Čvn 022010
 

Dománovický les na jaře

 Omluvte, dnes bez fotek, mám vyčerpanou kapacitu a nemohu nahrávat, poslala jsem prosbu adminovi o navýšení …

Strejda se tedy moc nevytáhl, ve focení květin by měl přidat. Ale já mám pochopení, sama nejsem žádný přeborník a zrobit populárně-vědeckou fotografii, kde by nechyběly zřetelné a ostré detaily a důležitá poznávací znamení, je i pro mne mnohdy otázkou nálady, náhody a dostatku času. Už jsem dlouho nefotila květiny, poněvadž se pohybuji stále ve stejném kruhu se stejnými květinami; snad za měsíc na Jizerkách bude líp! Ještě mám v záloze, v poště, nezpracované fotografie horských květin od Peteho, z Dolomit, také se na ně dostane …
Příírodní rezervace Dománovický les se nalézá na Kolínsku poblíž Chlumce nad Cidlinou a přebývají tam dva chránění živočichové (Brouk Roháč obecný a Hnědásek osikový a jedna velmi vzácná a krásná květina Střevičník pantoflíček – mnozí ji považují za nejkrásnější květinu vůbec, já ale obdivuji Hořec tečkovaný a Mečík bahenní)

Bradáček vejčitý – jedna z našich běžných" orchidejí. Středně vysoká vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, dost častá v lužních lesích a na vlhkých lukách. Poznáte jí podle vejčitých listů a neobvyklých zelených květů s dlouhým rozeklaným jazykem", který mi připomíná nohy batolete v dupačkách.

Střevičník pantoflíček – Středně vysoká vytrvalá oddenkatá rostlina s velmi ozdobnými květy. Patří mezi naše nejkrásnější orchideje. Květ střevíčníku je až 4 cm dlouhý, tvarem i barvou v naší květeně ojedinělý. Pysk má tvar pantoflíčku. Roste vzácně ve světlých listnatých lesích, zvláště na vápnitých půdách – v Česku se vyskytuje přibližně na 80 lokalitách. Chráněný! – Střevičník pantoflíček je zajímavý způsobem opylování květů. K opylení musí dojít pylem z jiného jedince a proto jsou důležití při tomto procesu někteří zástupci hmyzu. Jsou to především pískorypky, které přilákány na květ sklouznou po pysku dovnitř. Při cestě nazpět je hmyz velmi sofistikovaně donucen odnést pyl na svém těle.

Vstavač vojenský – Velmi variabilní druh, který vytváří mnoho forem. Například můžeme pozorovat i barevné odchylky ve formě bělokvětých exemplářů.
Vstavač vojenský je jednou z našich nejatraktivnějších orchidejí. Květy připomínají svým tvarem postavu rozkročeného vojáčka s útočnou přilbou (něco jako leningradští kovbojové,) odtud také získal svoje druhové jméno. Je zařazen mezi silně ohrožené druhy rostlin ČR. V Čechách roste vzácně.

 Posted by at 21.09

  5 Responses to “Květiny 25”

  1. Já opravdu obdivuji tu Tvou trpělivost a hlavně tu dlouhotrvající krátkou frekvenci postování příspěvků Zuzi 🙂

  2. :), děkuju, Kamio, musím říci, že to pro mne není přítěží, ale radostí a přijdu si tady na bloguje.cz tak nějak jako ve svým městě s jeho stálými i měnícími se obyvateli, a na blogu jako doma, ve svým bytě.

  3. To je hezké přirovnání. Asi to tak bude;-) Příchody, odchody, přetrvávání v ulitě… je to jako v životě. Akorát tak asi stokrát rychlejší;-) Mámpro Tebe tip – založit si konto na rajce.net a sem je zobrazovat odtamtud. Tam tu kvótu podle mě není šance překročit, i když nevím, kolik tam vlastně je… vlastně jsem se o to nikdy nezajímal, protože jsem nezaregistroval, že by s tím měl někdo nějaký problém:-)

  4. Kamio, díky!jsem zkostnatělá, jen kdybych se víc "uvolnila", napadlo by mě to možná taky. Jo, založím si tam "bokovku".

  5. Kamio, album jsem založila, ale totálně jsem pohořela, když jsem chtěla vložit fotky … kapituluji. Vložím adresu fotky a stejně se mi fotka nezobrazí, tak jsem alespoň vložila odkaz.
    A z bloguje mi neráčili na můj dotaz zodpovědět, snad o víkendu nepracují nebo se jim moje otázka zdála triviání …

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient