Zář 052010
 

zahájení výstavy 20.8. 2010

 

  Vracím se ke kulturní akci. V Letohradě, na zámku, byla vernisáž výstavy východočeských výtvarníků. Vesměs amatérů. Navazovala na dříve konané Letohradské kaskády, kde měl každý zúčastněný výtvarník v zahradě zastavení se svými díly, u nich postával, a účastníci vernisáže putovali zahradou a navazovali s výtvarníky kontakt prostřednictvím jejich obrazů a soch.

Tak letos to tak nebylo, všichni byli umístěni tradičně ve výstavní síni. Úroveň jednotlivých protagonistů byla na hranici bídy. Zastoupen byl dvěma plátny i skutečský výtvarník Václav Zeman, známý čtenářům blogu z ústecké aférky rudý prapor", ovšem to mi přišlo už jaksi do počtu. No, nenadchlo mě to, šli jsme se raději projít v tom krásném letním podvečeru do zámeckého anglického parčíku, kde je vše co tam být má. Umělá jeskyně, altán, vyhlídka, na vršku zalesněného kopce překvapení – krásný omšelá kaple sv. Jana Nepomuckého, evokující známý Santiniho kostelík na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Z tohoto vyvýšeného místa se otvírá i hezký pohled na hřbitov, umístěný níže ve svahu.
Nafotila jsem pár fotek, jen altán nikoli, protože jak bývá obvyklé, vandalové, co nemají rádi krásné věci, ho vyzdobili sprejem. Nesnáším ty ignoranty. Není pro ně omluvy. Zmetci.
Po vernisáži koncertovali Blue Effect, Fru fru a Bratrstvo kočičí pracky. My se šli však raději projít, jak už jsem řekla.
Fotografie výtvarných děl z výstavy a pár záběrů z obvyklé atrakce, nad kterou propukám v šílený smích zoufalce – Cimrmanovu světničku apod., jsem sice nafotila, ale nezveřejňuji. Vše – díla i cimrmanovské téma máte na rajčeti, odkaz níže, zde zveřejním tentokrát  jen to krásné.
 
 
 
Zámecké arkády. Nepochopila jsem však proč tam mají tolik stojanů na kola! Jak před hospodou. Ruší mě to záběr, naštěstí tam zrovna žádný cyklista zrovna nebyl.  Vlastně zámecká hospoda je naproti!!! 
 
 
Grotta čili umělá jeskyně, nebo pouze výklenek, obvyklý prvek renesančních a barokních zahrad (nebo ve sklepích zámku), může být zdobené krápníkovou štukou, lasturami, sochami. Hezký výklenek v tomhle stylu jsem naposledy viděla v poslední zahradě českokrumlovského zámku, v té s kulatou stavbou – rondelem. 
 
 
Vyhlídka cestou k vrcholu kopce
 
 
Stoupáme…
 
 
Letohradský hřbitov
 
 
Kaple sv. Jana Nepomuckého, foceno zezdola, ze silnice, pro větší efekt.
 
 
Žánrový obrázek z Letohradu- jiřiny
 
 
Překvapení!  U zámeckého kostela odpočívá nejslavnější český vlastenec  F. L. Věk! Kdo by to řek! Hledala bych ho nejspíše v Dobrušce!
 

Více fotek na rajčeti a oficiální fota z vernisáže zde (možná jsem tam i já)
http://info.letohrad.eu/arkady-2010/0/

 

 

 

 

 Posted by at 18.37

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient