Čvn 142010
 

jedna z dalších svodek ….

Stále bydlíme ve skladišti, tento týden však se situace bohdá radikálně změní. Dojde-li ve čtvrtek k natažení linolea, světlého linolea, v pátek budu mít namontovanou kuchyň. Obeznala jsem, jaký systém koupit místo neforemných nehezkých starých garnyží, zvolila předběžně typ záclony, závěs také nebude problém vybrat, jen nakoupit. Ovšem v našem malém městě jest výběr nedostačující, což mi radost nedělá. Dnes jsem obdivovala v Chrudimi záclony, závěsy a kusové koberce, také svítidla a musím konstatovat, že malá města jsou v tomto smyslu diskriminována. Naštěstí za pár týdnů přijede na dovolenou dcera s dlouhým autem, a tak potřebné věci nakoupíme spolu. Vím, existuje internet. Není ale nad to, věc vidět ve skutečnosti. Ostravák mi několikrát říkal, že na koberci, linu a druhu svítidla nezáleží, že je to funkční věc a tak … já však tomu výběru věnuji až neúměrně moc času – až někdy mám pocit že jsem překombinovala". Také se dá použít výraz PROKAUČOVAT.
O víkendu jsem měla jet na rafty. Kašlu na to. Nejedu. Potřebuji už zprovoznit byt a vyplet zaplevelený záhony na zahradě … Co dělají tři truhlíky se záhadnými rostlinami??? Ve dvou z nich už se něco děje – semena vyrazila křehkými výhonky ke světlu. Ještě týden a budu ty mladé rostliny muset přesadit … co to asi bude za květiny? Napětí trvá…. Věděli jste, že i Eduard Petiška zanechal nám pár pěkných citátů???
*Na některé události v životě se dlouho připravujeme a když k nim dojde, nechápeme, proč jsme se na ně vlastně tak dlouho připravovali.
* Ten, kdo žije osaměle, se musí sám k sobě chovat slušně a s dávkou hrdosti, nechce-li klesnout v očích toho posledního člověka, který mu zbyl, totiž v očích sebe sama.
*Původcem lásky bývá strach ze ztráty. Když někoho máme rádi, přijímáme ho jako součást sebe, ačkoli tajně víme – a raději o tom moc nepřemýšlíme – že se při některém a kdovíjakém chybném kroku může zase od nás oddělit, a pak nás bude míň o tu část, kterou jsme už pokládali za sebe sama.
Marseilles mýdlo (marsejské mýdlo) co je to za zaklínadlo??? Drogistka mi doporučila na dlaždičky SIDOLUX s marsejským mýdlem … zní to tajemně a slibně, tak jsem si ten přípravek zakoupila; mydlí pěkně, ale špínu nevyžere … dívala jsem se, co to vlastně je za novinku a v listu Česká Dívka z roku 1913 jsem se dověděla, že tak zvané m a r s e i l l e s k é (čti: marsejské) mýdlo není žíravé; proto se ho užívá s prospěchem při praní vlněných anebo hedvábných látek.
Už hodně dlouho se chystám uvařit si domácí zabíjačkovou huspeninu, jídlo mého dětství … maminka se jí navařila, bylo to totiž jídlo z nejlacinějších. Objevila jsem v Lidovkách tento recept … snad o víkendu zhotovím? Naposledy vaříc na zahradě???
4 porce: 8 vepřových nožiček, 1 cibule, 1 mrkev, 1 kořen celeru, 1 kořen petržele, 1 dl octa, 10 kuliček černého pepře, 10 kuliček nového koření, 1 lžička tymiánu, 4 bobkové listy, sůl
* Vepřové nožičky řádně očistěte a zbavte chlupů. Potom je vhoďte do vroucí vody, ale vařte jen chvilku, aby se srazila krev. Pak vodu vyměňte.
* Ve druhé vodě vařte nožičky s pepřem, novým kořením, tymiánem a bobkovým listem asi dvě hodiny, dokud maso nezměkne, tak, aby šlo snadno vykostit. Někdy to trvá i déle.
* Potom nožičky vyjměte a pečlivě vykostěte, maso i s kůžemi nakrájejte na větší kousky. Nemelte ani nemixujte! Vývar slijte přes síto, osolte a vařte v něm nakrájenou kořenovou zeleninu (mimo cibule) asi půl hodiny. Na posledních pět minut přidejte jemně nakrájenou cibuli a ocet. Nechte ztuhnout v chladu.
ZOO v Ostravě se mi nelíbila, snad proto, že jsem tam nebyla s tím pravým návštěvníkem, ještě nějaké fotky ale v zásobě mám, tak doplním album na rajčeti, doufám že ještě dnes, už jste mé album shlédli?
Ráda cestuji vlakem. Delší cesty jsou pro mne lahůdkou. Málokdy využívám čas ke čtení. Nesleduji-li krajinu míhající se za oknem, často v kupé se vzájemně seznamujeme a povídáme si. Mnohdy i důvěrněji, neboť je malá pravděpodobnost, že se opět potkáme. Je to rychlá sdílnost, podobná té na internetu … a propos, víte, že v programu ČD je možno získat i bonusy v podobě slev na význačné výstavy – jedete-li na ni vlakem??? Sledujte www.cd.cz,  sekci Výhody pro cestující!!!
Severní Korea poprvé představuje své umění v zahraničí. Vídeňské Muzeum užitých umění otvírá výstavu "Květiny pro Kim Ir-sena. Umění a architektura Korejské lidově demokratické republiky." Exponáty z KLDR se organizátorům podařilo získat teprve po obtížných vyjednáváních s Pchjongjangem. Výstava představuje stovku děl. Do 5. září je na ní možné zhlédnout i 15 rozměrných pláten, která ukazují Kim Ir-sena a jeho syna a nástupce Kim Čong-ila s dělníky, rolníky, vojáky či dětmi. Podle ředitele muzea Petera Noevera tyto portréty opustily území KLDR nyní poprvé.

 

 

Je to bomba, prohlédni další fotky zde

Znáte Davida Vávru? Dnes již spíše než veselého herce neúnavného propagátora architektury. Zajímá vás, co uchystal nového??? Na webu Českého rozhlasu Leonardo jsou k dispozici jeho audioslideshow – virtuální procházky po různých místech planety. Vyberte si sami zde, nejnovější jsou dva díly New Yorku.
Víte, že nejoblíbenější knihou Jana P. Muchowa (hudebník) je Program pro přeživší Chucka Palahniuka? Já tu knihu ještě nečetla …vy ano? Heslem Muchowa pak prý je : Když nemůžu, tak přidám.
Vladimír Merta vydal znovu svoji první desku – francouzskou. Mám Mertu odpradávna ráda. Je poctivej, stejně jako Magor Jirous. Jeho stránky zde:
Desku také vydal Vladimír Mišík: Ztracený podzim a zajímavé se mi jeví čtení o albu nové skupiny Neruda (Roman Holý, Ruppert) – to si rozhodně poslechnu, má to bejt pěknej skandál!
aTeo – chucpe, odnož kolážista Teo Adamy, se etabloval do nového Reflexu a kope extra ligu. Je konečně tam, kam patří a já jsem tomu ráda. Přestože už Reflex tak bezvýhradně nemiluju, jeho styl s výhradami uznávám  – myslím Reflexu. 

zuzi

 Posted by at 21.28

  17 Responses to “Věc se má tak!”

 1. A na toho Vávru se mám jako dívat kdy?:-))

 2. Kdykoli, Marto, to je výhoda českého rozhlasu :))))

 3. Díky Tobě jsem se dozvěděla o Vávrově pořadu Můžeme dál…Využila jsem jeho pozvání a tak s ním brouzdám po světě domácích prací nedbajíc… Máš na mne špatný vliv :-))

 4. Haha, mít na někoho špatný vliv … jak mi to dělá dobře :))), děkuji Míšo, snad tě nezkazím docela :)))))

 5. Ježíšku, to korejský umění, to je teda nářez. Nevím, jestli bych byl schopen se na to vůbec dojít podívat. I průměrné fotky mě příšerně znechutily, jak by asi působily ty obrazy v reálu? Zůstávám fascinován lidmi, kteří slintají při představě návratu takových dob, resp. tyto doby adorují. Pár jich na bloguje taky je…

 6. Pestrá svodka :-))
  1. Semínka – o tom jsem přemýšlela, mě by určitě vyrostla Adéla.
  2. Petiška – toho jsem objevila zcela nedávno, díky dětské knížce Birlibán. Ty citáty jsou dobré.
  3. Marsejské mýdlo – bylo mi doporučeno na mytí naší dřevěné podlahy, ale jelikož jsem flink, stačí mi to s Jelenem – funguje stejně.
  4. Vávra – dík za tip, mám ho ráda, toho Šumného nejvíc.
  5. Výstava "Květiny pro Kim Ir-sena – teď mne napadlo, že v Korei by se jim ta Adéla hodila.

 7. Sejra, vypadá to jako život v pohádce. Hodnej pan prezident všechno zařídí. Byls tam??? Kdoví esli ten bezstarostný život v idylce nemá fakt něco do sebe??? !

 8. Evi dík za reakci. Eduard Petiška je u mne spojen se starými řeckými bájemi a Sklenářovými ilustracemi. S Vávrou bych chtěla kamarádit, je mi již dávno sympatický. Koukám, že Květiny pro Kim Ir-sena vzbudily ohlas. Socialistický realismus zkrátka žije dál, bez ohledu na všechny … škarohlídy :))), ehm.

 9. ZuziAle no tak:-)))) Nebyl sem tam, páč by mě tam nepustili, ale četl jsem zrovna nedávno reportáž od někoho, koho tam pustili a bylo to ještě horší, než sem si myslel. Neuvěřitelná bída, hlad, všude hlídkujou vojáci, nikdo se s nikým nepozdraví, nikdo nemluví, všichni se příšerně bojí…

 10. heslo "Když nemůžeš, tak přidej" prej razil už E. Zátopek a my se jím občas řídili při chlastání…novýho Mišíka sem eště neslyšel, ale moc se mně líbí poslední Třešňák (album Němý suflér)…Neruda je, řek bych, jen nafouklá bublina, žádnej zázrak z mýho pohledu & poslechu

 11. Sejra, to je smutný, co píšeš, co na to říci… Že by ty obrazy byly jen iluzí???

 12. Loupáku, já jsem si myslela, že už to je dost stará věc, nějak ztrácím pojem o čase poslední dobou, ještě jsem neslyšela, ale věřím že je to dobrý, Třešňák vyzrává jak plísňovej sýr!!! Ty poměry zde, nejapné, jeho hudbě svědčí!

 13. To bych teda na Zátopka tipovala, byl to šlachovitý chlapík! Ta vaše chlastací verse je dost na pováženou, ale když to razil Zátopek, pak to nemůže přeci škodit!

 14. Proboha ty Korejské fotky-obrazy, mají mít jakože nějakou vypovídací hodnotu? To je míněno vážně, nebo jako fór?

 15. Mod, dokazuje to pestrost života a uměleckého ztvárnění. Přiznávám, že já bych tu výstavu ráda viděla a doufám že ji také uvidím… Umění má uvádět lidi v úžas, a to tahle výstava splňuje, no ni???

 16. zuziJá ráda, když mě umění naplňuje v úžas v pozitivním slova smyslu, tohle nevím jestli je umění, ale příliš moc mi to připomíná ruské i české plakáty z dob bolševika, výjevy na bankovkách, faleš večerních TV zpráv o tom, jak všechno funguje a je to SUPER, takže to ni, tohle nemusím:-)

 17. No ba, mně to ale zase tak nebere, žila jsem v té době, ale já mám tak nějak v genech žít nezávisle na státním zřízení.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient