Srp 012010
 

Gaugin moderního designu

 

15. července mne zaujalo dnešní logo Google pro koncovku .cz.
To logo mne vtáhlo okamžitě do sebe; živá džungle tvarů a barev inspirovaných přírodou, exotika, současně orientální křehkost … co to je? Josef Frank … ??? Neznám… i vložila jsem jméno do googlu, zadala obrázky a BÁC! Toho barevného ornamentálního chaosu jsem měla rázem plnou obrazovku!
 

 
Dekory inspirující logo google

Ale dovědět se něco více o tomto pánovi v češtině bude asi oříšek, usoudila jsem, nenalezla na síti v češtině o něm téměř nic a nalezla-li, vše vycházelo z jednoho zdroje, bylo jen přepracováno, přeházeno, jinak utříděno, slova nahrazena obdobnými apod…
K Josefu Frankovi jsem se vrátila dnes, třeba vám stejně jako mně ušlo – na jeho tvorbu jste zkrátka nenarazili, že takový nápaditý – stylový designer existuje, nebo vlastně existoval.
Josef Frank byl vystudovaný architekt, a také se tím řemeslem úspěšně před 2. světovou válkou živil. Proslulým se však stal svým užitým uměním, tím, že vytvořil už na první pohled rozpoznatelný styl založený na dekoru a ornamentu. Frankovy kousky se v malých sériích vyrábějí dodnes: ať už jde o ručně potištěné dekorační látky, koberce, lampy, tapety, sofa nebo taburety.

Josef Frank (narozený 15 července 1885 v Baden, zemřel 8.ledna 1967 ve Stockholmu ) byl rakousko – švédský architekt. Díky dílům známých vídeňských architektů, kterými byli Adolf Loos, Margarete Lihotzky a Franz Schuster a také Josef Frank můžeme dodnes po celé Vídni cíleně objevovat unikátní stavební realizace této epochy (1910-30 v případě Franka). Ale nemusíte kvůli tomu jezdit do Vídně. Shodou okolností je právě v této době v Rakouském kulturním fóru v Praze přístupná výstava: Meziválečná Vídeň ve fotografiích Waltera Zedniceka, s podtitulem Vídeňská architektonická díla z let 1919 až 1939, která natrvalo zformovala podobu rakouské metropole. Výstava potrvá od 5. srpna do 30. září 2010 a můžete se tak předběžně, než vás to chytne, a odjedete do Vídně, seznámit s Josefem Frankem – architektem. Z jiných realizací té doby jsem se dostala k informaci, že navrhoval interiér Muzea východních asijských umění v Kolíně nad Rýnem v roce 1910. zde a zde

 

 Dům jím navržený 1931 dnes

Díky svému židovskému původu musel Josef Frank záhy, před vypuknutím válečného konfliktu, uprchnout do Švédska. O pár let později pak ještě dál, do New Yorku, kde pobýval až do roku 1947 (Tam se mu ale tak nedařilo, vrátil se). Přednášel architekturu, navrhoval a psal. Ve svých teoretických pracích se vždy stavěl proti formalismu a stylotvornému diktátu. Smyslem moderní architektury musí být mnohem více svobody! Náš dosavadní omyl byl založený na tom, že prostředí okolo nás potřebuje formální jednotu," napsal. Možná tady také leží klíč k mnoha exotickým vlivům, kterými se nechal inspirovat a dal jim volný prostor ve své tvorbě.
Příběh talentovaného designéra by nejspíš zapadl mezi jinými, nebýt charismatické ženy se stejnou zálibou v dekoru a klasických formách. Jejich osudy se propojily v roce 1933, kdy Josef Frank emigroval do Švédska. Svými návrhy skla, textilních látek, nábytku, ale i celých interiérů Frankova tvorba skvěle ladila se záměry firmy Svenskt Tenn Estrid Ericsonové. Byly to právě květinové vzory a tvarová bohatost, které stály na počátku spolupráce. Podle Frankových návrhů právě tato firma nadále vypouští do světa nábytkové solitery, ručně potištěné látky, kabelky a jiné kousky.

Frank a Estrid

‘Orchidej v zimní krajině’ nebo ‘skřítek z pohádkového obchodu’, jak také Ericsonové říkali, slavnou firmu založila právě před osmdesáti lety. Vybavení interiérů a další dekorace byly úspěšné nejen v Evropě, ale i v USA. "Domov nemůže být naplánován do detailu. Vlastně stačí dát dohromady kousky, které mají jeho obyvatelé rádi," říkal Frank ve shodě s Estrid. Nakonec tak vzniklo originální dílo, které v sobě zahrnuje stovky návrhů sedacího nábytku, ale i lamp, látek, porcelánu až po zdánlivě zbytečné drobnosti. Každý člověk potřebuje určitou míru sentimentality k tomu, aby se cítil dobře," říkal Frank o svých návrzích. Po válce se Frank snažil o nové kontakty s Rakouskem, ale trvalo to do roku 1965, než si na něho jeho rodná země vzpomněla: tehdy, dva roky před smrtí, dostal rakouskou státní cenu za architekturu.

 

Obraz Josefa Franka / akvarel

Židovský hřbitov va Vídni, náhrobní deska na hrobě jeho rodičů, kterou sám navrhl

Jsem opravdu ráda, že jsem díky logu googlu poznala Josefa Franka, doposud mi utajeného díky mé roztříštěnosti a nesystematičnosti. Jeho motivy a jejich použití v interiéru mne opravdu zaujaly, i když v tomto případě jistě méně znamená více a takovými nápadnými až divošsky smyslnými křiklavými kousky, které trpně nesedí na místě v interiéru ale řvou" a upozorňují na sebe, v tom dobrém smyslu slova, je prostě třeba s nimi šetřit a kombinovat je s puristickým pojetím interiéru, aby vynikly a nepůsobily v duši bydlícího chaos. … Je mi opravdu záhadou, proč na tento den pro český google připadl právě Josef Frank – ani v knihovně jsem dnes nenašla v papírových knihách o něm slůvko zmínky. Ale musím uznat, že je to tak lepší, než stále dokola omílat staré známé jubilanty, nemyslíte???

Zdroje a odkazy:

http://www.scandinaviandesign.com/josefFrank/
http://de.wikipedia.org/wiki/Josef_Frank_%28Architekt%29
http://www.tvujdum.cz/interiery/design/stale-aktualni-exotika.aspx
http://www.hoohoohouse.com/hoohoo_house/2010/05/josef-frank-18851967.html

 

 Posted by at 13.09

  14 Responses to “Josef Frank”

 1. Nadčasové designy!

 2. To jo, jsou to stálice, jen netuším, proč se mi dodnes vyhýbaly 🙂

 3. Zaujal mne dům svým krychlovitým designem, na který autor citlivě umístil filigránský ornament fleku, zdánlivě připomínající opadávající omítku. Milovníci architekury a nadčasového designu si nemohou nevšimnout dokonale ladících popelnic za plůtkem a celkové harmonie tvarů a barev, které se snoubí do odstínů kočičího blitíčka a sinic v kalové nádrži. Celek neodolatelně doplňuje oprýskaný plot, vyzývavě vztyčená televizní antena. I plechová rezatá branka smyslně kopíruje výtvarno autorova tvůrčího života. A žalostně ořezaný pahýl stromu zve dychtivé hosty ke vstupu do tohoto architektonického skvostu.

 4. I ty šibale! Kdo se ve všem šťourá, nedojde klidu! Vidím také, ano, ale přesto genius loci na mne působí. Mám raději dům omšelý s perspektivou, že se citlivě opraví než blbě zpackanou rekonstrukci. Musím ale uznat, že ta předzahrádka se vším co jmenuješ, i více, je otřesná, bydlí tam asi nějaký bulík. Dej bože, ať se nepustí do té rekonstrukce svépomocí +++

 5. nojo,jak si přišla na to šťourání? Zaměňme Josefa Franka za Mistra -óóó-hosana- Kaplického, místo blitíčko dejme třeba "organický buket přírodních motivů". Pozdvihněme vznešenost slov a hned je ze štourání brilantní recenze do snobského časopisu. 🙂 Obojí stejně obsažné.

 6. Tyjo, TS, ty jsi se krásně rozjel :-O :-)Co se týká florálně-orientálních ornamentů a dekorů, tak pro mě je únosnější a klidnější tato anglická klasika, kt. i mám zažitou z angl. interiérů v různých podobách: http://www.google.cz…&as_st=y

 7. No jo, snobové byli a budou a v každým z nás je kousek snoba, jen si to přiznejme :). Ty klidné motivy jsou také pěkné, ale co naplat, vášeň je vášeň!!!

 8. boss: jo, to je pěkné. 🙂

 9. Snob nesnob, vybafávací věci/design časem unaví, já ocením klidné pozadí co mě nezneklidňuje. Ten akvarel a koupelnová zelená roleta OK, ale jinak bych to denně na očích mít nechtěla, natož doma;-)Připadá mi to (zejména ty horní věci, jako by to kreslil na drogách, pro mě to postrádá nějaký řád a ty žilnaté listy mi asociují žíly na ledvinkách apod. u řezníka 😛 Ale neberu ti tvoje nadšení a když si toho dáš do ložnice velkou plochu, ohromíš mě 🙂

 10. Jsem podobného názoru, viděla jsi mou střídmou kuchyň a četla poslední odstavec, ovšem stejně je to krásné, je to jak afrodisiakum a nakonec, džungle a některá zvířata, ptáci jsou také takoví, je to styl a má právo na život, je to nápadité, krásné, smyslné. Holt se toho musí užívat po kapkách. Nejsem pijan rozkoše jako daniel nekonečný :)): http://www.dama.cz…ekonecny2s.jpg

 11. Ještě bych podotkla, že pod českým textem o Frankovi bylo cca 7 komentářů, všichni tuším se na ty vzory dívali střízlivýma očima, asi je to také tím, že nežijeme v tropech a jsme plní různých starostí, obav, problémů a bloků. Nebo se možná pletu, ale přehnané nadšení je nám cizí, držíme se zpátky a takové veselé věci jsou pro nás nezvyklé. Gaudího stavby a stavbičky jsou také moc hezké a bláznivé.

 12. Ale takový Gaudí či Hundertwasser http://www.google.cz…&bih=658 mi smysl dává. Některé věci od Stovody bych si doma pověsila hned. Mívala jsem od něj velký barevný plakát léta pověšený na zdi. Proti exotice či divočině nic nemám, jen se mi nelíbí vše a musí mě to nějak oslovit. Osobní vkus a volbu bych nezaměňovala s nepřístupností. Každý strakatý nesmysl mě prostě nenadchne, obvzlášť, kdyby na to měla denně koukat, sorry:-)Jestli podnikneš své turné, ukážu ti, že se divočinám nevyhýbám:-)

 13. Takové turné je nejspíš nereálné, myslela jsem, že s někým poblíž bych něco podnikla, celodenní výlet do neznáma a vlastně jsem myslala i na nějaká konkrétní jména. Zdá se však, že udička byla hozena naplano 🙁

 14. Tak jedině se zeptat těch konkrétních osob. A budeš vědět hned, na čem jsi.. 😉

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient