

V jezerní části zámku nás kupodivu provázela velmi jemná a kultivovaná Asiatka s přízvukem, oblečená náznakově v rakouském lidovém stylu. Bylo to zajímavé a nikoho z domácích to nezaskočilo. Prostě příjemná asimilace. Shlédli jsme několik sálů s částečně restaurovanými výmalbami, nikde ale nebyl historický mobiliář. Opravdu, zámek vydělává.

Prohlídky obou objektů jsme se zúčastnily v rámci jakéhosi dne památek, ale v Gmundenu byl otevřen mimořádně pouze zámek ORT, dcera ani zeť v těchto prostorách vlastně ještě nebyli. Prohlídka byla pouze jedna a zúčastnily jsme se jí ve společnosti cca 10 starších Rakušanů. Měla jsem pocit z jejich vystupování a svátečního oděvu částečně stylového, že se nacházíme ve vybrané společnosti. A nespletla jsem se, dcera mi tuto domněnku potvrdil, jak vyplynulo z jejich průběžných poznámek, dotazů. Všichni, snad jen mimo nás byli členy různých  nadací. To však nestačí, důležité je to cosi, co dělá ten očividný šarm a eleganci. Není to prosím nic snobského.

Pevninský zámek Ort


Jezerní část zámku Ort

Nádvoří ve tvaru trojúhelníku, dvě jeho strany s arkádami

připraveno na svatbu

V záhlaví erb města Gmunden a historické výjevy zámku Ort, na pevnině a na vodě

mnohem více fotek na rajčeti Posted by at 19.45

  2 Responses to “Město Gmunden a zámek Ort”

  1. Letos jsem tam byla. Cestou ze Švýcarska. Je to tam opravdu moc krásné. Fotkami jste mi to připomněla, díky 🙂

  2. Rádo se stalo :), je to jen jeden z několika textů o této oblasti na blogu. Také se mi tam moc líbí.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient