Zář 102010
 

Ani jsem netušila, že to se mnou tak hne!!!

Absolutně nepřipravena na tu proměnu jsem poprvé na pohádkovém Jičíně vstoupila do zámecké zahrady.  A nevěřila jsem svým očím! – nejen že tu bylo oproti loňsku všechno takové nové, ale jak nové! Okamžitě jsem vnímala styl litomyšlských klášterních zahrad! Velkolepá čistá zelená plocha, střídmost výrazu, přírodní obnažené kamenné zdi, styl železných laviček, zpívající mělká fontána, květinové záhony osázené ve stejném rázu jako v Litomyšli. Nepochybovala jsem, že autor je stejný, ale přesvědčila se až v den odjezdu.
Ano, je to tak, autor projektu – architekt Zdeněk Sendler i spolupracovníci Václav Babka, Radko Květ a Jiří Zrzavý.. to vše souhlasí.

Zahradu jsem si pečlivě prohlédla a seznámila se i s přilehlou minimální úpravou domácí" zahrady děkanské,  se starými ovocnými stromy, před níž jsou umístěna dvě sochařská díla neznámých autorů – dřevěná socha připomínající svým architektonickým výrazem vzdáleně Zoubkův Šik z Litomyšle a vedle ní menší kamenná zašlá" rozbrázděná koule. Ani v muzeu jsem  nedostala informaci o původcích obou děl a nemám je vyfocené, tak snad příští rok … Pokochejte se a více na rajčeti

 

 
 
 
 

 

Historie

Pozn. Horní terasu zahrady jsem nefotila, jsouce uchvácena tím gruntem dole.

Ještě bych znovu ráda připomněla zdařilou parkovou úpravu autobusového nádraží v Litomyšli, zde pohleďte na fotku a původce. Připomínám protože záhony jsou svojí "neupraveností" podobné záhonům obou zmiňovaných zahrad. 

 

 

 Posted by at 22.11

  7 Responses to “Jičín proměna zámecké zahrady”

 1. jsem ráda, žes ji ocenila, mám ve focení tentikrát velkou rezervu. Soustředila jsem se pouze na dolní zahradu a pominula vše ostatní….

 2. Dobrý den,
  hledal jsem fotografii autobusového nádraží v Litomyšli – a Vaše fotografie byla nejlepší. Použil jsem ji v článku nasvém webu: http://www.neup.eu/lazenska-architektura-lednice a pošlu ji i do lednického zpravodaje k otištění.

  Uvedl jsem Váš web jako zdroj, doufám, že Vám toto standartní odkazování nevadí? Pokud byste si přála radši uvést jméno, není problém – v případě Vašeho nesouhlasu samozřejmě fotografii odstraním.

  S pozdravem
  Petr Neugebauer

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient