Zář 152010
 

bude v Jičíně přístupná výstava Adolfa Kašpara

Už jen čtyři dny bude v Jičíně výstava Adolfa Kašpara. Do 19 září včetně můžete ještě navštívit v jičínském muzeu na Valdštejnově zámku svým rozsahem skromnou výstavu ilustrátora Adolfa Kašpara. Známého nám zejména výtvarným doprovodem textu k Babičce Boženy Němcové.

Poznáváte, že? Přiznám se, že dávno již tomu jsem pohledem nepatřila na jeho ilustrace, ač tuto knihu denně svým pohledem míjím. Je něco jiného však hledět na na formátově větší obrázky visící na zdi jako artefakt než listovat v zažloutlé knize. A proto jsem byla výstavou nadšena. Jeho jemné secesní obrázky černobílých valérů či barevnosti louky plné květů, obydlené spoustou postaviček či střídmou skupinou nebo  jedincem z vesnického  případně městského a zámeckého prostředí, které se v případě Babičky druží, mně udělaly dobře. Kašparúv romantický styl, někde přesahující jemně i do symbolismu stojí za soustředěné prohlédnutí. Ilustrace Babičky jsou doplněny obrázky z knih Jiráskových: F.L. Věk a U nás (vesnické prostředí). Pohleďte na připomínky některých jeho ilustrací. Ty hezké jsou stažené z netu a nahradila jsem jimi své shodné nepodělky narychlo focené na nepříliš opticky výhodném místě výstavy. A ty, co jsem na síti nenalezla, jsem si dovolila sem vystavit. Na vystavě byly k vidění i fotografie Adolfa Kašpara a jeho blízkých a vhodně výstavu doplňovaly.

Omluvte prosím katastrofální kvalitu mých fotografických "reprodukcí",  jsou jen upoutáním a snahou vás zaujmout pro ilustrace AK, níže ještě pomníček v lese u Železné rudy, kde neočekávaně Adolf Kašpar skonal. Bližší informace o jeho životě naleznete na internetu.

 

další fotografie u zuzi na rajčeti

 

 

 Posted by at 8.27

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient