Srp 312010
 

Před 14 dny jsme cestou z Letohradu zabrousily do Ústí nad Orlicí, Milada mi chtěla ukázat tzv. Kociánku, veřejné prostranství v Ústí, které se za evropské peníze vzmohlo a náležitě vyšlechtilo a chystalo se v brzké době za velké slávy, posvěcené účastí pana prezidenta Klause, slavnostně ukázat světu svou krásu. Kdo by v té době tušil, že Kociánka se stane slavnou ještě před svou prezidentskou celebrací!!!

 

 

 

 

Architektura toho prostranství se mi vůbec nelíbila. Prostranství už ztratilo důvod se jím nadále nazývat, neboť volná plocha byla doslova "zasraná" skružemi různé výšky a různého průměru. Takové jakoby bludiště.

Došlo zkrátka k architektonické dehonestaci – k znectění náměstíčka, a ať si říká kdo chce co chce, pohled na tu skrumáž skruží je neladný a nepomůže tomu zřejmě ani bujná zeleň, až se to někdy uvnitř rozroste. Je to zkrátka podle mě pěkněj průser.

 

Při té příležitosti jsem Miladu upozornila na dvojitou mozaiku na místním kulturáku. Autorem jest skutečský výtvarník Václav Zeman a svěží dílko nese punc své doby a svého tvůrce. Páně Václavův styl jsem tehdy dobře poznala a při pozdějším setkání jsem se i jemu samotnému zmínila. Divil se, že to tam ještě sedí.

 

 No, a tak jsme jeli s Miladou domů …

Dnes mě TS upozornil, s ohledem na mé bydliště, že Ústí má uměleckou aférku. Starosta Ústí Richard Pešek, výtvarník – malíř, se rozhodl podle svého nejlepšíhom rozumu, když tam tedy bude světit Kociánku jeho partajní druh, že by nebylo košer, kdyby z mozaiky vlající rudý prapor nedej bože tvořil levicové pozadí tomu aktu. A tak vzal celou věc rázně do ruky.

Sám namíchal modrý syntetický email, kterým maluje své obrazy, a na umělecký přerod dílka zaměstnal pána na veřejných pracích, u něhož objevil výtvarný talent.  A tak můžeme říci: dokonáno jest

Autor mozaiky, Václav Zeman, namítá, že obraz je složený z barevných sklíček a jakékoliv překrytí barvou na něm bude vidět. "Jestliže je pan starosta výtvarník, měl by mít pro tohle cit více než kdokoliv jiný," říká Zeman.
"Právě proto jsem použil email s vysokým leskem," namítá starosta Pešek. A dodává, že záměna rudé barvy za modrou nemá nic do činění s jeho členstvím v ODS.

Jak dopadne tento spor výtvarníků nevím, ale doufám že umění, i když socialistické, zvítězí, modrý syntetický e-mail opadá a rudý prapor vítězně zavlaje! 

Při této příležitosti bych si také ohřála svou polívčičku: Výtvarník Václav Zeman letos doprovodil svými ilustracemi oficiální skutečský kalendář. Máme zde ještě k dispozici několik kousků za akční cenu 40,- Kč. Zájemci hlaste se na známém e-mailu info@knihovna-skute.cz. K akční ceně je nutno připočítat poštovné. 

 

 

Jako bonus fotografie pana starosty výtvarníka Peška. Vyfotila jsem si prozřetelně toho sympaťáka v Letohradě!

 

 

 

zdroj

 Posted by at 18.58

  26 Responses to “Ústí hlásí: přemalováno!”

 1. na snímku té mozaiky je vidět, že jsou rohy jednotlivých polí poškozené a chybí kostičky.
  Místo míchání bleděmodré emailovky mohl mistr-sympaťák vymyslet její opravu.
  Ovšem jeho vzletný nápad mířil mnohem, mnohem výše. Snad si na něj Klaus vzpomene ve svých sebraných spisech!

 2. Hm, já si myslím, že za ty 4 nebo 5 let ve funkci starosty byl semlet politickým mlýnem a jeho umělecký cit otupěl. Boha, co ho to napadlo! To může napadnout jen barbara!

 3. :-)) To mi něco připomíná, sice to byla jen rodinná aférka. Ale tchýně přemalovala nápisy na urnách svých zemřelých blízkých také emailem. Nezdály se jí dost zlaté. :-))

 4. To je opravdu hezký příběh, takové mám ráda 🙂

 5. To není spor výtvarníků, to je srážka s blbcem (ale ty seš diplomatka, nazýváš ho sympaťákem). Když jsem o tom natírání na modro poprvé četl, podíval jsem se na datum, jestli není 1. dubna – ale jinak jsem si vybavil zlatá léta reálného socialismu, přesně takhle se chovali snaživí funkcionáři… A pak to z Černých baronů, jak tam velitel káže Janu Žižkovi přimalovat samopal… (Jo a na třetím snímku odshora je kontrast mezi antickými křivkami a marností architekta 🙂

 6. Kutile, pan Pešek učil velmi krátce syna ve škole, než odešel starostovat a syn je z něho dodnes nadšený, jaký to byl nonkonformní týpek! Vyfotila jsem ho synovi pro radost, netuše, že provede za pár dní takový excelentní kousek hodný jak píšeš naturelu snaživých funkcionářů! Snad to nakonec není u něho smysl pro absurdní humor!!! Abych pravdu řekla, té tvé poznámce o 3. snímku nerozumím, fakt nevím jak ti mám rozumět a je mi to líto!

 7. Chtěla bych ještě nabídnout úpravu autobusového nádraží v Litomyšli:
  http://rozvedena.blokuje.cz….jpg, ta se opravdu povedla. Té různorodé zeleně, a také spršky; když jsem poprvé vystoupila z autobusu a spatřila to prostranství, cosi se ve mně zachvělo, – v Ústí ztvrdlo!

 8. 1) To jsem myslel tak, že vpravo dole je živá žena (antické křivky) a ve zbytku snímku snaha hranaté prvky budovy zlidštit něčím kulatým. Možná to má být pokus o kontrast. Každopádně autorka fotografie geniálně naznačila, jak je to prostředí v této podobě k člověku nepřátelské. Aspoň se tak jeví náhodnému pozorovateli. Ale nesuďme, až tam bude zeleň, může to vypadat úplně jinak.

  2) Zásluhy páně Peškovy nejsou omluvou. Každý máme právo na nějaký úlet či botu. Ale pak taky musíme počítat s tím, že se nám budou ostatní smát. Což je lepší, mohli by nám taky nadávat.

  3) Klášterní zahrada v Poličce je nádherná. Protože má nápad. Soudím, že autor měl svobodu, že mu do toho investor moc nemluvil… Díky za odkaz. Když jsem byl před časem v Poličce, neměl jsem čas tam zajít.

 9. i já byla v létě v Litomyšli http://www.facebook.com…462393663

 10. Kutile, kde jsi byl???? V Poličce nebo Litomyšli??? :))), už rozumím, to je Milada, mimochodem. No dobrá, počkáme si, ale dojem bezprostřední byl zatím jednoznačný. dík za vysvětlení.

 11. Ahoj runy, já na FCB nejsem a tak nějak netuším jak se na tebe podívat? 🙂

 12. 🙂 nemáš facebook – nežiješ! 🙂 tak šup do něj:-)

 13. ZuziGrrrr! Éééééé! Litomyšl samozřejmě. Přece smetanový zámek kousek od těch zahrad… Nevím, proč mi naskočila Polička (možná proto, že jsem dlouhá léta před dlouhými lety jezdil z Prahy do Chotěboře tzv. Poličákem – jestlipak takhle autobusová linka pořád ještě existuje?).

 14. No jak vidím, ve Skutči se nezahálí a taky ne na jiných místech, kde se přemalovává rudá za modrou;-) Ty skruže jsou fakt hnusné…

 15. Runy, dva blogy je ažaž … no ni?

 16. Kutile, já nevím, myslím, že než jsem se stačila rozhoupat, zrušili mi i přímý spoj do Kroměříže, kam se už dlouho chystám :)…

 17. Kamio, nezahálí, HURÁ, kalendář nechceš???

 18. Přemalování praporu je jen špička ledovce, ta kauza Kocianka byla nejaktuálnější vloni, kdy zastupitelstvo akci schvalovalo narychlo a bez informací a z odpůrců dělalo vedení města blbce. A spor o architektonické řešení toho místa je ještě mnohem delší.
  Viz kocianka.ic.cz.

 19. Homunkule, díky za upozornění, podívám se, jak si se svým názorem stojím…

 20. no ty betonovy skruze jsou dost hrozny a osobne pochybuji ze se nekdy budou pysnit bujnou vegetaci. Aspon kdyby pridali nejake lavicky…Ach jo. Podobnou realizaci jsem nedavno videla v Londyne ale v radove o moc vyssi kategorri a tam to bylo funkcni, jako mestsky mobiliar a zaroven design verejnych prostor. Pokud se tam znovu dostanu nafotim! x

 21. Ahoj spoon! Tak to by bylo supr, kdybys to vyfotila pro porovnání. dík.

 22. Po zhlédnutí rozestavěné Kociánky a následně "obrazů" mistra Peška, mám obavy o naše Oustí…

 23. Oustí … pan Pešek je lišák, četla jsem o něm v předvolebním spotu (30.8.2010) – Své žáky jsem učil – nebořit, ale rekonstruovat.
  A přitom chce zbourat to krásné staré nádraží a postavit tam nějakou kouli v jehlanu, nebo co, četla jsem to na netu v "ousteckém" 🙂 zpravodaji, ale dnes mě tam nechce antivir pustit, že je to nakažený.
  http://zpravy.ods.cz…php?ID=14608
  a
  http://web.muuo.cz…07-08-10-1.pdf

 24. ProkohokolivNa vysvětlenou: nerad bych proti sobě popudil věřící a jinak klít neumím. Když jsem to viděl rozestavěné, doufal jsem, že v té hrůze nemohou pokračovat. Patrně se tam nebyli podívat a plánům nerozumějí. Inu, k politické kariéře rozhledu netřeba. Já se sice v Ústí narodil, ale žiji opodál a dodnes tvrdím, že nejhezčí pohled na město je ze silnice na Andrlák. Pěkně zdálky! Tak až zase v Oustí něco "vylepší", dejte mi vědět. Já si přijdu zabrečet. Ostatně pro ponechání nádraží jsem horlivě hlasoval! Škoda, že se nikdo nezeptal obyvatel na názor, než se na Kociánce prošustrovalo spousta milionů pro pomíjivou slávu jednoho mazala!

 25. Oušťák … to je mi výraz, nejsem takový znalec jako Oušťáci, ale na první pohled se mi řešení toho prostoru vůbec nelíbilo, ba jsem se toho až lekla!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient