Srp 282010
 

AKTUALIZACE!

 
Tento anglický výtvarník se jmenuje Antony Gormley a umístil v alpské krajině na západě Rakouska stovku identických soch mužů v životní velikosti. K železným odlitkům není snadné se dostat, neleží tam, kam dojedete autem, ale kam dojdete až po delší horské túře.
 
 
Vzpřímení nazí muži z rezavě hnědého železa s upaženýma rukama upřeně hledí do horské scenérie vždy z výšky 2039 metrů nad mořem a každý z nich váží 640 kilogramů. Projekt, který zde tento muž za nemalých starostí a organizačních problémů uskutečnil, se nazývá Horizon Field a bude přístupný do roku 2012. Podle agentury APA jde o největší uměleckou výstavu pod širým nebem, jaká se kdy v Rakousku uskutečnila.
 
 
Tato železná těla jsou strážní, vysvětlil dnes devětapadesátiletý umělec.
Čas je na jejich straně, protože nejsou ze svalů nebo masa, a vůbec si nejsou jistí, jaký je jejich význam. Čekají na naše vzpomínky, sny a přání lidí, kteří je potkají.
 
 
Gormley nechal 100 železných mužů zhotovit podle svého vlastního těla v Londýně. Rozmísťování soch v horské krajině se pak s pomocí vrtulníku ujali pracovníci místních provozovatelů lanovek, horské záchranné služby i vojáci. O přesné umístění soch se postarali s pomocí GPS navigace vyměřovači z regionální energetické společnosti Vorarlberger Kraftwerke. Od umělcova zadání se prý neodchýlili o víc než pět centimetrů. 
 
 
 Nadmořskou výšku 2039 metrů umělec zvolil vědomě. Už to je nad hranicí výskytu stromů, protože postavy mají být obtížně dosažitelné, ale zároveň jsou v dohledu pěších stezek a sjezdovek.
 
 
Orientační mapka umístění soch projektu Horison Field
 
Má smysl věnovat své myšlenky a svůj čas takovým pracným a dlouhodobým projektům s nejistým výsledkem, kde je nutná spolupráce a souznění mnoha lidí nejrůznějších profesí – původně měla být výstava Horizon Field k vidění už loni, ale projekt vázl na jednáních s 34 majiteli pozemků, zemědělskými spolky i ochránci přírody.
Obdivuji umělce tohoto druhu, co nestaví na laciném postmodetním efektu a přece jejich práce – mnohdy dlouhodobá a náročná na přípravu, má ten příslovečný šmrnc a svěžest, v tomto případě i tajemnost spojenou s jistou nedosažitelností a spiritualitou. Je to něco podle mého gusta. 
Safra, kolik krásných míst bych chtěla navštívit, a nemám vůli to sama dotáhnout  do konce…
 
Zdroje fotografií a textů:
 
 
Doplňuji fotografiemi "elektrický pylónů" z Islandu, design: Choi+Shine
(díky za inspiraci Kláře!)
 
 
 
 
 
Více  a další podobné inspirace zde , nelze vše vkládat, pátrejte sami 🙂
 
 
 Posted by at 16.23

  13 Responses to “100 nahých mužů v Rakousku”

 1. I já smekám. Tohle mne odrovnává. 🙂

 2. Jo! Dík za reakci, Evi

 3. stovka stejných ?!?!? soch… kdyby byla každá alespoň trochu jiná … uniformita mne odrazuje … nehledě na to, že stačí najít jednu 🙁

 4. Dobré.. Někteří (muži?) by možná v krajině viděli raději spíše ženy, typuju 😉

 5. Gombo, v tomhle se náš pohled liší :), já vím, každá keška je jiná 🙂

 6. No, chlap je chlap. říkej si co chceš.
  Pokud by to měla být žena, hodila by se k tomu taková ta prodloužená neerotická od Olbrama Zoubka. Klidně by jich tam stovku mohl rozmístit ze svých zásob, každá by byla trochu jiná a všechny "stejné".

 7. Ty dodaní držičky a držiči drátů my teda připadají jako větší "přidaná hodnota", ale chápu, že je to indiv. názor. Mohlo by být zajímavé, kdyby to ZČE inspirovalo 😉

 8. Nojo, má to i účel 🙂 a dotváří pustá krajina.

 9. Když jsme u té spirituality, nejlepší by bylo, kdyby se ti alpští chlapíci domluvili a někam z těch svých míst utekli a poschovávali se. To by se Antony Gormley divil :-))).
  Ten Island je úžasný!

 10. Báro, to by hory jen duněly při tom úprku 🙂

 11. WOW, to je pěkný

 12. WOW, to je pěkný

 13. WOW, to je pěkný

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient