Čvc 142010
 

muzeum, klenotnice, výstava hraček, klášterní kostel

Vše navštíveno v rámci cesty do Jizerských hor.

Novopacko je tajemným místem a jeho obyvatelé prý oplývají výraznými charakterovými vlastnosti a nebojme se říci jistým podivínstvím a bláznovstvím, poznamenané snahou být prvním nebo alespoň odlišným. Působil zde například vůdce českých spiritistů Karel Sezemský a v muzeu je také expozice spiritismu. Město je spojené i se slavným rodem Suchardů – sochařů, malířů a grafiků. A nad městem stojí barokní klášterní pavlánský chrám Nanebevzetí Panny Marie, na který jsou Pačáci náležitě pyšní. Všichni říkají, že patří svým interiérem k nejkrásnějším v Čechách. Však nespatřila jsem, byl uzavřen. Však i exteriér včetně krytého příchodu stojí za navštívení.
Klenotnice, nad muzeem – Suchardovým domem, obsahuje mineralogicko-paleontologické sbírky. Novopacko je totiž oblast známá hojnými nálezy polodrahokamů. Pastva pro oči … stojí za návštěvu. Někoho okouzlí průřezy stonků přesliček, jiného zkamenělá hovínka, mne otisky živých bytostí a jejich stopy.
V horním patře klenotnice expozice spiritismu. Pod heslem: Církev a dogmata jsou klesnutí ducha do forem obsahuje kromě věcí a tiskovin spojených s osobou Karla Sezemského, zakladatele spiritistického hnutí u nás – stal se z něho Pačák zcela záměrně, přestěhoval se do této známé duchařské enklávy z Prahy, také velké množství medijních kreseb vzniklých do roku 1945, které vznikly při spiritistických seancích řadících se dnes do uměleckého směru BRUT art, umění v původním, tedy surovém stavu. Jde o největší sbírku tohoto druhu v České republice a řadící se mezi největší v Evropě.
V Suchardově domě jest nyní skvělá výstava dřevěných hraček z Válkovy dílny (předchůdce TOFA Semily) – já třeba miluju pokojíčky – a také základní vlastivědná expozice zaujala. Zejména stará dřevěná automatická pračka, petrolejka se čtyřmi baňkami s vodou pro lepší osvit, kramářské písně.
Taktéž jsme svou přítomností poctili místní cukrárnu, zuzi osvětlila majiteli co obnáší sousloví ledová káva  a podivili se nad jejím praktickým omyvatelným interiérem. Sanitární den jde pravděpodobně uskutečnit snadno pouhým ostříkáním interiéru včetně stropu hadicí; a navíc jeden její host měl nazuty boty, které podle našeho mínění skrývaly čertovo kopyto … podivuhodné …
Vše o čem píšu, a ještě více, můžete prohlédnout zde. Však vězte, že pouze skutečná návštěva potěší!

http://www.muzeum.cz/cz/

 Posted by at 6.21

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient