Čvc 152010
 

Co jsem nafotila začátkem července v Jizerských horách

Fotografovat u následně určovat jména květin je jedna z mojích trvalých vášní. Sice celoživotních, ale nesystematických, nerozvíjených, nehlubokých. Jména květin, stromů a keřů znám pouze česká. Musím však říci, že pozorovatelka se ze mne za ta léta stala dobrá. Aniž bych si to uvědomovala, procházím krajinou, zahradou a podvědomě si všímám bylinného pokryvu a určuji, zařazuji, hledám souvislosti. Všímám si i stop člověka v neobydlené krajině. Však oproti Pavlovi-Buldokovi jsem v tomto oboru začátečníkem. To on dedukuje, se diví, a vysvětluje … Prožít s takovým člověkem dovolenou je fajn věcí, navíc, když má smysl pro situační komiku, ale ten není cizí ani druhému mužskému účastníku výpravy – Rikimu. Já mám tenhle styl humoru ráda … Ale ke kytkám … fotografovala jsem opravdu za pochodu, proto nemám vyfocené vše, co bych chtěla a co jsem viděla. Některé byliny jsou známé, jiné se nepovedly zaostřit, tak jsem je dodatečně vyřadila. Třena zvonečník klasnatý, věsenku nachovou a dále a dále … naopak náprstníky a samčí a samičí orgány borovice kleče jsem fotila nadšeně a se zanícením stále, musela jsem je tedy vytřídit. Přesto je těchto záběrů víc, než byste možná čekali. A jiné květiny bohužel v této době nekvetou, například hořec tolitovitý, náprstník velkokvětý.  Máte je v nabídce přesto! Pamatuji si jednotlivé lokality, snad je popíšu brzy později v textu, včetně jiných zajímavostí … zatím mrkněte zde na výběr beze slov a album na rajčeti. Uděláte mi svou návštěvou radost, není to kdovíjak odborné, ale bavilo mě se tím zabývat.

Květiny jsem identifikovala, některé čekají na názor odborníka, pomůžete??? Dík

Pcháč různolistý na Jizerce, v pozadí hřbet Smrku

Co to může být za brouka???? Fakt nevím a že jsem pátrala …

další krasavec – starček Fuchsův … fotila jsem mnohokrát

Obyčejné rdesno hadí kořen, paráda. Snažím se fotit nejen "vědecky", ale i krásně. To hlavně.

Další doplnění tohoto textu později, musím se věnovat jiným věcem. pa zuzi

 

 

 

 

 

 Posted by at 10.36

  6 Responses to “Květiny 27”

  1. Brouka Ti jistě identifikuje Rowdy:-), já už teda takového brouka viděla, jenže já si ty názvy vůbec nepamatuju, ani těch kytek:-(

  2. Vida, Rowdy, tak supr 🙂

  3. Ten "brouk" je pěnodějka, patří to do křísů (příbuzný jsou třeba cikády) a dělá to ty typický plivance na trávě (obal okolo larev).

  4. Dík, homunkule, i za doplňující informace, to jsou mi věci …

  5. homunkulus má pravdu, je to pěnodějka, praděpodobně pěnodějka červená (Cercopis vulnerata), vzácnější než skoro stejně vypadající pěnodějka nížinná (Cercopis sanguinolenta)

  6. Dík, Rowdy za upřesnění. Hezkej hmyz.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient