Čvc 292010
 

Některé knihy jsou celé tak krásné, že je ani nemám chuť číst a obdivuji je jako artefakt, to čtení pro mne není až tak důležité. A opravdu je ani celé nepřečtu, jen uzobnu. Jsem taková.
Tak to bylo s knihou Kvik pluje na jih Michala Cihláře a tak to je s knihou Ticho hrocha. Tu si však brzo přečtu, protože je to komiks. Tedy čtení mi nezabere tolik času a nerozmělní zážitek.

Za titulní stranou na mne vykoukla báseň. Tak majestátní svou daností, že její přečtení povznáší. Autorem veršů je Paul Niger, básník z ostrova Guadelupe. Text je však torzem původní básně, kterou po svém převyprávěl jeden malý africký žák školy v Bozoum.

Poslouchej tamtam,
čaroděj možná prozradí své tajemství.
Horký vítr ze savan přináší zprávu.
Hroch mi už dal znamení k tichu,
Afrika bude vyprávět.
Chtěla bych zemi, kde muži jsou muži,
a ne vlky,
a ne ovcemi,
a ne hady,
a ne chameleony.
Chtěla bych zemi, kde země je zemí,
kde zrní je zrním.

A pak už jsou v knize komikové příběhy, které podle původních francouzských originálů (autory jsou africké děti) převyprávěla sestra výtvarníka, Terezie Böhmová.

TICHO HROCHA byla vyhlášena druhou nejkrásnější knihou roku 2009 pro děti a mládež / David Böhm je znám coby finalista Chalupeckého ceny 2009

odkaz na Böhmovy stránky a zde také naleznete odkazy jiné, ve spojitosti s touto podivuhodnou a velkou knihou; není pestrá, ani černobílá, je černobéžovošedá a autor vymyslel i písmo, které digitalizoval Marek Pistora

Kniha se může stát ozdobou i vaší knihovny, a není ani tak drahá jak je hezká.

 

 Posted by at 13.59

  6 Responses to “Ticho hrocha / David Böhm”

  1. Svého času jsem koupila krásnou komiksovou knihu o Freudovi. Těžko jsem ji sháněla a pak byla tak krásná, že jsem neměla odvahu si ji pořádně prohlídnout, abych ji před darováním nepoškodila:-)
    Ani nevím jestli se líbila, nebo jestli byla pěkná i k čtení, zapadla jak do žumpy a už sem o ní nikdy neslyšela.

  2. myslím, že něco takového máme v knihovně o Einsteinovi, je to veselé, ale ještě jsem to nestudovala … zapadla jak do žumpy, ó jé, to je opravdu smutný osud konce té knihy, kterou jsi měla v úmyslu udělat někomu dobře +++

  3. Zuzi, když jinak nedáš, tak já si to tedy koupím. :-)) Svého času jsem četla úžasný komiks o holocaustu – Art Spiegelmann, Maus – ale ani nevím, zda do vyšlo i česky.

  4. Tak to mě opravdu těší, že neodoláš 🙂 a ten komiks jak zmiňuješ, vyšel i česky. Já ho však v ruce neměla, jen o něm vím.

  5. Neodolám, tvé doporučení a moje čtenářská posedlost, ďábelská kombinace. :-)))

  6. cha, CHA, CHÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!! (směju se ďábelsky) zklamána nebudeš!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient