Rakousko – Solná komora
Historické a lázeňské městečko Gmunden se rozkládá v oblasti Horního Rakouska, na úpatí hory Traunstein vysoké 1691 metrů nad mořem. Bylo vystavěno na severním břehu jezera Traunsee, jež napájí řeka Traun, a které patří k největším v oblasti Solné komory. Jezero dosahuje délky 12 km, šířky až 3 km a hloubky úctyhodných 191 metrů.
Pokud dojdete až k nábřeží jezera Traunsee, otevře se před vámi krásný park Toscana, v němž je ukrytý zámek Ort. Zámek je zajímavý především tím, že je rozdělen na dvě části – pevninskou Landschloss Ort a ostrovní Seeschloss Ort – most má délku 123 m. Zámek je jednou z nejstarších staveb v regionu Salzkammergut (Solná komora) a byl zmíněn již v roce 909, poprvé dokumentován v roce 1053. Staré zdi mají pestrou minulost a zámek ze 17. století se dnes nachází na místě, kde ještě mnohem dříve stávala stará pevnost.
Ani v jednom z objektů se klasicky neprovádí jako u našich hradů a zámků, oba zámky jsou sice komerčně využity, ale nikoli barbarsky přestavěny a upraveny a ctí se například i dřevěná krytina střechy.
Jezerní zámek patří od roku 1995 obci a pořádají se zde různé slavnosti, semináře, oslavy a hlavně svatby. V běžném provozu je pak zámecká kaple (tím myslím sloužení mší), malé muzeum a restaurace.
Pevninská část zámku je v soukromých rukou, patří společnosti provozující zde vzdělávací lesnické středisko FAST ORT Gmunden. Různé zájmové skupiny: lesníci, myslivci, děti, zájemci o botaniku apod . zde mohou absolvovat zaměřené kurzy v rámci tzv. lesnické pedagogiky (LP). Viděla jsem rozpis kurzů a byla jsem fascinována jejich počtem a šíří rozptylu. Zaujala mne například možnost absolvovat kurz pro práci s motorovou pilou určený ženám. Kulatý milý energický pán mladšího věku, v civilu, který nás provázel, byl velmi nadšený a pyšný na tuto památku a na své školící středisko a velmi podrobně a s gustem nám neúnavně vyprávěl o všem, co by nás mohlo zajímat z minulosti i současnosti. Vzhledem k udržování památky a LP. Viděli jsme však pouze malou část zámku. Kanceláře, knihovnu, slavnostní sál a půdu. Každoročně vynakládají lesníci na udržování šindelové střechy a krovů 100 000 euro. To jen malá zajímavost.
V jezerní části zámku nás kupodivu provázela velmi jemná a kultivovaná Asiatka s přízvukem, oblečená náznakově v rakouském lidovém stylu. Bylo to zajímavé a nikoho z domácích to nezaskočilo. Prostě příjemná asimilace. Shlédli jsme několik sálů s částečně restaurovanými výmalbami, nikde ale nebyl historický mobiliář. Opravdu, zámek vydělává.
Prohlídky obou objektů jsme se zúčastnily v rámci jakéhosi dne památek, ale v Gmundenu byl otevřen mimořádně pouze zámek ORT, dcera ani zeť v těchto prostorách vlastně ještě nebyli. Prohlídka byla pouze jedna a zúčastnily jsme se jí ve společnosti cca 10 starších Rakušanů. Měla jsem pocit z jejich vystupování a svátečního oděvu částečně stylového, že se nacházíme ve vybrané společnosti. A nespletla jsem se, dcera mi tuto domněnku potvrdil, jak vyplynulo z jejich průběžných poznámek, dotazů. Všichni, snad jen mimo nás byli členy různých nadací. To však nestačí, důležité je to cosi, co dělá ten očividný šarm a eleganci. Není to prosím nic snobského.
Pevninský zámek Ort
Jezerní část zámku Ort
Nádvoří ve tvaru trojúhelníku, dvě jeho strany s arkádami
připraveno na svatbu
V záhlaví erb města Gmunden a historické výjevy zámku Ort, na pevnině a na vodě
mnohem více fotek na rajčeti
Letos jsem tam byla. Cestou ze Švýcarska. Je to tam opravdu moc krásné. Fotkami jste mi to připomněla, díky 🙂
Rádo se stalo :), je to jen jeden z několika textů o této oblasti na blogu. Také se mi tam moc líbí.