Říj 192010
 

v jižních Čechách

Mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem leží v půvabné kulturní krajině při řece Malši obec Římov, která se v minulosti stala místem zázraku zjevení Panny Marie a posléze jevištěm posvátných dějů Nového Zákona.

Během 17. a 18. století byla ve středu obce vystavěna českokrumlovskými jezuity Loretánská kaple (Loreta nebo také Svatá chýše je  označení pro údajný dům Panny Marie, který byl podle legendy na konci 13. století přenesen z Nazaretu do Itálie, kde nyní stojí v bazilice v obci Loreto. Od 16. století se jezuity propagované budování napodobenin Svaté chýše  označovaných jako lorety, šířilo v katolických zemích Evropy) s ambitem a kostelem sv. Ducha a v okolí Římova  vznikla podivuhodná kalvárie o 25 zastaveních, jedna z nejkrásnějších v Čechách. Architektura kaplí je jedinečná svou osobitostí, ani jedna se neopakuje a jsou od sebe vzdáleny jako místa dějů v Jeruzalémě.  Tato pašijová cesta je dlouhá 4,6 km. Škoda jen, že díky zlodějům byly v posledních letech odstraněny z interiérů kaplí překrásné polychromované sochy; už to zkrátka není tak působivé, ale stejně, i pohled na rozmanité barokní kapličky v krajině duši oblaží!

Také na českém území bylo v 17. a počátkem 18. století postupně zbudováno na pět desítek loret. Mnohé se dochovaly, mnohé časem zanikly. Je dobře, že tento nevšední a skvostný barokní komplex v Římově, toto vyhlášené poutní místo – zůstalo dodnes  zachováno. I na nás – dceru Zorku a mne zapůsobilo tak, že jsme se po náhodné návštěvě po několika dnech sem opět vrátily a smluvily si posezónní prohlídku loretánského komplexu. Co vám mám povídat, je to opravdu neobyčejné místo. Hlavně na nás zapůsobila krása a zatím blíže nepoznaný tajemný smysl barevných fresek v ambitech a těšíme se také, že příští rok projdeme celou cestu kalvárie. Tentokrát to z časových a jiných důvodů zkrátka nevyšlo. Jen jsme nakoukli.

A tak se podívejte i vy na ty podzimní fotky, v ambitech a Svaté chýši se nesmí fotit, ale něco jsem zkrz mříže, ještě na povoleným území, zmáčkla.

další fotky z Římova na rajčeti

Pašije – (z lat. passio – utrpení) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista

Kalvárie odvozeno od Golgota – jméno popravčí výšiny u Jeruzaléma, místo ukřižování Ježíše Krista, tvarem podobné a pojmenované po lebce. Překladově identické od calva = lebeční klenba v latině. Též se tak pojmenovává umělecké zobrazení ukřižování Ježíše Krista.

 Posted by at 17.32

  4 Responses to “Poutní místo Římov”

  1. Zuzi,před lety jsem byla okouzlena stejně jako ty. Díky za zdařilé fotky. MSF

  2. Vida, nejsme jediné! 🙂

  3. to vypadá fakt moc pěkně!

  4. ano, a navíc klid po sezóně…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient